Czaputowicz mówił o reparacjach i zwrocie tupolewa. "Konflikt na wszystkich frontach"

Szef MSZ Jacek Czaputowicz zaprezentował w Sejmie plany polskiej dyplomacji na 2018 rok. Z jego ust padły m.in. deklaracje o podjęciu tematu reparacji wojennych od Niemiec oraz słowa o zwrocie wraku Tu-154M. Z kolei opozycja zarzucała mu, że Polska znalazła się "w konflikcie na wszystkich frontach".

Swoje wystąpienie dotyczące zadań polskiej polityki zagranicznej w 2018 roku szef MSZ Jacek Czaputowicz zaczął od przedstawienia czterech tez dotyczących: pozycji Polski w świecie, Unii Europejskiej, bezpieczeństwa i stosunków ze Stanami Zjednoczonymi oraz polityki wobec Rosji.

- Źródłem atrakcyjności Polski i zarazem zdolności jej skutecznego oddziaływania na procesy decyzyjne, czy to jako sojusznika w ramach NATO, czy też partnera w strukturach Unii Europejskiej, jest jej zdolność do artykułowania interesów państw naszego regionu i działania w roli ich adwokata - mówił Czaputowicz, podkreślając, że może się to odbywać tylko przy pełnym poszanowaniu dla podmiotowości politycznej naszych partnerów z sąsiedztwa.

Relacja NA ŻYWO z Sejmu z debaty o wystąpieniu szefa MSZ.

Minister spraw zagranicznych o Unii Europejskiej

Czaputowicz mówiąc o Unii Europejskiej, powiedział, że znajduje się ona w kryzysie - zarówno w sferze instytucjonalnej, aksjologicznej, jak i bezpieczeństwa zewnętrznego.

Zaznaczył, że kryzys procedur demokratycznych w państwach członkowskich i przeniesienie rzeczywistych procesów decyzyjnych do nieformalnych gremiów, prowadzi do osłabienia pozycji Unii, narastania eurosceptycyzmu i renacjonalizacji polityk państw europejskich.

Szef MSZ zadeklarował, że Polska jest zdecydowanym przeciwnikiem Unii Europejskiej dwóch prędkości. Przekonywał, że oczywistym rezultatem utworzenia jądra Europy, czy Europy pierwszej prędkości byłoby przeniesienie każdego rzeczywistego procesu decyzyjnego z traktatowych instytucji Unii Europejskiej, w których reprezentowane są wszystkie państwa członkowskie, do nowo utworzonych instytucji strefy euro i gremiów nieformalnych.

Czaputowicz o USA i Rosji

Szef MSZ mówił także o wojskowej obecności Stanów Zjednoczonych w Europie i ich silnej pozycji w NATO, która ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa militarnego Polski i całego regionu. Jacek Czaputowicz powiedział też, że rząd chce rozwijać współpracę dwustronną ze Stanami Zjednoczonymi, jak i współdziałać na forach wielostronnych, przede wszystkim w NATO.

Minister poruszył też temat zagrożenia dla zbudowania podmiotowości Polski w stosunkach międzynarodowych, jakim jest polityka Rosji. - Rosja dąży do rewizji porządku politycznego w Europie, który ukształtował się po 1989 r. i przyniósł Polsce przywrócenie niepodległości - oznajmił.

Jacek Czaputowicz przypomniał, że Polska domaga się zwrotu wraku samolotu, który rozbił się 10 kwietnia 2010. - Wielokrotnie wskazywaliśmy na brak podstaw dla dalszego przetrzymywania wraku samolotu Tu-154 oraz czarnych skrzynek. Są one polską własnością, a ich zwrot jest nie tylko obowiązkiem prawnym, ale także moralnym - powiedział.

MSZ zajmie się sprawą reparacji

W swoim przemówieniu szef MSZ oznajmił, że Polska zamierza wrócić do tematu reparacji. Oznajmił, że ten temat będzie podnoszony podczas dialogu z Berlinem.

- Będziemy także mówić o potrzebie zadośćuczynienia dla Polaków za straty poniesione podczas II wojny światowej. Będziemy poszukiwać prawnych, politycznych i finansowej, należnej rekompensaty za doznane krzywdy - mówił.

Opinie PiS

Przedstawiając stanowisko Prawa i Sprawiedliwości posłanka Małgorzata Gosiewska podkreśliła, że PiS odnosi się pozytywnie do wystąpienia szefa polskiej dyplomacji. Powiedziała, że celem polityki zagranicznej Polski powinno być dążenie do zajęcia jak najlepszego miejsca wśród innych państw.

- Musimy mieć świadomość, że po 8 latach rządów zwolenników "murzyńskości", sytuacja była trudna. Wszyscy byli przyzwyczajeni, że Polska nie broni własnych interesów i importuje politykę i decyzje podejmowane w innych stolicach. Interesowały ich tylko stołki dla ich polityków. Owszem, ta polityka przynosiła sukcesy, nielicznym - mówiła Gosiewska podczas swojego wystąpienia.

Opozycja komentuje wystąpienie Czaputowicza

Czaputowicz znalazł się pod ostrzałem przedstawicieli opozycji - głos w sprawie jego wystąpienia zabierali liderzy innych klubów sejmowych (Kukiz'15 był reprezentowany przez posła Piotra Apla).

Krytyki szefowi MSZ nie szczędził Grzegorz Schetyna, lider PO, w przeszłości minister spraw zagranicznych: - Płacimy ogromną cenę... To są kompleksy, które zastępują dumę narodową, to jest nieudolność, która zastępuje profesjonalizm.

- Mówicie dużo o polityce historycznej, więc tu wychodzę naprzeciw oczekiwaniom i zacytuję Józefa Piłsudskiego, który mówił, że jeżeli będziemy prowadzić wojnę na dwa fronty, to zostanie sami z szablami w dłoniach na placu Saskim. To jest nic, a wy prowadzicie politykę konfliktu na wszystkich frontach, trudno sobie wyobrazić, żeby można było kogoś dołożyć - mówił.

Liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer sporą część swojego wystąpienia poświęciła obecnym relacjom Polski z innymi państwami - Trójkąt Weimarski nie istnieje, sojusznikiem pozostają Węgry i Orban, straszycie Niemców reparacjami, uprawiacie politykę na rynek wewnętrzny, po to, by rozgrywać sprawy wewnętrzne - wskazywała posłanka.

- Co jest prawdą w sprawie reparacji? Bajki, które opowiadacie w rządowej telewizji, czy niezająknięcie się na spotkaniach z Merkel o tej sprawie? Kiedy mówicie prawdę? W Polsce jesteście bojowi jak odrzutowce, poza granicami: spokojni jak szybowce - grzmiał z kolei lider PSL Wladysław Kosiniak-Kamysz.

Kryzys na linii Polska-USA. Onet: Duda i Morawiecki są 'persona non grata' w Białym Domu