"Nie można ważyć krwi przelanej za Polskę". Były żołnierz ŻW w szczerym liście uderza w rząd

"Sprzeciwiam się upokarzaniu ludzi, którzy jak miliony obywateli wiernie służyli Polsce" - pisze w emocjonalnym liście do Rzecznika Praw Obywatelskich były żołnierz Żandarmerii Wojskowej. Oskarża rząd PiS o dzielenie społeczeństwa i niesprawiedliwe decyzje.

Były żołnierz Żandarmerii Wojskowej st. chor. sztab. rez. Dariusz Czyż napisał do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara ws. ustaw dezubekizacyjnej i degradacyjnej.

Pierwsza z nich obniżyła świadczenia przysługujące osobom, które - w myśl ustawy - pełniły "służbę na rzecz totalitarnego państwa". Ustawa degradacyjna zakłada z kolei, że o pozbawieniu stopnia będzie decydować - wobec generałów i admirałów - prezydent, a w odniesieniu do pozostałych oficerów i podoficerów szef MON.

"Prawdzie historycznej nie służą oświadczenia polityków, że Polski przed 1989 r. nie było, a zwłaszcza 'miesięcznicowe' przekonywanie od 8 lat, że nasz kraj nadal nie jest wolny! Swoją drogą, jak w takim razie można obchodzić setną rocznicę niepodległości? Według matematyki PiS-u wypadać winno najwyżej ćwierćwiecze! Wszyscy, którzy myślą inaczej niż władza, są określani, jako zdrajcy, obca agentura, Polacy gorszego sortu" - pisze Czyż w pełnym emocji liście, opublikowanym na stronie NSZZ Policjantów.

Nie godzę się na krzywdzenie przełożonych i kolegów, których poznałem i starszych służbą żołnierzy. Represyjne przepisy obejmują ich tylko z racji etatowej pracy w jednostkach wskazanych przez partyjnych działaczy i historyków. Rozpocząłem służbę 03.09.1990 r., a ustawa dezubekizacyjna dotyczy okresu do 31.08.1990 r., degradacyjna nawet do końca 1990 r. Wystarczy jeden dzień służby, aby być skazanym partyjnym wyrokiem. Sprzeciwiam się upokarzaniu ludzi, którzy jak miliony obywateli wiernie służyli Polsce

- podkreśla były żołnierz ŻW. Jak dodaje, " PiS skupia się na ciągłych rozliczeniach 'kto, gdzie i z kim stał'. Z historii robi histerię".

"Władza zarzuca objętym ustawą, że wybrali służbę Moskwie i reżimowi komunistycznemu. W moim przekonaniu służyli Polsce, jedynej, jaka była. Jeśli ktoś łamał prawo, niech indywidualnie podlega przykładnej karze" - uważa Dariusz Czyż.

Pisanie historii od nowa

Żołnierz sprzeciwia się też tworzeniu kultu "żołnierzy wyklętych". "Podkreślanie poświęcenia NSZ nad zasługami Armii Krajowej czy żołnierzy Wojska Polskiego nie zmienią faktów. Nie można ważyć krwi przelanej za Polskę. A jeśli ktoś waży na siłę, to najkrwawszą polską bitwą ostatniej wojny i tak pozostanie przełamanie Wału Pomorskiego przez I Armię WP" - pisze Czyż i dodaje:

„Wyklęci” mają na swoich rękach także krew żołnierzy polskich i zbrodnie na cywilnej ludności. Dziś to ikony prawicowej władzy narzucane społeczeństwu. To najlepszy dowód pisania historii od nowa.

Sejmowa komisja pozytywnie zaopiniowała projekt "Zatrzymaj Aborcję"

Więcej o:
Komentarze (201)
Były żołnierz Żandarmerii Wojskowej uderza w rząd PiS
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 76 razy 50

  Właśnie tak to wygląda psychopaci dorwali się władzy i partia decyduje kto służył dobrze Polsce, a kto nie.

 • jxl82

  Oceniono 62 razy 42

  Wyklęci to "sztuczny twór" stworzony na potrzeby sekty pisiackiej. W przypadku braku możliwości podpięcia się pod AK-owców stworzyli własny "mit" , który im się teraz rozłazi jak brzuszek prezia.

 • chi-neng

  Oceniono 54 razy 38

  No, wreszcie slysze glos obronny a zarazem glos sprzeciwu, przeciw fabrykowania nowej i plugawieniu rdzennej historii Polski.

  Moje uznanie dla byłego żołnierza Żandarmerii Wojskowej st. chor. sztab. rez. Dariusz Czyża, za staniecie w obronie autentycznej historii kraju.

  Wiecej takich glosow, prosimy.

 • 55kris

  Oceniono 36 razy 32

  Mam lat 60+, ale tak plugawej, kłamliwej i pazernej bandy u władzy sobie nie przypominam. Gdybym wiedział, że nasze działania w latach 80. utorują drogę do władzy takim gnojom, to nawet palcem bym nie kiwnął. Amen

 • marek_prus

  Oceniono 28 razy 26

  Teraz jest nowa grupa żołnierzy - "Żołnierze Wyklęci" przez PiS - wszyscy z 1 i 2 Armii Wojska Polskiego. Za Macierewicza nie można było o nich wspomnieć w MON. Nie wiem jak jest teraz. Kiedy to debilstwo z dzieleniem żołnierzy na naszych i waszych się skończy.

 • dziadekjam

  Oceniono 32 razy 22

  "Kaczyzm", to system funkcjonujcy w oparciu o najnisze ludzkie instynkty i negatywne emocje, a realizowany jest przez sfanatyzowane osoby gloryfikujce takie "kryteria".

 • Tomasz Nicer

  Oceniono 30 razy 22

  W moim mieście również zmieniono nazwę ulicy z I Armii na żołnierzy niepodległej zdaje się. Rozumiem że ich walka i historia nie godna jest upamiętnienia. Prawdopodobnie mamy to odczytać jakoś tak: mógł jeden z drugim wybrać Andersa a to nie, wybrał komunistów. Smutno trochę i ponuro.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX