Rząd wycofuje się ze zmian ustawy o zbiórkach. Owsiak: jeden raz wysłuchali głosu obywateli

MSWiA zaprzestało prac nad nowelizacją przepisów o zbiórkach publicznych - czytamy w komunikacie ministerstwa. Budziły one zastrzeżenia części organizacji pozarządowych. "Jest ulga, jest duma, jest radość" - komentuje Jerzy Owsiak.

Jak czytamy w komunikacie, resort po analizie uwag zgłoszonych przez NGO, wstrzymał prace nad ustawą. We wtorek zakończyły się konsultacje w tej sprawie. MSWiA spotkało się z przedstawicielami ponad 40 organizacji pozarządowych.

Ministerstwo podkreśla, że powodem rozpoczęcia prac nad zmianami w ustawie, była zbiórka zorganizowana przez stowarzyszenie „Duma i Nowoczesność” dla skazanego za morderstwo Janusza Walusia.

W związku z kontrowersjami związanymi ze zbiórką stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność” i społecznym oczekiwaniem przeanalizowania przepisów o zbiórkach publicznych, MSWiA podjęło takie działania. Projekt nowelizacji przepisów o zbiórkach publicznych, który przekazano do konsultacji, miał jedynie dać narzędzia, by zablokować przeprowadzenie zbiórki publicznej, której cel będzie sprzeczny z zasadami współżycia społecznego.

- czytamy w komunikacie. Ministerstwo dodaje, że "od początku było otwarte na szeroką debatę społeczną w tej sprawie i zapowiadało analizę wszystkich uwag zgłoszonych do projektu". Po analizie uwag, które w toku konsultacji przekazano do resortu, MSWiA podjęło decyzję o zaprzestaniu prac nad nowelizacją ustawy.

W komunikacie czytamy, że proponowane przepisy nigdy nie miały na celu ograniczania działania organizacji, które od lat przeprowadzają w Polsce zbiórki publiczne.

"Jest ulga, jest duma, jest radość"

"Aż trudno uwierzyć! Zwyciężyli obywatele i zdrowy rozsądek!" - komentuje sprawę Jerzy Owsiak. W imieniu WOŚP podziękował wszystkim, którzy okazali solidarność z organizacjami pozarządowymi przez wyrażanie sprzeciwu wobec planowanych zmian, samym organizacjom, które aktywnie sprzeciwiały się nowelizacji, Rzecznikowi Praw Obywatelskich Adamowi Bodnarowi za "silny i bardzo merytoryczny głos" i wszystkim ekspertom za "cenne i trafne argumenty oraz wykładnię obowiązujących przepisów, z którą nie było dyskusji".

Na koniec Owsiak podziękował "przedstawicielom przedstawicielom administracji rządowej i politykom, którzy po prostu, ten jeden raz, wysłuchali głosu obywateli i zdrowego rozsądku". "Jest ulga, jest duma, jest radość" - podsumował.

Pod koniec lutego list protestacyjny w sprawie przepisów podpisało 30 organizacji w tym Federacja Polskich Banków Żywności, Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, Fundacja Batorego, Greenpeace i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Więcej o: