Dyplomatyczne napięcie, Moskwa wzywa polskiego ambasadora. W tle planowane ekshumacje

Rosyjskie MSZ wezwało polskiego ambasadora w Moskwie, a ambasador Rosji w Warszawie dostał polecenie pilnego spotkania z polskimi dyplomatami. Moskwa reaguje w ten sposób na planowaną w Starachowicach ekshumację szczątków radzieckich żołnierzy.

Ambasador RP Włodzimierz Marciniak został wezwany przez rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Moskwa stanowczo sprzeciwia się planom przeniesienia szczątków czerwonoarmistów ze Starachowic do Kielc. 

W specjalnym komunikacie strona rosyjska poinformowała, że ambasadorowi Rosji w Warszawie Siergiejowi Andriejewowi polecono udać się do polskiego MSZ i zażądać przerwania tych działań.

Spór o pomnik i ekshumacje w Starachowicach

Rosyjskie MSZ oświadczyło, że nie jest usatysfakcjonowane odpowiedzią Warszawy na wcześniejsze zapytania w tej sprawie, z których ma wynikać, że szczątki żołnierzy radzieckich zostaną przeniesione do Kielc, ponieważ w Starachowicach powtarzają się akty wandalizmu.

Rosyjscy dyplomaci uznali, że wyjaśnienia są "cyniczne". Powołując się na dwustronne umowy ocenili, że działania polskich władz naruszają międzynarodowe porozumienia.

Z kolei polscy dyplomaci tłumaczą, że umowy o ochronie miejsc pamięci nie odnoszą się do tak zwanych pomników wdzięczności, a ekshumacja szczątków czerwonoarmistów ma miejsce tylko po to, by zapewnić poległym żołnierzom godny pochówek.

Pomnik wdzięczności Armii Czerwonej w Starachowicach

Budzący kontrowersje pomnik stoi od w 1946 roku na skwerze przy ul. Piłsudskiego w Starachowicach. Nazywany jest pomnikiem wdzięczności Armii Czerwonej. W górnej części znajduje się pięcioramienna gwiazda, a na tablicy rosyjski napis: „Bohaterom poległym za wyzwolenie z niemieckiego jarzma. Miasto Starachowice”.

Przeniesienia regularnie niszczonego przez wandali pomnika od lat domagało się wiele środowisk. Radni w specjalnej uchwale argumentowali, że był symbolem "radzieckiej dominacji". Z usunięciem był problem, bo znajduje się tam mogiła siedmiu żołnierzy radzieckich. Prezydent Starachowic od kilku lat starał się o ich ekshumację, co za każdym razem wywoływało sprzeciw Moskwy.

Doroczna konferencja Putina. Pada pytanie o Smoleńsk. "To polityczne śledztwo. Dorośnijcie"

Więcej o:
Komentarze (190)
Ekshumacje w Starachowicach: Rosja wzywa ambasadora Marciniaka
Zaloguj się
 • kroliklesny

  Oceniono 50 razy 40

  Glupim i malym czlowieczkiem trzeba byc, zeby walczyc z umarlymi. W centrum wspolczesnego Berlina, niedaleko Reichstagu i Bramy Brandenburskiej jest wielki Cmentarz poleglych Zwyciezcow. Zaden glupi Niemiec go nie tyka, bo po co? W latach 70-tych podrozowalem byl po Mazurach. Gdzies niedaleko owczesnej polsko- radzieckiej granicy w Szypliszkach przy drodze stal maly cmentarzyk wojenny z lat I WS. Cmentarz byl niemiecki, na grobach typowe pruskie krzyze. Obok, z takiego samego materialu i takiego samego rozmiaru groby, z krzyzami prawoslawnymi, z podpisami (nazwisko, ranga) a na grobach rosyjskich zolnierzy Niemcy umiescili napis: "Sie empfohlen Ihre Plicht" (Oni spelnili swoj obowiazek). Trzeba byc mocnym krajem, zeby szanowac groby wroga! W podrozy przez Slowenie, juz po rozpadzie Jugi, trafilem kolo Bledu na maly cmentarz wojenny z I WS. Tam Austro-Wegrzy pogrzebali swoich padlych zolnierzy, doslownie przedstawicieli wszystkich narodow tego owczesnie wielkiego panstwa. Byly tam tez groby wloskich jencow wojennych- niczym sie nie roznily od grobow Austriakow, Wegrow, Wolochow, Rusinow, Serbow... Trzeba byc wielkim, zeby szanowac przeciwnika... Nawet w dzisiejszej Bosni Chorwaci nie niszcza grobow serbskich, Serbowie nie ruszaja grobow muzulmanow. Smierc ich polaczyla, niech spoczywaja w pokoju, a rozliczy ich Najwyzszy, a nie jakis zoliborski balwan! Amen.

 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 41 razy 29

  A co pisiory nie mają miejsca na pomnik zimnego l?Tak w ogóle to pisowcy bardzo lubią grzebać w szczątkach ludzkich,to jest ich domena.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 39 razy 25

  Polska to dziki kraj, gdzie ani groby ani umarli nie mogą spoczywać w spokoju...
  bo wstający z kolan "prawdziwi Polacy" jedyny sposób na wyleczenie swojego kompleksu niższości upatrują w poniżaniu mniejszości i walki z nieboszczykami

 • wranek

  Oceniono 22 razy 20

  Tu chodzi nie o pomnik Stalina, tylko o prostych żołnierzy. Nieznanych żołnierzy.
  Takich, 20-letnich. Należy im się spokój i szacunek.

 • ksiadz.teofil

  Oceniono 34 razy 20

  Co wy macie z tymi ekshumacjami? To jakieś wasze hobby jest? Kiedy dojdzie zatem do ekshumacji niejakiego Rajmunda Kaczyńskiego? Wielu twierdzi ze nie jest ojcem biologicznym braci mniejszych. Znając prowadzenie się ich matki, może okazać się ze ich tatuś to Sołdat. Tego się boi Pis?

 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 21 razy 19

  Przygłupy walczą na pomniki. Nie wciągnijcie w ten sposób dziesiątek milionów ludzi w okopy, pajace.

 • rosomak0

  Oceniono 29 razy 19

  A potem się dziwią, że Rosjanie nie wyrażają zgody na budowę monstrualnego pomnika w Smoleńsku.

 • fox.foksinski

  Oceniono 22 razy 18

  Cmentarne hieny

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX