Partia Razem nie zostanie zdelegalizowana. Prokuratura: Nie ma żadnych podstaw

Prokuratura Krajowa uznała, że nie ma podstaw do delegalizacji Partii Razem. Wniosek w tej sprawie został złożony przez prezesów Stowarzyszenia Koliber i Młoda Prawica. Prokuratura zaopiniowała go negatywnie.

Decyzję podjęto po analizie celów i działań partii. W komunikacie Prokuratury Krajowej, wyjaśniono, że analiza obejmowała oficjalne dokumenty, jak statut, deklaracja programowa i program wyborczy, a także konkretne przejawy działalności partii, m.in. publiczne wystąpienia jej przedstawicieli.

W wyniku analizy Prokuratura Krajowa odmówiła wszczęcia postępowania w celu stwierdzenia naruszenia art. 13 Konstytucji.

Jak przypomniano w komunikacie, „zgodnie z tym przepisem zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa”.

"Odwołujemy się do wartości demokratycznych"

O prześwietlaniu Partii Razem poinformował zastępca prokuratora generalnego Robert Hernan w piśmie do posła Roberta Warwasa z Prawa i Sprawiedliwości, który chciał wiedzieć, jakie partie są sprawdzane. Okazuje się, że dwie: Partia Razem i Komunistyczna Partia Polski. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Partia Razem odwołuje się do wartości demokratycznych. Widać to po naszej strukturze, ale i działaniach. Nie mamy nic wspólnego z odwoływaniem się do systemów totalitarnych - wręcz przeciwnie: walczymy o to, aby w Polsce były przestrzegane zasady demokracji i prawa człowieka

- mówiła nam kilka dni temu Marcelina Zawisza z Partii Razem.

I dodała: - Nie obawiam się delegalizacji. Sprawdzanie, czy nie odwołujemy się do ideologii totalitarnych, jest absurdalne i wygląda na polityczną gierkę, która ma na celu odsunięcie uwagi od spraw, które podnosimy: niskich zarobków kobiet w Polsce, zbyt długiej pracy Polek i Polaków, a także - a może przede wszystkim - od krytyki rządu PiS.

Młodzieżówka Polski Razem wzięła na celownik Partię Razem

Prześwietlanie Partii Razem to pokłosie doniesienia i listu, jakie wysłały ponad miesiąc temu dwie organizacje: Stowarzyszenie Koliber i Stowarzyszenie Młoda Prawica. To drugie stowarzyszenie było młodzieżówką Polski Razem - poprzedniej partii Jarosława Gowina, który ogłosił zmianę szyldu na Porozumienie Jarosława Gowina. Nieoficjalnie politycy jego formacji nie kryli, że lewicowa Partia Razem myli się wyborcom z prawicową Polską Razem. Ale nie to było powodem doniesienia na lewicową formację.

Jednym z inicjatorów wniosku o zbadanie, czy Partia Razem nie propaguje komunizmu i rozważenie jej delegalizacji, był Jakub Drożdż, dziś asystent polityczny w gabinecie politycznym minister Jadwigi Emilewicz.

Hernand w piśmie do posła Warwasa zwrócił uwagę:

Nadmieniam, że w piśmie z dnia 23 stycznia 2018 r. pochodzącym od Stowarzyszenia Koliber i Stowarzyszenia Młoda Prawica, organizacje te domagały się ponadto podjęcia działań w celu skierowania do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o stwierdzenie niekonstytucyjności celów i działalności partii politycznej Partia Razem.

Komunistyczna Partia Polski do kasacji? Prokuratura mówi, że powody są

Jak wynika z odpowiedzi prokuratora, już na finiszu jest z kolei prześwietlanie Komunistycznej Partii Polski. Trwa ono od 25 listopada 2016 r. Bardzo dyplomatycznie, ale prokurator dał do zrozumienia, że droga do delegalizacji KPP jest otwarta. - Ujawnione dotychczas okoliczności sprawy zdają się dawać asumpt ewentualności skierowania wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, jednak ostateczna decyzja w tym przedmiocie jeszcze nie zapadła - stwierdził w piśmie, odnosząc się do KPP.

Konstytucja wprowadziła zakaz istnienia partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa.

Więcej o:
Komentarze (150)
Partia Razem nie zostanie zdelegalizowana. Prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 34 razy 28

  Gdyby chcieć karać za komunizm - to należy zdelegalizować PIS i uwięzić jego przywódców ...

 • 7ogamihcra

  Oceniono 23 razy 21

  Jedyną partią, która dokładnie spełnia wyśrubowane kryteria delegalizacji to sam pis.
  Problem tylko taki, że delegalizacji dokonać powinien TK.

 • ewulka987

  Oceniono 26 razy 20

  Partia Razem nie jest zagrożeniem dla naszego kraju, wręcz przeciwnie ubogaca go ,ale partia PiS ,która chce wprowadzić jednopartyjność w kraju rujnuje Polskę i izoluje na arenie międzynarodowej.

 • pan_glosny

  Oceniono 20 razy 18

  Sprawdzić ONR i PiS!

 • 1963mw

  Oceniono 16 razy 16

  Socjalistów z Partii Razem chcą delegalizować, a narodowych socjalistów odwołujących się do ideologii NSDAP z PiSu to nie chcą delegalizować. Tylko dlatego, że dla niepoznaki wołają "Bóg, Honor, Jaro, Radyjo, Ojczyzna tylko dla Wolaków".

 • dupajasi0

  Oceniono 14 razy 14

  Za to są poważne podstawy do delegalizacji PiS. ;-)

 • kzet69

  Oceniono 11 razy 11

  No patrzcie jaka łaskawa i dobrotliwa ta ziobrowska prokuratura, mogli zabić a zamiast tego dali cukierka, jak Stalin, a na poważnie , kiedy będzie wniosek o postępowanie wobec pis młodzieżówki za wniesienie fałszywego oskarżenia?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX