Bohaterowie afery billboardowej znaleźli posady u Morawieckiego. "Sięgamy po fachowców"

Anna Plakwicz i Piotr Matczuk będą kierowali departamentami KPRM odpowiadającymi za komunikację - podaje wPolityce.pl. Plakwicz i Matczuk już wcześniej pracowali w kancelarii. Założyli spółkę Solvere, która uczestniczyła w przygotowywaniu kampanii "Sprawiedliwe sądy".

- Departamenty KPRM odpowiadające za komunikację i informację będą miały nowe kierownictwo. (...) Zdecydowaliśmy się sięgnąć po fachowców: Annę Plakwicz i Piotra Matczuka. Są to osoby, które mają wieloletnie doświadczenie w kierowaniu dużymi zespołami zajmującymi się komunikacją. Zarządzały już wcześniej departamentami w KPRM i odpowiadały już za wizerunek Prezesa Rady Ministrów - mówił w rozmowie z portalem wPolityce.pl szef KPRM Michał Dworczyk.

Plakwicz i Matczuk za pośrednictwem założonej przez siebie spółki Solvere byli współtwórcami kampanii "Sprawiedliwe sądy", organizowanej przez Polską Fundację Narodową.

Jak wynika z KRS, spółka została wpisana do rejestru przedsiębiorców 16 maja tego roku. Tymczasem Matczuk i Plakwicz do 22 maja formalnie pracowali w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Stąd pojawiło się podejrzenie, że byli współpracownicy Beaty Szydło mogli złamać przepisy ustawy antykorupcyjnej lub ustawy o służbie cywilnej.

CBA: Złamano ustawę antykorupcyjną

W styczniu okazało się, że zdaniem CBA współtwórcy kampanii "Sprawiedliwe sądy" złamali ustawę antykorupcyjną - podawała "Rzeczpospolita". Chodziło o zakaz posiadania powyżej 10 proc. udziałów w spółkach prawa handlowego przez urzędników. Matczuk i Plakwicz mieli jednak zgodę na pracę w okresie wypowiedzenia. 

Byli urzędnicy nie ponieśli konsekwencji za złamanie ustawy. Grozi za to bowiem jedynie zwolnienie z pracy, tymczasem ci już od dawna nie byli zatrudnieni w KPRM.

Dokumenty z CBA trafiły do prokuratury. Tam już od listopada toczy się postępowanie dot. możliwego podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych byłych urzędników. Zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożyły PO i Nowoczesna. Prokuratura sprawdza, czy w sprawie należy wszcząć śledztwo. 

Milion złotych na fakturach spółki

Jak ujawnił w grudniu Onet.pl, w związku z kampanią "Sprawiedliwe Sądy" na konto spółki Solvere wpłynęło ponad 1,1 mln zł, mimo że oficjalne deklaracje władz PFN wskazywały kwotę 200-300 tys. zł.

Na fakturach dla Solvere ujawnionych przez Onet.pl pojawia się kwota 44 987,69 zł (badania socjologiczne), 246 000 zł (promocja treści internetowych), 615 000 zł (produkcja TV, VoD i viral), 285 360 zł (druk broszury).

KPRM publikuje spoty dotyczące 500+. Kraina mlekiem i miodem płynąca - spot "Marzenia"

Więcej o:
Komentarze (87)
Założyli spółkę Solvere, przygotowywali kampanię "Sprawiedliwe sądy". Teraz wrócą do KPRM
Zaloguj się
 • ks-t

  Oceniono 42 razy 34

  Żłodzieje wyprowadzili dla siebie bańkę , przy okazji nieudolnie reklamując PIS. Należy im sie nagroda. Mateusz docenia zaradnych. Sam to pokazał zarabiając 30mln i przepisując majątek na żonę.

 • kemor234

  Oceniono 36 razy 32

  Po co takie skomplikowane nazwy.
  Lepiej od razy założyć komitet, firmę, czy coś tam pod nazwą "Mafia ..."

 • marymania

  Oceniono 27 razy 23

  Coś krótko byli "na swoim".
  Zatęsknili za pracą misyjną za grosze? LOL

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 23 razy 21

  a teraz wyobraźcie sobie że takie złodziejstwo w żywe oczy, nagrody, premie, kolesiostwo i nepotyzm (tu z wyplata ponad miliona ciepłą raczką na kampanie partii) działy by się za poprzednich rządów PO... toż to by się te wszystkie pisie syny zapluły jadem, żądając dymisji rządu, premiera ministrów... a tu nic 500+ łapówy i chłopaki nic się nie stało

 • zd46

  Oceniono 25 razy 21

  A.Duda i M.Morawiecki objezdzaja Polske, jak "domokrazcy", jak peerelowskie kino obiazdowe, w ktorym operator zakrywal obiektyw, jak na filmie para calowala sie. Jedyne haslo jakie maja na transparantech, to: "Golodupki wszyscy do kupki” ,PiS wam nie da ale zabierze, „glupki”. Obaj z calym rzadem oraz PiSem prowadza juz kampanie wyborcza za PIENIADZE z okradania BUDZETU, czy taka pozycje zapisano w uchwale budzetowej na 2018 rok?

 • zd46

  Oceniono 24 razy 18

  WYRZUCENI LUB SKOMPROMITOWANI urzednicy PiSu, wszystkich szczebli, to jak rosyjskia zabawka: „Wanka wstanka”, czym mocniej „przewroceni” tym szybciej wstaja i odradzaja się jak „feniks z popiolow”. Czy na pewno „feniks” a może ta armia „rusza do ponownego boju z kaczego gnoju”?

 • remo29

  Oceniono 22 razy 16

  Patrz Nowak, frajerze, tak się to robi. Za kasę tak wypompowaną kupiłbyś sobie zegarków aż do tamtych kominów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX