Błaszczak głuchy na pomysły Macierewicza. Nie będzie obowiązkowego poboru do wojska

Nie przewidujemy "odwieszenia" poboru - uspokaja ministerstwo obrony narodowej. Zwolennikiem przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej był Antoni Macierewicz.

- Obowiązkowa służba wojskowa powinna zostać przywrócona jak najszybciej. Wszystkie państwa świadome zagrożenia – nawet pacyfistyczna Szwecja – przywracają albo wprowadzają zasadniczą służbę wojskową - mówił blisko dwa tygodnie temu Antoni Macierewicz na spotkaniu z mieszkańcami Torunia. Jak dodał były szef MON, rząd PiS w różny sposób stara się teraz zwiększyć liczebność armii, bo  "zielona wyspa" Donalda Tuska "składała się m.in. z rozbudzenia wśród młodzieży strachu i niechęci do służby wojskowej, bazującej jeszcze na powszechnej niechęci z czasów komunistycznych".

Jednak obecne kierownictwo MON na kwestię obowiązkowej służby w wojsku patrzy spokojnie. "Rzeczpospolita", która o to zapytała usłyszała, że nikt w MON  nie planuje przywrócenia powszechnego obowiązku służby wojskowej. "Polska armia otwiera nowe możliwości dla osób, które chcą służyć ojczyźnie" - zapewniają w resorcie obrony. I wskazują, że wszyscy ochotnicy mogą wstępować w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. 

Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie. "Mamy pokój, ale wojsko musi być zawsze przygotowane do tego żeby strzec bezpieczeństwa obywateli"

Więcej o: