Waszczykowski chciałby pozbyć się Schetyny z komisji: Przydałoby się, aby była w rękach PiS

Gaszenie pożaru w polityce zagranicznej byłoby o wiele łatwiejsze, gdy komisją spraw zagranicznych w Sejmie kierował ktoś inny, a nie lider opozycji - uważa Witold Waszczykowski.

Były minister spraw zagranicznych, który był gościem RMF FM, przyznał, że nie chce komentować ostatnich wydarzeń związanych z kryzysem polsko-izraelskim i ochłodzeniu relacji z USA. Jak stwierdził: diagnozy zostały już postawione - m.in. przez prezydenta, przez marszałków Sejmu, którzy mówili o tym, że brak pewnej koordynacji, brak korelacji czasowej. No i wybuchły pewne dyskusje, które warto po prostu wygasić.

Jak powiedział, ma stały kontakt z ministrem Jackiem Czaputowiczem, który ma być gościem sejmowej komisji spraw zagranicznych, gdzie ma prezentować expose, i dlatego nie chce publicznie recenzować polityki obecnego rządu.

Niejako przy okazji rozmowy o kryzysie w polskiej dyplomacji, Waszczykowski stwierdził, że Grzegorz Schetyna na stanowisku przewodniczącego komisji, to niefortunne rozwiązanie.

To wyszło z jakiegoś, podobno, parytetu, natomiast uważam, że dzisiaj przydałoby się, aby ta komisja była w rękach Prawa i Sprawiedliwości, aby wsparła rząd, ponieważ ta dyplomacja parlamentarna mogłaby uzupełniać pewne działania dyplomacji rządowej

- powiedział były szef MSZ. Dodał jednak, że w tej chwili nie ma żadnych planów by to zmienić.

Kryzys w relacjach Polski i USA, spór z Izraelem 

Według ustaleń Onetu prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki mogą być "persona non grata" i nie zostaną przyjęci na wizytę w Białym Domu, dopóki w ustawie o IPN nie zostaną wprowadzone zmiany.

W dokumentach, do których dotarli dziennikarze, Amerykanie ostrzegają, że "jeśli polska prokuratura zacznie ścigać na postawie ustawy o IPN jakiegokolwiek obywatela USA, to skutki będą dramatyczne" - dowiadują się nieoficjalnie. Z ich informacji wynika, że padła też groźba finansowa - blokady finansowania wspólnych projektów wojskowych.

Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy o IPN zakłada karę do 3 lat więzienia za "publicznie i wbrew faktom" przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne.

Ustawa spotkała się z powszechną krytyką w Izraelu, w USA i na Ukrainie.

Więcej o:
Komentarze (74)
Waszczykowski: Przydałoby się, aby komisja spraw zagranicznych była w rękach PiS
Zaloguj się
 • kemor234

  Oceniono 52 razy 48

  Racja. Cała opozycja i opinia światowa też powinny być w rękach PIS.
  A Waszczykowski na prezydentem San Escobar ...

 • pd2016

  Oceniono 45 razy 45

  Dobrze myśli! I jeszcze dobrze byłoby, żeby prezydentem USA był też ktoś z PiS...
  Ten to ma łeb!!!

 • tilow3

  Oceniono 48 razy 44

  Genialne! wyjdzie z tego wszystkiego na to, że za totalne rozwalenie polityki zagranicznej, za zerwane kontakty z najważniejszymi i strategicznymi partnerami Polski, za najgorszy wizerunek w świecie, odpowiada ..... Grzegorz Schetyna. Genialne!

 • kaziuniek-is-one

  Oceniono 32 razy 30

  Komisja "w rękach PiS"? Żeby było jeszcze gorzej?

 • puuchatek

  Oceniono 30 razy 28

  "Gaszenie pożaru w polityce zagranicznej byłoby o wiele łatwiejsze, gdy komisją spraw zagranicznych w Sejmie kierował ktoś inny, a nie lider opozycji"

  Panie Waszczykowski, gaszenie pożaru w polityce zagranicznej byłoby o wiele łatwiejsze, gdybyście - Pan i Pańscy koledzy - nie zachowywali się jak banda nieprofesjonalnych gó...arzy.

  A jeszcze łatwej byłoby, gdybyście tych pożarów nie wzniecali.

 • krynolinka

  Oceniono 34 razy 26

  Te dyplomata..Nie wal głupa. Za co wyleciało się z MSZ-tu ? Za skuteczność ??

 • lumpior

  Oceniono 28 razy 24

  Znaczy TKMPiSlam totalny i wszędzie.

 • tom_aszek

  Oceniono 19 razy 19

  "Waszczykowski chciałby pozbyć się Schetyny z komisji"

  Oraz wszystkich nie-pisowskich posłów z sejmu, prawda, panie były ministrze?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX