Polska w środku konfliktu Macedonia - Grecja? Szef naszego MSZ leci do Skopje

Minister spraw zagranicznych leci dzisiaj z kilkugodzinną wizytą do Macedonii. Ten kraj jest w konflikcie z Grecją, mimo tego stara się o wejście do UE.

W stolicy Macedoni, Skopje, Jacek Czaputowicz będzie rozmawiał o ewentualnym członkostwie Macedonii w Unii Europejskiej i w NATO oraz o stosunkach dwustronnych obu krajów.

Szef polskiej dyplomacji będzie w Skopje rozmawiał ze swoim macedońskim odpowiednikiem Nikolą Dimitrowem. Polski minister zostanie też przyjęty przez premiera Zorana Zaewa i weźmie udział w ceremonii upamiętnienia 75. rocznicy deportacji macedońskich Żydów do obozu zagłady w Treblince.

W czasie spotkania ministrowie z Polski i Macedonii zainaugurują siódmą edycję tak zwanej Konferencji Skopijskiej. To seria spotkań poświęconych ewentualnemu przyszłemu członkostwu Macedonii w strukturach europejskich - Unii Europejskiej i NATO.

Konflikt Macedonia - Grecja

Republika Macedonii, która w czasach komunistycznych była częścią Jugosławii, uzyskała niepodległość w 1991 roku. Od 2005 roku kraj ma status kandydata do Unii Europejskiej. Rozmowy nie posuwają się jednak naprzód przez spór z Grecją o nazwę kraju. Grecy twierdzą, że Macedonia to historyczna nazwa części ich terenów i nie chcą, by w ten sposób nazywać byłą republikę Jugosławii. W obu krajach odbywają się protesty w sprawie nazwy.

Więcej o: