"Newsweek" o tajemnicach majątku Morawieckiego. Dlaczego nie zawsze chce się chwalić tym, co ma

Co najmniej dwa razy, gdy Mateusz Morawiecki dostawał propozycję wejścia do polityki, część majątku przepisywał na żonę - ustalił tygodnik "Newsweek". W poniedziałkowy wydaniu pisze o "zgubionych" z oświadczenia majątkowego milionach.

W najnowszym numerze tygodnik przyjrzał się majątkowi premiera. Nie jest tajemnicą, że Mateusz Morawiecki jest zamożnym człowiekiem. Ale wątpliwości może budzić, czy zgodnie z tym, co nakazuje prawo ujawnił w oświadczeniach majątkowych wszystko, co ma.  

"Mówicie, że Morawiecki jest nieudolny? W poniedziałkowym Newsweeku udowodnimy, że na chowaniu swoich milionów zna się doskonale" - zapowiadał w weekend szef tygodnika, Tomasz Lis.

Jak twierdzą dziennikarze "Newsweeka" premier "żongluje swoim majątkiem tak, aby pokazać opinii publicznej tylko to, co chce". Przykłady? Przedwojenna kamienica przy ul. Oławskiej w centrum Wrocławia, w której Morawiecki kupił w 2004 roku trzy mieszkania za niemal 800 tys. złotych, a także wyceniona na pięć milionów złotych willa w Warszawie nie figurują w oświadczeniu majątkowym.

Nie figurują, bo nie muszą. Jak ustalili dziennikarze "Newsweeka" w grudniu 2013 r. Morawiecki podpisał z żoną umowę o częściowym podziale majątku. W ten sposób stała się jedyną właścicielką wspomnianych nieruchomości. 

Szykował się wtedy do wejścia w politykę, dlatego nie chciał, żeby ludzie się dowiedzieli, ile milionów ma na koncie – mówi jeden z rozmówców tygodnika. 

Podobnie było w 2015 roku, gdy Morawiecki rozmawia z Jarosławem Kaczyńskim o wejściu do rządu. Wtedy późniejszy wicepremier miał przepisać na żonę 300-metrowy dom w Marinie Mokotów w centrum Warszawy. 

Na hipotece 300-metrowego domu zaciągnięty został kredyt, niemal 2 mln franków szwajcarskich. Wbrew niedawnym deklaracjom premiera, że za jego prezesury BZ WBK nie udzielał kredytów w obcych walutach, kredyt na dom Morawieckich przyznał właśnie BZ WBK. Jego prezesem był wtedy dzisiejszy premier - czytamy w Newsweeku. 

Gdzie są miliony premiera?

Dziennikarze "Newsweeka" zwracają też uwagę na to, co jest w oświadczeniu majątkowym premiera. I przypominają, że jako jedyny z ministrów początkowo nie chciał go ujawnić. 

Według tygodnika przez 11 lat w BZ WBK Morawiecki zarobił 33,5 mln brutto. Z oświadczenia ma wynikać, że posiada znacznie mniej - nawet o ok. 10 mln zł. Trudno jednak oszacować część ujawnionego majątku.  Niektóre z wypisanych tam nieruchomości nie mają podanej wartości (co jest obowiązkiem), ani adres (co nie jest wymagane). - Nie wiem, skąd ta rozbieżność. Może domy, które wykazuje, są na Lazurowym Wybrzeżu - mówił tygodnikowi anonimowo jeden z PR-owców premiera. 

ZOBACZ TEŻ: Ujawniono oświadczenia majątkowe rządu. Wśród najbardziej zadłużonych - minister finansów

Więcej o:
Komentarze (452)
Majątek Morawieckiego pod lupą "Newsweeka". Część nieruchomości przepisał na żonę
Zaloguj się
 • zloty_cielec69

  Oceniono 108 razy 94

  tak po katolicku ukryć, okłamać, prostaczkom ukrucić, zakazać. pisie pany, kulson mać! tfu!

 • ja20034

  Oceniono 88 razy 76

  Nie jest grzechem mieć majątek, gdy się na niego własną pracą zapracowało.
  Grzechem jest najeżdżać na innych, którzy mają.
  Czego wstydzi się pan premier?
  Czy tego, że ma miliony, na które uczciwie nie zapracował?
  Czy raczej tego, że próbuje innym wmawiać, że jest też z tych, którym III RP ze stołu dobrobytu okruszka nie dała?
  Czy jedno, czy drugie to panie premierze hipokrytą jesteś i tyle.

 • chi-neng

  Oceniono 57 razy 47

  Nie jestem zdziwiona, szczerze mowiac. Oszustwo, najprawdopodobniej odziedziczyl po ojcu,
  ktory pokazal nam to falszowaniem glosowania w Sejmie.

  To 'dziedzictwo' znajduje swoje odbicie w jego laszywo-cynicznym usmiechu i wrednym spojrzeniu; uciekajacych, nie widomo na co, badz na kogo patrzacych oczach, ktore unikaja wzroku innych.

 • konigin

  Oceniono 55 razy 45

  Kto by pomyslal ? Taki z geby niemrawy i niewygledny, a taki sprytny bankster- kombinator.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX