Piotr Duda znalazł zajęcie politykom Platformy. Żeby się nie nudzili w niedziele wolne od handlu

Zamiast organizować konferencje, niech politycy PO siadają w niedzielę na kasy w marketach jako wolontariusze - radzi Piotr Duda, szef "Solidarności".

W rozmowie z portalem wpolityce.pl szef "S" Piotr Duda był pytany o pierwszą niedzielę bez handlu, która zgodnie z wprowadzoną ustawą przypada 11 marca. Przeciwko ograniczeniu handlu w niedziele protestowała m.in. opozycja, której politycy zorganizowali konferencję przed jednym z centrów handlowych.

Tonący brzytwy się chwyta. Notowania PO są na niskim poziomie. Tylko, że to kolejna akcja, która może im tylko przysporzyć jeszcze więcej minusów - stwierdził Piotr Duda. 

Dodał, że "skoro są takimi wolnościowcami i liberałami proponuję im, żeby siadali na kasy".

- Zamiast organizować konferencje, niech politycy PO siadają w niedzielę na kasy w marketach jako wolontariusze. Jeżeli politycy Platformy zdecydują się usiąść na kasy, pokażą, że im zależy na społeczeństwie i na obywatelach. Na pewno ich przyjmą - uważa szef "S".   

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje formalnie od 1 marca. Na razie dopuszcza handlowanie w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Ustawa przewiduje aż 32 wyjątki. Wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi, a problemy z interpretacją ustawy mają nawet inspektorzy pracy.

Gotowi na zakaz handlu w niedziele

Sklepy przygotowują się na niedziele wolne od handlu. Wszystkie placówki Lidla mają być czynne do 22 w piątki i soboty. Tesco zaprasza w soboty do 23.

Carrefour też zapowiada wydłużenie godzin pracy sklepów - niektóre warszawskie markety, np. w Arkadii, będą czynne aż do północy, inne do 22 lub 23. Podobne plany ma Auchan, który na razie pertraktuje z galeriami handlowymi.

Największe zmiany szykują się jednak w Biedronce. Sieć sklepów w piątek i sobotę będą czynne do 22, a nawet do 23. Biedronka zapowiada też, że jej placówki umieszczone na dworcach będą czynne nawet w niedziele wolne od handlu. Decyzja odnośnie tego, czy będzie to słuszne rozwiązanie, zależy od kontroli inspektora pracy.

Z kolei godziny otwarcia w Kauflandzie mają pozostać te same.

Zakaz handlu w niedziele w 2018 r.

W 2018 roku sklepy będą zamknięte w następujące niedziele:

11 i 18 marca;
1, 8, 15 i 22 kwietnia;
13 i 20 maja;
10 i 17 czerwca;
8, 15 i 22 lipca;
12 i 19 sierpnia;
9, 16 i 23 września;
14 i 21 października;
11 i 18 listopada;
9 grudnia (przed świętami Bożego Narodzenia sklepy będą czynne).

Więcej o: