Szczerski: w USA jest wola do spotkania z prezydentem Dudą. A kiedy termin?

- Będziemy pracować nad tym, by ustalić termin dogodny dla wszystkich (na spotkanie - red.) - powiedział w USA prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Zaznaczył, że jest wola Amerykanów, by spotkać się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą.

Szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy przebywa obecnie z wizytą w USA i spotkał się w piątek z przedstawicielami państw członkowskich Rady Bezpieczeństwa ONZ. Omówił z nimi tematykę debaty, którą Polska planuje zorganizować w maju podczas swojego miesięcznego przewodnictwa w pracach Rady.

W rozmowie z polskimi dziennikarzami Szczerski przekazał, że omawiał także sprawę ewentualnych spotkań przedstawicieli Polski i USA na najwyższym szczeblu.

Jest wola ze strony amerykańskiej administracji, do spotkania z liderami Polski, z panem prezydentem Dudą. Dzisiaj będziemy pracować nad tym, by ustalić termin, który byłby dla wszystkich dogodny, biorąc pod uwagę napięte kalendarze wszystkich i ilość spraw, które dzieją się wokół nas

- mówił prezydencki minister przed kamerami TVN24. 

Tajna notatka m.in. o spotkaniach Polska - USA

O ochłodzeniu w stosunkach USA z Polską i o tym, że Duda czy Morawiecki nie mają co liczyć na spotkania w Białym Domu napisał ostatnio Onet, powołując się na tajną notatkę dyplomatyczną. Rząd PiS tłumaczył, że o zamrożeniu spotkań na najwyższym szczeblu nie można mówić, bo... nie były one planowane.

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz przyznał jednak w piątek, że chociaż "w notatce nie ma nic, co mogłoby budzić obawy", to "jest stwierdzenie, że jest kwestia TK, są też inne sprawy współpracy i dobrze byłoby, gdyby spotkania na najwyższym szczeblu mogły się odbyć w atmosferze, kiedy te kwestie są rozwiązane".

Relacje USA z Koreą Północną

Szef gabinetu prezydenta pozytywnie ocenił możliwe spotkanie prezydenta Donalda Trumpa z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. Z propozycją spotkania wyszła strona północnokoreańska, a prezydent USA przystał na nią.

Minister Szczerski powiedział, że Polska zainteresowana jest każdym działaniem, które spowoduje zmniejszenie napięcia na Półwyspie Koreańskim. - Jeśli te rozmowy będą prowadziły do zmniejszania poziomu napięcia i będą prowadzić do stabilności i pokoju, to będzie dla nas rzecz, którą warto podjąć i jeśli to będzie skuteczne, to rzeczywiście będzie to wydarzenie historyczne - powiedział Szczerski.

Więcej o: