Ten dokument rząd roześle do do unijnych stolic. Doczytajcie końcówkę. PiS ostrzega UE

Rząd przedstawił Komisji Europejskiej Białą Księgę, czyli zbiór argumentów za zmianami w sądownictwie. Oprócz serii wyjaśnień władze zamieściły też kilka pouczeń.

Premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej wizyty w Brukseli przekazał szefowi Komisji Europejskiej Jean-Claude'owi Junckerowi rządowy dokument nt. zmian w sądownictwie, które wprowadzono od czasu dojścia do władzy Prawa i Sprawiedliwości. Dokument został nazwany Białą Księgą, liczy ponad 100 stron, a jego treść skupia się głównie na uzasadnianiu niezbędności reform polskiego wymiaru sprawiedliwości. Biała Księga trafi też do państw członkowskich.

Szef polskiego rządu rozmawiał w Brukseli zarówno z szefem, jak i wiceszefem KE Fransem Timmermansem. Spotkanie było kolejnym, które dotyczyło wszczęcia wobec Polski procedury zawartej w artykule 7. unijnego traktatu. KE ma zastrzeżenia co do przestrzegania przez nasz kraj reguł praworządności.

Co zawiera Biała Księga?

W skróconej wersji, 8-stronicowej, autorzy wskazują m.in. na niskie zaufanie obywateli, a także sędziów, do wymiaru sprawiedliwości czy nieefektywne procedury (proces cywilny trwa średnio 11 miesięcy, gospodarczy - 14 - czytamy).

Spora część dokumentu traktuje o "rozliczeniu" z poprzednim systemem. Możemy przeczytać m.in. o komunistycznej przeszłości sędziów, którzy nie przeszli żadnej weryfikacji, a później zostali zwolnieni z wszelakiej odpowiedzialności. Tymczasem, jak czytamy w Białej Księdze, ta sytuacja nie powinna mieć miejsca zwłaszcza dlatego, że "rozliczenie totalitarnej przeszłości jest jedną z najważniejszych
europejskich wartości".

Biała Księga o niezależności sędziowskiej

Poruszono także wątek trójpodziału władzy. W tym wypadku czytamy: "W Polsce równowaga ta była przez lata zaburzona – sędziowie cieszą się szerokim immunitetem (co jest słuszne i pozostanie niezmienione), ale nie ponosili realnej odpowiedzialności za postępowanie niegodne sędziego. Zbyt często sprawy dyscyplinarne kończyły się łagodnymi karami lub brakiem kar w ogóle – i to niejednokrotnie z powodu przedawnienia".

W Białej Księdze czytamy również, że aktualnie polscy sędziowie cieszą się bardzo szeroką niezawisłością, a reformy dodatkowo ją wzmacniają.

Oprócz tego, władze w Białej Księdze zwracają uwagę, że wielu polskich sędziów przez lata apelowało o zmiany w polskim sądownictwie. "W 2014 roku zgromadzenie reprezentujące sędziów sądów niższych szczebli (około 90 procent wszystkich sędziów w Polsce) stwierdziło, że KRS wybierana jest w formie >>niedemokratycznych wyborów kurialnych<<, i że system ten jest niezgodny z Konstytucją. Poprzedni prezesi Trybunału Konstytucyjnego (TK) również krytykowali sądownictwo, wskazując że nie przeszło ono żadnej weryfikacji po komunizmie" - podkreślają rządzący.

Biała Księga o konstytucyjnej tożsamości

W końcowej części krótszej wersji Białej Księgi, pojawia się rozdział III, który jest zatytułowany "Praworządność jako fundament europejskich wartości". Rząd wskazuje w nim, że liczy na to, iż Unia Europejska "szanuje tożsamość narodową nierozerwalnie związaną z podstawowymi strukturami politycznymi i konstytucyjnymi państw członkowskich".

W przypadku reform wymiaru sprawiedliwości, zdaniem rządu, nie ma uzasadnienia, by ta sprawa mogła być przyczynkiem do uruchamiania Art. 7 Traktatu o UE.

"Europejskie porządki prawne różnią się, a każde państwo członkowskie ma prawo organizować swój wymiar sprawiedliwości zgodnie ze swoimi tradycjami i wartościami, które składają się na tożsamość konstytucyjną" - czytamy w Białej Księdze.

Ostrzeżenie dla UE

Niektóre części kompendium wiedzy są specjalnie oznaczone pogrubioną czcionką. Właśnie w ten sposób wyróżniono fragment jednego z ostatnich punktów skondensowanej wersji Białej Księgi.

Dalsze działania tego rodzaju są ryzykowne z jeszcze jednej przyczyny: mogą one wzmocnić obecne coraz intensywniej od kilku lat nastroje antyeuropejskie, a w konsekwencji populistyczne, antyunijne siły polityczne dążące do zanegowania jednego z największych sukcesów powojennej Europy jakim jest Unia Europejska

- czytamy. Dalej rząd PiS poucza: "Celem działań podejmowanych przez organy Unii
i przez jej Państwa Członkowskie powinno być takie kształtowanie europejskiej
polityki, by tendencje te nie narastały – a sytuacja, w której część obywateli
Unii uznałaby, że istnieje ryzyko ograniczenia ich praw przez instytucje
europejskie może doprowadzić do ich wzmocnienia." 

"Również z tego powodu zwracamy się do Państwa z postulatem o dokładne
zapoznanie się z naszą argumentacją, jej przeanalizowanie i weryfikację" - napisano w ostatnim punkcie Białej Księgi.

Więcej o:
Komentarze (152)
Czym jest i co zawiera Biała Księga? PiS ostrzega UE
Zaloguj się
 • obeznany

  Oceniono 39 razy 31

  Czemu nikt jeszcze nie powiedział dzikiemu księgowemu, że w Brukseli nie ma ciemnego luda, który by to kupił?

 • sector23

  Oceniono 37 razy 29

  Jeśli jakis przygłup piszący tę "księgę" uważa, że wyrzucenie Polski z UE zrobi na kimkolwiek w Europie jakiekolwiek wrażenia, to jest w rozpaczliwym błędzie. Podobnie jak fakt wystąpienia w żaden sposób nie podważy sensu, czy zaneguje sukces utworzenia UE w powojennej Europie.
  Tak może myśleć jedynie przymulony burak, który dopiero 2 lata temu zamienił gumofilce na czarne półbuty z Tesco

 • czechy11

  Oceniono 41 razy 29

  Odpowiedz stolic europejskich: odsyłamy wam waszego kłamliwego białego śmiecia. Możecie nas pocałować w d....

 • antoszek22

  Oceniono 39 razy 27

  Matołuszku wybraliście na mocy tej ustawy pięciu ludzi do TK w dniu 2 grudnia zanim weszła w zycie i pod która widnieje podpis Dudy

  Dz.U. 2015 poz. 1928
  2015
  Ustawa z dnia 19 listopada 2015 r. o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym
  Tekst aktu: Tekst ogloszony: Tekst ujednolicony:
  Status aktu prawnego: uchylony
  Data ogloszenia: 2015-11-20
  Data wydania: 2015-11-19
  Data wejscia w zycie: 2015-12-05
  Data obowiazywania: 2015-12-05
  Data uchylenia: 2016-08-16
  Uwagi: objete tekstem jednolitym(Dz U.
  Organ wydajacy: SEJM

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 30 razy 26

  Czyli ta cała pisowska biała księga wyjaśnia że nidomagajacy i niewydolny polski system sadowniczy zreformuje się przy pomocy podporządkowania sędziów jednej partii, czyli w sumie Ziobrze... A jak UE się sprzeciwi tej koncepcji to jacyś "magiczni populisci" z Marsa przyczynią się do wzrostu nastrojów anty europejskich i będą negować naszą przynależność do tej organizacji???

 • shtalman

  Oceniono 31 razy 25

  Jak zwykle tępe PiSowskie ryje strzeliły sobie w kolano żeby upaść na ryj. Sędziowie nie stanowią prawa ale robi to 460 pajaców żyjących z naszych podatków na Wiejskiej. Skoro sądy są nieudolne znaczy to tylko o nieudolności tych co stanowią prawo, czyli świń pokroju Jojo, Jakiego, Zera, Psa, żrącej Pawłowicz, obrońcy pedofilów w sutannie Piotrowicza, Płaszczaka, świra smoleńskiego oraz Jaropolskęzbawa Szczerbatego

 • maks1956

  Oceniono 28 razy 22

  ta biała księga to same bzdety i kłamstwa aż oczy bolą od tego czytania tych bzdur

 • hristomoltisanti

  Oceniono 30 razy 22

  W Pisie trwa nieustający konkurs na Debila Roku . Konkurencja jest niezwykle wyrównana...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX