By造 ambasador w Polsce komentuje konflikt z USA. Tak mocne s這wa jeszcze nie pad造

- Nowelizacja ustawy o IPN to zemsta wie郾iak闚 - ocenia Christopher R. Hill, ambasador USA w Polsce w latach 2000-2004. Jego opinia pojawi豉 si na 豉mach "Washington Post".

"Washington Post" pisze o napięciach między Polską a Stanami Zjednoczonymi w związku z nowelizacją ustawy o IPN. "Ustawa, która została ostro potępiona przez USA, Izrael wiele innych międzynarodowych społeczności, penalizuje wypowiedzi oskarżające Polaków o udział w zbrodniach nazistowskich. Izraelski rząd uważa to prawo za próbę negowania Holocaustu, a Amerykanie mówią o ataku na wolność słowa" - czytamy.

W artykule pojawiły się wypowiedzi dwóch byłych ambasadorów USA w Polsce. Daniel Fried nazywa nowelizację "zupełnie niepotrzebną". Dodaje, że Polacy są przekonani, iż nie mogą zmienić zapisów ustawy, niezależnie od nacisków z zewnątrz. 

Ambasador Christopher R. Hill używa znacznie mocniejszych słów i nazywa ustawę "zemstą wieśniaków" (ang. revenge of the peasants). Jego zdaniem Amerykanie chcą przekonać polskie władze, by skorygowały kurs. 

Christopher R. Hill to amerykański polityk i dyplomata. Był ambasadorem USA w Polsce w latach 2000-2004. Daniel Fried to jego poprzednik w Warszawie. Pełnił funkcję w latach 1997-2000.

Tajna notatka o problemach Polski

We  wtorek portal Onet.pl opisał tajną notatkę MSZ, która powstała po spotkaniu polskich dyplomatów z przedstawicielami amerykańskimi, w tym m.in. z Wessem Mitchellem, do którego doszło 20 lutego w ambasadzie RP w Waszyngtonie. Ma z niej wynikać, że prezydent  Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki nie mają szans na wizytę w Białym Domu do czasu, aż prace nad zmianami w nowelizacji ustawy o IPN nie zostaną zakończone.

USA wprowadzają dla polskich władz zakaz kontaktów dwustronnych na najwyższym szczeblu Białego Domu. A zatem nie ma mowy o spotkaniach z prezydentem Donaldem Trumpem oraz wiceprezydentem Pence'em

 - napisali dziennikarze Onetu. Dzień później portal opublikował analizę relacji między Polską a USA autorstwa Jana Parysa1, który był wtedy szefem gabinetu politycznego Jacka Czaputowicza. Parys potwierdził w niej istnienie notatki.

W środę MSZ złożyło zawiadomienie do prokuratury w sprawie wycieku notatki

Wi璚ej o: