Gdybyśmy byli antysemitami, nie byłoby Godzilli. Jak rząd PiS próbuje gasić pożar [OPINIA]

Czy Polacy byli albo są antysemitami? Rząd PiS i jego administracja próbują we wszystkich językach przekonać świat, że absolutnie nie, bo przecież to Żydzi z Polski założyli wytwórnię Warner Bros, w której powstała Godzilla i Harry Potter. Tylko patrzeć, jak w świat powędrują płyty z rekonstrukcją koncertu Jankiela.

Od początku wybuchu kryzysu w relacjach Polski z Izraelem polski rząd usiłuje gasić pożar wywołany przyjęciem nowej ustawy o IPN. Na czym polega problem? Według strony izraelskiej nowa ustawa przewiduje karanie osób podważających gremialne bohaterstwo Polaków w ratowaniu Żydów z Holocaustu. To zwyczajne kneblowanie ust tym, którzy będą mówili o przypadkach wydawania ukrywających się Żydów czy udziału w ich zabijaniu. Tego, że byli Polacy, którzy ryzykowali życiem, by ocalić żydowskich sąsiadów nikt w Izraelu nie podważa. Od dziesięcioleci dowodem są m.in. drzewka sadzone w instytucie Jad Vashem. 

PiS: Musimy odwrócić fałszywą narrację

Próba odpowiedzi światu na te zarzuty jak na razie wygląda jednak tak: przecież była rodzina Ulmów. Już kilka dni po wybuchu kryzysu rząd postanowił zareagować. Nie wiadomo, ile osób myślało nad strategią i ile godzin wykluwał się pomysł, ale był taki: premier Morawiecki zaprosi zagranicznych dziennikarzy do muzeum w Markowej, gdzie opowie o rodzinie Ulmów. Wizytę pokaże telewizja narodowa. - Chcemy i musimy dzisiaj odwrócić tę fałszywą narrację, która wydaje się dzisiaj dominować przynajmniej w przekazie mediów czy opiniotwórczych środowisk za granicą - mówił szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

Przykładów publicznego zmierzenia się z zarzutami o pielęgnowany wielopokoleniowy antysemityzm, który przyczynił się do przypadków szmalcownictwa i współudziału w znanych historykom zbrodniach nie ma. Przyznanie przez premiera Morawieckiego, że byli polscy sprawcy, którzy dopuścili się okrucieństwa, podobnie jak sprawcy żydowscy czy ukraińscy wywołało jeszcze większą awanturę.  

Za to od kilku dni mamy inną próbę ocieplania wizerunku. W mediach społecznościowych na stronach polskich ambasad pojawiło się zagadkowe pytanie: Co łączy Batmana, Godzillę i Harry’ego Pottera?

Otóż polskie korzenie. Gdyby świat nie wiedział "założycielami Warner Bros., jednej z największych hollywoodzkich wytwórni filmowych, byli pochodzący z Polski bracia Hirsz, Aaron i Szmul Wonsal". Odbiorca tej informacji w Nowym Jorku, Paryżu czy Montrealu nie dowie się już, że bracia rzeczywiście urodzili się na terenie zaboru rosyjskiego w Krasnosielcu w powiecie makowskim na Mazowszu. Wraz z rodzicami na początku XX wieku, kiedy Polski jeszcze nie było, wyemigrowali najpierw do Kanady, później do USA. W 1923 roku założyli słynną wytwórnię.

Co z tego wynika? Efekt jest groteskowy. Jak Polacy mogli wyrządzać krzywdę jakąkolwiek Żydom, skoro później zrobili oni karierę za Oceanem?

Szybko odezwały się głosy, że idąc tym tropem MSZ nie powinien się niczym ograniczać i śmiało wykorzystać nazwiska wszystkich noblistów, którzy urodzili się na ziemiach polskich. A lista krótka nie jest. Wystarczy wymienić pisarza Isaaca Singera, laureatów pokojowej nagrody Menachema Begina, Szimona Peresa czy Józefa Rotblata, który mieszkał w Polsce przez 30 lat i do 1966 roku był członkiem Polskiej Akademii Nauk. Jest jeszcze kilku wybitnych fizyków, biochemików czy chemików.  

Specjaliści od zarządzania sytuacjami kryzysowymi, o ile rzeczywiście tacy doradzają rządowi, powinni jeszcze popracować nad przekazem. Na razie od wszystkich tych działań razem wziętych więcej poruszenia w środowiskach żydowskich i mediach na całym świecie wywołał jeden krótki film, w którym kilku żydów wypowiada słowa "polski Holocaust".

A miesiąc po wybuchu sporu ambasador Izraela w Polsce w rocznicę Marca '68 stwierdziła:

Przez ostatnie półtora miesiąca już wiem jak łatwo w Polsce obudzić i przywołać wszystkie demony antysemickie – nawet, kiedy w kraju prawie nie ma Żydów. Są ludzie, którzy mówią, że wtedy nie było Polski. O ile Związkowi Radzieckiemu i innym krajom z bloku wschodniego można przypisać zakończenie stosunków dyplomatycznych z Izraelem, to Marzec '68 zdarzył się tylko w Polsce.

  

Więcej o:
Komentarze (282)
PiS nieudolnie próbuje ratować wizerunek Polski w związku z ustawą o IPN
Zaloguj się
 • Stan Majewski

  Oceniono 46 razy 30

  "Czy Polacy byli albo są antysemitami? " Czy bedzie wideo z panem Ryba jak pali kukle Zyda zeby zadac klam tym ohydnym zydowskim falszywym oskarzeniom ?

 • serenita123

  Oceniono 38 razy 24

  zapewne 90% ludzi na świecie, którzy obecnie słyszą i czytają o "Polish death camps" nigdy nie słyszało o tych "Polish death camps", o polskich szmalcownikach i antysemityzmie wśród Polaków, zaś holokaust kojarzyli raczej z Hitlerem, II. wojną światową i powstaniem państwa Izrael.
  OBECNIE, DZIĘKI OSZOŁOMOM z PiS, usłyszeli że jest jakiś problem z tymi "Polish death camps", że sokoro jest jakaś głośna światowa awantura, to pewnie coś jest na rzeczy z tymi "Polish death camps" i Polakami antysemitami....
  Ukradł rower, czy jemu ukradli? Nieważne! Był zamieszany
  Otóż za jakiś czas pył opadnie, sprawy międzypaństwowo zostaną załagodzone i rozwiązane, A W PAMIĘCI WIELU, WIELU LUDZI NA ŚWIECIE POZOSTANIE SFORMUŁOWANIE:
  "Polish death camps".
  podziękować PiS, podziękować

 • fakiba

  Oceniono 30 razy 22

  Braci wyjechali z Polski bo tu duszno im było , w USA dopiero założyli wytwórnię i zaczęli filmy robić , pise matoły

 • faustxyz

  Oceniono 29 razy 17

  Żenada i głupota, cali kaczyści. I wyjechali, bo dusiła ich ta wszechobecna miłość do Żydów. Jak pasuje do propagandy to się podpinamy, że nasi, a na co dzień wiadomka.
  Prawdę pokazują podłe antysemickie wpisy w Internecie, poparcie dla kaczystów i kleru. Źródło nienawiści bije w kk, chłopstwu pańszczyźnianemu wszczepili nienawiść i efekty nigdy już nie znikną.
  Chłopstwo może dziś garnitury, mieć dyplomy komunistyczne czy już z obecnego kraju wyznaniowego, może nawet być ateistą, antyklerykałem. Zwyczajnie nie zdaje sprawy, że jest dalej wiejskim głupkiem, szczutym, sformatowanym przez szamanów, co zabawne, religii pochodzenia żydowskiego. Smutny, nienawistny kraj. Niech już nazwą to Rydzykówka, Kaczówka, będzie uczciwiej, no tak, ale uczciwość jest to obca wartość, nienarodowa.

 • viaac

  Oceniono 29 razy 15

  Świat znowu nas nie zrozumie i znowu będzie to winą ogólnoświatowego spisku przeciwko Polsce. Ostatnimi, którzy są odpowiedzialni za wizerunek naszego kraju są aktualnie rządzący... Dramat.

 • berek-oberek

  Oceniono 25 razy 15

  Zapomnieli o Chrystusie, przecież też był Polakiem pochodzenia żydowskiego.

 • vito60

  Oceniono 20 razy 12

  Żałosny jest kraj ciągle odwołujący się do przeszłości ( która nie zawsze jest chlubna). Nie jest zasługą współczesnych polityków ani współczesnej Polski szarża pod Samosierra, sukcesy dywizjonu 303. Nie czuję się też winny za działania szmalcowników. Jeśli jednak wraca się uparcie do historii, to z całym jej balastem. Fala antysemickich i ksenofobicznych wypowiedzi jaka OBECNIE przetacza się przez polskie media i wychodzi z ust prominentnych polityków skutecznie niweluje przeszłe zasługi Polaków.

 • wujojano

  Oceniono 22 razy 12

  "Jak Polacy mogli wyrządzać krzywdę jakąkolwiek Żydom, skoro później zrobili oni karierę za Oceanem?" - można też zapytać: "Jak mogło im być dobrze na ziemiach polskich, skoro musieli szukać szczęścia za Oceanem?". Zgadnijcie, mily Państwo, które z tych pytań prędzej nasunie się za granicą tym, którzy pod wpływem ostatnich wydarzeń przekonali się, bądź tylko umocnili się w przekonaniu o powszechności antysemityzmu w Polsce. Dyplomatołki!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX