Ratownicy medyczni grożą strajkiem, może dojść do paraliżu. Stawiają ministrowi ultimatum

"Kredyt zaufania, którym został obdarzony rząd, został wyczerpany" - piszą do Ministerstwa Zdrowia ratownicy medyczni. Ostrzegają, że jeśli do przyszłego piątku nie pojawią się konkrety ws. poprawienia sytuacji ich grupy zawodowej, może dojść do paraliżu w służbie zdrowia.

Ratownicy medyczni zarzucają Ministerstwu Zdrowia, że nie wywiązało się w pełni z porozumienia podpisanego w lipcu 2017 r. Wyliczają m.in. brak nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznymi i brak planu na podniesienie zarobków.

Zarzucają też resortowi, że nie wszyscy ratownicy dostali obiecane w ubiegłym roku podwyżki. Zgodnie z ubiegłorocznym porozumieniem mieli otrzymać 400 zł brutto od 1 lipca 2017 r. i kolejne 400 zł od stycznia. Problemy pojawiły się jednak w wypłatach dla ratowników spoza zespołów ratownictwa medycznego.

W styczniu minister Łukasz Szumowski spotkał się z przedstawicielami komitetu protestacyjnego. Jak jednak piszą ratownicy, po kilkudziesięciu dniach od spotkania nadal ich oczekiwania nie zostały spełnione.

"Powyższa grupa nie jest traktowana w sposób poważny, z należytym dla niej szacunkiem. (...) Kredyt zaufania, którym został obdarzony Rząd, został wyczerpany, a okres zwodzenia i marginalizowania Ratowników Medycznych dobiegł końca" - czytamy w piśmie.

Ratownicy wyznaczyli ministerstwu termin - piątek 16 marca. Do tego momentu oczekują od ministra informacji dotyczącej podjętych działań. W przeciwnym wypadku grożą strajkiem.

"Aktualne braki kadrowe Ratowników Medycznych w połączeniu z akcją strajkową mogą doprowadzić do paraliżu pracy systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego i oddziałów szpitalnych" - ostrzegają ratownicy.

Ministerstwo Zdrowia: Rozmowy przed 1 lipca

Zwróciliśmy się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o komentarz. Jak informuje naszą redakcję dyrektor biura prasy i promocji Krzysztof Jakubiak, "Ministerstwo Zdrowia we współpracy z NFZ i wojewodami podejmuje obecnie starania, aby wypłata podwyżek doszła do skutku w odniesieniu do wszystkich ratowników medycznych".

"Dodatkowo w Ministerstwie Zdrowia trwają aktualnie prace nad prawnym zagwarantowaniem wzrostu miesięcznego wynagrodzenia ratowników medycznych" - podkreśla Jakubiak.

Nie wiadomo jednak, kiedy dojdzie do spotkania ministra z ratownikami. Biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia przypomina, że zgodnie z podpisanym w ubiegłym roku porozumieniem rozmowy resortu, komitetu protestacyjnego i związkowców muszą odbyć się przed 1 lipca 2018 roku.

Korytarz ratunkowy jest przeznaczony dla karetek. Nie blokuj go, bo sam możesz kiedyś potrzebować pomocy

Więcej o: