Cenckiewicz pisze o bohaterach Marca '68 i dorzuca zdjęcie. Poznajecie to spojrzenie?

"Pamięć i szacunek dla bohaterów Marca '68 walczących z komuną, bitych, przesłuchiwanych" - napisał na Twitterze szef Wojskowego Biura Historycznego. Do wpisu dodał zdjęcie. Symboliczne.

Na fotografii osoby, które choć trochę znają historię najnowszą, bez trudu dojrzą Antoniego Macierewicza.

Dla wszystkich bohaterów Marca 68 walczących z komuną, bitych, przesłuchiwanych, usuwanych z uczelni i pracy, zmuszanych do emigracji - pamięć i szacunek!

- napisał Sławomir Cenckiewicz pod zdjęciem.

Antoni Macierewicz w Marcu 1968 roku

Antoni Macierewicz jako student uczestniczył w marcowych strajkach w 1968 roku. W ich wyniku spędził pięć dni w areszcie.

Wiele lat później historyk prof. Andrzej Friszke w książce „Anatomia buntu. Kuroń, Modzelewski i komandosi” napisał, posiłkując się materiałami z IPN, że w śledztwie po marcu 1968 roku Antoni Macierewicz miał obciążać kolegów.

Z dokumentów znajdujących się w archiwach IPN wynika, że w roku 1968 Macierewicz po aresztowaniu złożył obfite zeznania, wystarczyło na akt oskarżenia dla niego i Wojciecha Onyszkiewicza

- powiedział prof. Friszke w rozmowie z portalem naTemat.pl w 2017 roku.

Były minister obrony zapowiedział, że pozwie historyka. W rozmowie z "Rzeczpospolitą" powiedział, że książka została napisana według politycznego klucza i oparta na fałszywych założeniach.

Sprawa znajdzie się w sądzie

- powiedział Antoni Macierewicz.

Sam Onyszkiewicz w "Tygodniku Powszechnym" także nie obwiniał Antoniego Macierewicza - napisał, że on sam jako pierwszy złożył zeznania i że być może bez nich były minister obrony sam nigdy by nie zeznawał.

Andrzej Duda prosi o wybaczenie za '68 rok

Więcej o: