Departament Stanu USA znowu komentuje sprawę zamkniętych drzwi do Białego Domu

Asystent sekretarza stanu do spraw Europy Wess Mitchell nigdy nie powiedział, że nie spotkamy się z polskimi urzędnikami. Spotyka się z przecież z szefem Kancelarii Prezydenta Dudy - powiedziała "Faktom" TVN rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert. A co z samym prezydentem i premierem? Na to pytanie już nie odpowiada.

Fakty TVN poprosiły o komentarz rzeczniczkę Departamentu Stanu USA Heather Nauert ws. notatki ujawnionej przez Onet. W oświadczeniu przesłanym Marcinowi Wronie urzędniczka administracji Trumpa powtórzyła, to co mówiła na konferencji dwa dni wcześniej. Podkreśliła, że „rząd USA wielokrotnie wyrażał zaniepokojenie” nowelizacją ustawy o IPN, nie tylko publicznie, ale również podczas spotkań z polskimi urzędnikami. Dodała, że z ust przedstawicieli amerykańskich władz nigdy nie padło stwierdzenie, że nie będą rozmawiać z przedstawicielami polskich władz.

 Asystent sekretarza stanu ds. Europy Wess Mitchell nigdy nie powiedział, że nie będziemy spotykać się z przedstawicielami Polski

- powiedziała Heather Nauert.

Potwierdziła, że Mitchell spotka się z szefem kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy w czwartek. Przebywający obecnie w Waszyngtonie Krzysztof Szczerski spotyka się z przedstawicielami Departamentu Stanu oraz z doradcami prezydenta USA w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego.

Czy na takie same spotkanie w Waszyngtonie mogą liczyć także Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki? Jak twierdzi Onet, powołując się na notatkę sporządzoną w polskim MSZ, nie mogą. Do tego jednak rzeczniczka Departamentu Stanu już bezpośrednio się nie odniosła.    

Powtórzyła "Faktom" TVN jedynie to samo, co mówiła dzień wcześniej:

Doniesienia na temat rzekomych gróźb USA mających zawiesić współpracę w zakresie bezpieczeństwa lub ograniczyć dialog na wysokim szczeblu są zwyczajnie nieprawdziwe

Co napisał Onet ws. notatki Z-99/2018?

We  wtorek portal opisał tajną notatkę MSZ, która powstała po spotkaniu polskich dyplomatów z przedstawicielami amerykańskimi, w tym m.in. z Wessem Mitchellem, do którego doszło 20 lutego w ambasadzie RP w Waszyngtonie. Ma z niej wynikać, że prezydent  Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki nie mają szans na wizytę w Białym Domu do czasu, aż prace nad zmianami w nowelizacji ustawy o IPN nie zostaną zakończone.

USA wprowadzają dla polskich władz zakaz kontaktów dwustronnych na najwyższym szczeblu Białego Domu. A zatem nie ma mowy o spotkaniach z prezydentem Donaldem Trumpem oraz wiceprezydentem Pence'em

 - napisali dziennikarze Onetu.

Dzień później portal opublikował analizę relacji między Polską a USA autorstwa Jana Parysa, który był wtedy szefem gabinetu politycznego Jacka Czaputowicza. Parys potwierdził w niej istnienie notatki.

W środę MSZ złożyło zawiadomienie do prokuratury w sprawie wycieku notatki

Więcej o:
Komentarze (135)
Departament Stanu USA o zamkniętych drzwiach do Białego Domu
Zaloguj się
 • tomtg123

  Oceniono 38 razy 14

  Adrian i Matołusz będą mogli wejść do Białego Domu, ale pod nieobecność Trumpa i Pence'a.
  Pani kustosz oprowadzi ich jako zagraniczną wycieczkę i pokaże komnaty i wszystkie meble.
  ;)

 • Barry Kent

  Oceniono 28 razy 12

  Jeśli nie ma żadnego spięcia i wszystko jest ok, to proszę, niech pis proceduje dalej ustawę o IPN i czekamy w takim razie na oficjalne spotkanie prezydenta A. Dudy i D. Trumpa.
  Ciekawe kto ustąpi pierwszy.

 • takaprawda2015

  Oceniono 24 razy 12

  I dlatego w sprawie tej notatki której nie ma i w której nie ma wzmianki o tym że DUDA i Morawieckie nie mają wstępu do białego domu zostanie wszczęte śledztwo.

 • jxl82

  Oceniono 31 razy 9

  I co Pisiaczki jedna notatka, a spowodowała pożar w burdelu. Znając Matołuszka jeszcze dorzuci do- paradoksalnie "Ognia".

 • i.o.to.chodzi

  Oceniono 25 razy 9

  "Doniesienia na temat rzekomych gróźb USA mających zawiesić współpracę w zakresie bezpieczeństwa lub ograniczyć dialog na wysokim szczeblu są zwyczajnie nieprawdziwe"

  Jest dokładnie tak, jak powiedziała. Duda (jako jedyny polski prezydent) do tej pory nigdy nie był w Białym Domu i to się w najbliższym czasie na pewno nie zmieni.

 • katalizyna

  Oceniono 16 razy 8

  Podobno na Motławę w okolicy dawnej siedziby AG wpłynął lotniskowiec Enterprise i za chwilę rozpocznie bombardowanie Dudy rakietami trident. Kto umie czytać język dyplomacji ten nie ma wątpliwości, że to właśnie powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu.

 • def11

  Oceniono 18 razy 8

  " Nie wierzę w niezdementowane informacje" Aleksander Gorczakow

  :)

 • jurek4491

  Oceniono 25 razy 7

  Powiedział czy nie , na arenie międzynarodowej PiS i tak leży i kwiczy , przez ponad dwa lata powiedziano bardzo dużo , nawet afrykańskie dzikie plemiona wiedzą o co chodzi , gdzie leży Polska i kto terroryzuje kraj .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX