Fakty TVN poprosiły o komentarz rzeczniczkę Departamentu Stanu USA Heather Nauert ws. notatki ujawnionej przez Onet. W oświadczeniu przesłanym Marcinowi Wronie urzędniczka administracji Trumpa powtórzyła, to co mówiła na konferencji dwa dni wcześniej. Podkreśliła, że „rząd USA wielokrotnie wyrażał zaniepokojenie” nowelizacją ustawy o IPN, nie tylko publicznie, ale również podczas spotkań z polskimi urzędnikami. Dodała, że z ust przedstawicieli amerykańskich władz nigdy nie padło stwierdzenie, że nie będą rozmawiać z przedstawicielami polskich władz.
Asystent sekretarza stanu ds. Europy Wess Mitchell nigdy nie powiedział, że nie będziemy spotykać się z przedstawicielami Polski
- powiedziała Heather Nauert.
Potwierdziła, że Mitchell spotka się z szefem kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy w czwartek. Przebywający obecnie w Waszyngtonie Krzysztof Szczerski spotyka się z przedstawicielami Departamentu Stanu oraz z doradcami prezydenta USA w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego.
Czy na takie same spotkanie w Waszyngtonie mogą liczyć także Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki? Jak twierdzi Onet, powołując się na notatkę sporządzoną w polskim MSZ, nie mogą. Do tego jednak rzeczniczka Departamentu Stanu już bezpośrednio się nie odniosła.
Powtórzyła "Faktom" TVN jedynie to samo, co mówiła dzień wcześniej:
Doniesienia na temat rzekomych gróźb USA mających zawiesić współpracę w zakresie bezpieczeństwa lub ograniczyć dialog na wysokim szczeblu są zwyczajnie nieprawdziwe
Co napisał Onet ws. notatki Z-99/2018?
We wtorek portal opisał tajną notatkę MSZ, która powstała po spotkaniu polskich dyplomatów z przedstawicielami amerykańskimi, w tym m.in. z Wessem Mitchellem, do którego doszło 20 lutego w ambasadzie RP w Waszyngtonie. Ma z niej wynikać, że prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki nie mają szans na wizytę w Białym Domu do czasu, aż prace nad zmianami w nowelizacji ustawy o IPN nie zostaną zakończone.
USA wprowadzają dla polskich władz zakaz kontaktów dwustronnych na najwyższym szczeblu Białego Domu. A zatem nie ma mowy o spotkaniach z prezydentem Donaldem Trumpem oraz wiceprezydentem Pence'em
- napisali dziennikarze Onetu.
Dzień później portal opublikował analizę relacji między Polską a USA autorstwa Jana Parysa, który był wtedy szefem gabinetu politycznego Jacka Czaputowicza. Parys potwierdził w niej istnienie notatki.
W środę MSZ złożyło zawiadomienie do prokuratury w sprawie wycieku notatki