Morawiecki wręczył Junckerowi Białą Księgę. Rząd roześle dokument do unijnych stolic

- Chcę obniżyć trochę emocje, które były obecne wokół reformy wymiaru sprawiedliwości - mówił dziś Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem. Rozmowa dotyczyła kwestii praworządności w Polsce po przeprowadzonej przez PiS reformie sądownictwa.

W Brukseli zakończyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem. W rozmowie, podobnie jak w styczniu, uczestniczył też wiceszef Komisji Frans Timmermans. Spotkanie miało pomóc w osiągnięciu porozumienia między Komisją Europejską a Polską w sprawie reformy sądownictwa.

Szef polskiego rządu wręczył przewodniczącemu Junckerowi Białą Księgę dotyczącą praworządności. Liczący niemal 100 stron dokument zawiera wyliczenie powodów, dla których reforma sądownictwa była konieczna, a także zawiera odpowiedzi na najważniejsze zastrzeżenia Komisji Europejskiej.

- Wszelkie wyrywkowe, wycinkowe, szczątkowe informacje są niepełne, nie pozwalają wyrobić sobie całkowitego obrazu, dlaczego te zmiany były konieczne. Chcę, żeby obniżyć trochę emocje, które wokół reformy wymiaru sprawiedliwości cały czas były obecne przez ostatnie miesiące, kwartały. Myślę, że to się udaje. Bardzo merytorycznie rozmawialiśmy o założeniach Białej Księgi, jej zawartości - mówił po spotkaniu premier Mateusz Morawiecki.

- Podkreślałem bardzo wyraźnie, że szereg rozwiązań jest zastosowanych praktycznie jeden do jeden w innych krajach członkowskich. Bardzo charakterystyczny jest przykład Krajowej Rady Sądownictwa, jest to niemal kopia rozwiązań hiszpańskich - przekonywał szef rządu.

Rząd: Działania KE mogą wzmocnić antyeuropejskie nastroje

W Białej Księdze znalazł się również zapis, który mówi o tym, że dalsze działania w ramach art. 7 są ryzykowne, bo "mogą wzmocnić obecne coraz intensywniej od kilku lat nastroje antyeuropejskie, a w konsekwencji populistyczne, antyunijne siły polityczne dążące do zanegowania jednego z największych sukcesów powojennej Europy jakim jest Unia Europejska".

"Celem działań podejmowanych przez organy Unii i przez jej Państwa Członkowskie powinno być takie kształtowanie europejskiej polityki, by tendencje te nie narastały -
a sytuacja, w której część obywateli Unii uznałaby, że istnieje ryzyko ograniczenia ich praw przez instytucje europejskie może doprowadzić do ich wzmocnienia" - czytamy w Białej Księdze.

Morawiecki: Będziemy kontynuować rozmowy

Jak dodał Mateusz Morawiecki, to, czego teraz oczekuje polski rząd, "to bardzo głęboka, merytoryczna analiza tego dokumentu". - Staraliśmy się odpowiedzieć rzeczowo, rzetelnie na wszystkie wątpliwości - dodał.

- Te rozmowy były bardzo budujące, na pewno będziemy je kontynuować. Mam nadzieję, że nasze stanowiska ulegną jeszcze dalszemu zbliżeniu, na tyle bliskiemu, żeby porozumieć się w pełni co do reformy sprawiedliwości - podsumował.

Biała Księga trafi też do państw członkowskich, a w przyszłym tygodniu, 13 i 14 marca, ma odbyć się tak zwany okrągły stół, czyli spotkanie ekspertów z Polski, pozostałych unijnych krajów i Komisji Europejskiej.

Unijni urzędnicy powtarzają, że porozumienie będzie możliwe, jeśli każda ze stron ustąpi i będzie gotowa do kompromisu, czyli jeśli Polska zaproponuje zmiany w reformach, a Komisja wykona gest i zaakceptuje częściowe zrealizowanie rekomendacji, tych ostatnich dotyczących reform wymiaru sprawiedliwości i wcześniejszych - dotyczących Trybunału Konstytucyjnego.

Artykuł 7 uruchomiony. Co oznacza?

W grudniu zeszłego roku Komisja Europejska - po raz pierwszy w historii - wszczęła wobec Polski procedurę zawartą w artykule 7 unijnego traktatu. KE ma zastrzeżenia co do przestrzegania przez nasz kraj reguł praworządności.

ZOBACZ TAKŻE: Widmo unijnych sankcji nad Polską. Oto słynna 'opcja atomowa' >>>

Decyzja Komisji to jednak zaledwie początek całej procedury. Jej finałem jest stwierdzenie "wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia wartości" przez dany kraj. Zanim jednak dojdzie do głosowania w tej sprawie, przedstawiciele polskiego rządu będą musieli zostać wysłuchani. Niewykluczone też, że Warszawa otrzyma zalecenia.

Finalne głosowanie odbędzie się w Radzie UE ds. Ogólnych, którą tworzą ministrowie ds. europejskich. Do stwierdzenia wspomnianego "ryzyka" w Polsce będzie niezbędna zgoda 22 państw w Radzie UE oraz zgoda 2/3 całego europarlamentu. Na tym etapie nie ma jednak mowy o żadnych sankcjach.

Więcej o:
Komentarze (75)
Mateusz Morawiecki spotkał się z Jean-Claudem Junckerem. Wręczył Białą Księgę
Zaloguj się
 • 174pit

  Oceniono 27 razy 21

  Zaskakująca jest wiara w skuteczność słowa pisanego przedstawicieli partii, która swoje szanse na rządzenie opiera na analfabetach (wtórnych, funkcjonalnych) i innej ciemnocie.

 • ochujek

  Oceniono 23 razy 19

  Ciekawe ile białych plam w tej białej księdze. Co tam napisano o łamaniu Konstytucji? Nie sądzę by uwierzyli, mają korespondentów.

 • 92ilme

  Oceniono 16 razy 14

  Pewnie przyda sie ta Biala Ksiega w brukselskiej toalecie. Do tego tylko sie nadaje.

 • 92ilme

  Oceniono 16 razy 14

  PiS-dzielcy znowu odwracaja kota ogonem.

  Ta tzw. "Białą Księga" to bicie piany. "Liczący niemal 100 stron dokument zawiera wyliczenie powodów, dla których reforma sądownictwa była konieczna, a także zawiera odpowiedzi na najważniejsze zastrzeżenia Komisji Europejskiej."
  Oni nie musza nikogo przekonywac do reformy sadownictwa. Przeciez nawet w Polsce nikt tego nie kwestionowal, ze reforma jest konieczna. PiS-dzielcy nie rozumieja, ze nie chodzi o powody przeprowadzenia reformy sadownictwa. EU i spoleczenstwo Maja zastrzezenia co do sposobu przeprowadzania tych Reform. To proste jak cep. Chodzi o lamanie Konstytucji i obowiazujacego prawa. Przeciez Przylebska dostala stolek z pominieciem prawa. Kumoterstwo, prywata i nie liczenie sie z Konstytucja. PiS-dzielcy robia z prawem co chca i kleja przyglupa. Nie wiem, czy Duda tez Taki naiwny, wlasciwie to nie powinienem miec zludzen. Lamiac kilkakrotnie Konstytucje, na ktora przysiegal (z przywolaniem Boga) udowodnil, w ktorej czesci ciala ja ma.

 • ruter77

  Oceniono 15 razy 11

  Himalaje obłudy!!!!!

 • freud1

  Oceniono 16 razy 10

  Gubie sie juz w tych wojenkach PISu.
  USA, UE, wszyscy sasiedzi (za wyjatkiem Bialorusi i Rosji), a nawet tak dalekie kraje jak Argentyna. I to wszystko na raz. Jesli powiedzenie: pokaz mi swoich wrogow, a powiem ci kim jestes ma racje, to albo jestesmy mocarstwem swiatowym, albo ktoras tam republika putinowska. Niczym Moldawia.

 • stefan4

  Oceniono 9 razy 9

  To dzieło nie powinno się nazywać ,,Biała Księga'' tylko ,,Wybielona Księga''.

 • chi-neng

  Oceniono 9 razy 9

  Biała Księga dotyczy praworządności.

  100 stron zawiera wyliczenie powodów, dla których reforma sądownictwa była konieczna, a także zawiera odpowiedzi na najważniejsze zastrzeżenia Komisji Europejskiej.
  -----
  Czy zawiera to co najwazniesze;

  Kazde slowo (dokladnie oddany tekst) tej REFORMY, ktora byla tak bardzo konieczna, by PiS mogl przeprowadzac, wszystko to, czego ich dusze zapragna i rzadzic Polska po wieki?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX