Morawiecki przed wylotem do Brukseli zdymisjonował trzech wiceministrów

Jak potwierdził w rozmowie z Gazeta.pl Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera, Mateusz Morawiecki podpisał dymisje trzech wiceministrów. Na początku tygodnia premier zapowiadał "odchudzenie" rządu.

Pierwsze informacje na temat dymisji wiceministrów podał portal wPolityce.pl. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk przekazał w rozmowie z Gazeta.pl, że w środę wieczorem, decyzją premiera Mateusza Morawieckiego, zostało odwołanych trzech wiceministrów.

Z rządem pożegnają się:

  • Jarosław Pinkas (sekretarz stanu w KPRM),
  • Kazimierz Smoliński i Tomasz Żuchowski (obydwaj byli sekretarzami w Ministerstwie Infrastruktury).

Na początku tego tygodnia premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że liczba 126 ministrów w polskim rządzie ulegnie zmniejszeniu o co najmniej 20 procent. Środowe dymisje są więc pierwszymi w ramach "odchudzania" rządu.

Zmiany w wynagrodzeniach wiceministrów

Wraz z tymi zmianami, premier zapowiedział nowe zasady wynagradzania sekretarzy i podsekretarzy stanu. - W przypadku sekretarzu stanu propozycja, jaką chciałbym skierować do parlamentu, jest taka, żeby sekretarze stanu nie otrzymywali, tak jak ministrowie, żadnych nagród, premii, żadnych tego typu dodatkowych form wynagrodzenia - zaproponował premier Mateusz Morawiecki.

Jednocześnie, wraz z tą zmianą, sekretarze i podsekretarze stanu mogliby otrzymywać część swojego uposażenia parlamentarnego, mniej więcej jego 50-60 proc. W ten sposób sekretarze stanu mogliby zyskać około 5 tys. zł brutto miesięcznie.

PiS tłumaczy się w Brukseli

Premier Mateusz Morawiecki gości w czwartek w Brukseli. Spotkał się z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jeanem-Claudem Junckerem. "Premier Mateusz Morawiecki przedstawił białą księgę w sprawie reform polskiego wymiaru sprawiedliwości. Prawie stustronicowy dokument zawiera wyliczenie powodów, dla których reformy sądownictwa były konieczne oraz odpowiada na najważniejsze zastrzeżenia Komisji Europejskiej" - poinformowała kancelaria premiera.

Więcej o: