Nawet Harry i Ron się zdziwili. Nowa kampania polskiej dyplomacji wzbudza śmiech

Co łączy Hobbita, Godzillę, Batmana i Harry'ego Pottera? "Polskie korzenie!" - piszą w mediach społecznościowych polskie ambasady. "Robią propagandę jak TVP" - odpowiadają im internauci.
Co łączy Batmana, Godzillę i Harry’ego Pottera - Polskie korzenie! #CzyWieszŻe założycielami Warner Bros., jednej z największych hollywoodzkich wytwórni filmowych, byli pochodzący z Polski bracia Hirsz (Harry), Aaron (Albert) i Szmul (Sam) Wonsal

- pytają przedstawiciele Ambasady RP w Wielkiej Brytanii.

Podobne wpisy pojawiły się na profilach na Twitterze i Facebooku polskich ambasad w Seulu, Belgradzie, Sztokholmie czy Singapurze.

Posty opatrzone są hasztagiem PL100, odnoszą się więc do stulecia niepodległości Polski, która wypada w 2018 roku.

We wpisach chodzi o pochodzenie braci Warner. Urodzili się na terenie zaboru rosyjskiego w Krasnosielcu w powiecie makowskim na Mazowszu jako Aaron, Szmul i Hirsz Wonsal. Wraz z rodzicami na początku XX wieku wyemigrowali najpierw do Kanady, później do USA. W 1923 roku założyli słynną wytwórnię Warner Bros., która do dziś rzeczywiście ma na koncie takie filmy jak „Batman”, „Harry Potter”, „Godzilla”, „Bonnie and Clyde”, "Hobbit"  czy „Sherlock Holmes”.

Krytyka kampanii polskich ambasad

Do sprawy odniósł się m.in. szef biura „Politico” w Warszawie,  Michał Broniatowski.

Polskie ambasady nagle przyznają się do polskich Żydów, nazywając ich Polakami. Powinny teraz zawiadomić, że poza sześciorgiem znanych już polskich noblistów, było jeszcze 9 Polaków noblistów, tyle, że dotąd do narodu polskiego nie zaliczanych, ze względu na żydowskie pochodzenie

- napisał na Twitterze.

Sprawę skomentował też Bartosz Węglarczyk.

To jakby powiedzieć że "Solaris” jest Soderbergha

- napisał dyrektor programowy Onetu.

Wśród komentarzy pojawia się głównie krytyka i żarty.

Polskie ambasady robią niemalże identyczną propagandę co Wiadomości TVP. Wygląda to po prostu głupio! Ludzie w XXI w. potrafią sprawdzać fakty!
Pracownicy ambasady -przestańcie ośmieszać siebie i Polskę
Tak nisko upadła dyplomacja PiS?
E, no to zaraz zaczniemy się wreszcie przyznawać do Polaków żydowskiego pochodzenia, którzy otrzymali Nobla
W 1968 roku z powodu żydowskiego pochodzenia kazano by im wyjechać z Polski. Tak samo w 2018 rządowe media robią nagonkę na Żydów i żadne kretyńskie wpisy tego nie zmienią.
Brakuje tylko Władcy Pierścieni...
Nie brakuje. Sauron jest Polakiem. Ma swój Mordor na Nowogrodzkiej.
Niedługo się okaże, że w " Grze o tron", postrach i spustoszenie sieją potomkowie smoka wawelskiego.
Więcej o: