Jaruzelski i Gierek nie zawsze przeszkadzali Kaczyńskiemu. Właśnie przypomnieli to Niemcy

Sejm uchwalił ustawę pozwalającą na pozbawienie stopni wojskowych gen. Jaruzelskiego i jego współpracowników z WRON. Zdaniem "Sueddeutsche Zeitung" twarda polityka PiS wobec byłych komunistów jest czymś stosunkowo nowym.

Warszawski korespondent "Sueddeutsche Zeitung" (SZ) Florian Hassel pisze o "późnej kampanii" polskiej partii rządzącej przeciwko Wojciechowi Jaruzelskiemu i innym byłym komunistom. "Twarda polityka narodowo-populistycznej partii rządowej PiS wobec byłych komunistów jest zjawiskiem stosunkowo nowym" - zaznacza Hassel.

Zmiana kursu

Niemiecki dziennikarz zwraca uwagę, że szef PiS Jarosław Kaczyński nie tylko zasiadał jako młody opozycjonista z generałem Jaruzelskim przy Okrągłym Stole, lecz wręcz traktował komunistów, jak twierdzi jego ówczesny bliski zaufany Ludwik Dorn, jak "ludzi, którzy się znają na kierowaniu Polską" i których "chciał dla siebie pozyskać".

Jako szef kancelarii prezydenta Lecha Wałęsy w latach 90. oraz szef rządu w latach 2006-2007 Kaczyński nie uważał byłych komunistycznych przywódców za problem. "W kampanii wyborczej w 2010 roku Kaczyński chwalił długoletniego szefa polskich komunistów Edwarda Gierka jako patriotę" - pisze Hassel.

Rewizja historii

Od przejęcia rządu w 2015 roku PiS wykorzystuje kampanię przeciwko komunistom do "tworzenia tożsamości i umacniania władzy" - czytamy w SZ. Nowa ustawa pasuje zdaniem Hassela do uprawianej przez rząd rewizji historii, zgodnie z którą "Polacy nie mieli praktycznie nic wspólnego z rzekomo obcym komunistycznym reżimem w ich kraju".

Autor przypomina, że wcześniej weszła w życie ustawa obniżająca emerytury milicjantom i żołnierzom odbywającym służbę w czasach komunistycznych. Jak dodaje, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar krytykuje ustawę.

We wtorek 6 marca Sejm uchwalił tzw. ustawę degradacyjną. Zakłada ona możliwość pozbawiania stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą "sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu". - To oddanie sprawiedliwości bohaterom polskiej wolności - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

embed
Zobacz wideo
Więcej o: