Ujawniono notatkę MSZ. Są w niej słowa o "zamkniętych drzwiach" dla Dudy i Morawieckiego

Dziennikarze Onetu ujawnili notatkę szefa gabinetu ministra spraw zagranicznych, by uwiarygodnić swoje doniesienia. "Ze względu na znaczenie USA dla naszego bezpieczeństwa nie do przyjęcia jest sytuacja, kiedy prezydent czy premier mają zablokowane kontakty z głównym sojusznikiem" - napisał Jan Parys do Jacka Czaputowicza.

Według ustaleń Onetu prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki mogą być "persona non grata" i nie zostaną przyjęci na wizytę w Białym Domu, dopóki w ustawie o IPN zostaną wprowadzone zmiany. Strona polska odcinała się od doniesień, jednak nie pojawiło się konkretne zaprzeczenie. Sprawę skomentowała strona amerykańska na rutynowym spotkaniu z dziennikarzami w Departamencie Stanu. 

-  Doniesienia, które sugerują jakiekolwiek zawieszenie współpracy w kwestiach bezpieczeństwa albo dialogu na wysokim szczeblu, są po prostu fałszywe - powiedziała rzecznik Departamentu Heather Nauert. Nie zaprzeczyła jednak informacjom o zawieszeniu możliwości spotkań na szczycie i nie zdementowała istnienia notatki przytaczanej przez Onet.

Nowe fakty

Dziennikarze Onetu, nie chcąc ujawniać swoich informatorów, którzy dostarczyli im notatkę z 20 lutego o stanowisku USA (nosi numer Z-99/2018), zdecydowali się na inne, częściowe potwierdzenie wcześniejszych doniesień. Jak opisują, notatka zawierająca "ultimatum" Stanów, wywołała burzę w MSZ i na jej podstawie powstały inne dokumenty, które odnoszą się do niej.

Wśród nich znalazła się analiza przygotowana przez szefa gabinetu ministra spraw zagranicznych Jana Parysa. W dokumencie Parys dokonuje przeglądu depesz, jakie wysłali dyplomaci z Waszyngtonu do Warszawy, jednak zwraca uwagę na notatkę ze spotkania z m.in. Wesem Mitchellem, który miał najostrzej rozmawiać z Polakami.

Parys na początku opisuje samo spotkanie i wypowiedzi Mitchella. "Ze względu na znaczenie USA dla naszego bezpieczeństwa nie do przyjęcia jest sytuacja, kiedy prezydent czy premier mają zablokowane kontakty z głównym sojusznikiem. Moim zdaniem uregulowanie sporu z USA jest ważniejsze niż spór z Izraelem czy rozmowy z KE na temat praworządności" - napisał Parys (zachowano pisownię oryginalną). Na koniec ma powoływać się na sygnaturę notatki o nr: Z-99/2018. Tę samą, której treść opisał Onet we wtorek.

Więcej o: