Morawiecki zabiera głos ws. relacji z USA. Mówi o błędzie. Szczerski idzie jeszcze dalej

- Na naszym poziomie w różnych aspektach gospodarczych, zbrojeniowych toczą się cały czas rozmowy. Nie ma tutaj żadnych zmian - zapewnił premier Mateusz Morawiecki. Odniósł się do doniesień o tym, że przez ustawę o IPN polscy politycy mają zamknięte drzwi do Białego Domu.

Premier Mateusz Morawiecki został zapytany na konferencji prasowej o ostatnie doniesienia dotyczące relacji Polska-USA. Według ustaleń Onetu prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki nie zostaną przyjęci w Białym Domu, dopóki w ustawie o IPN nie zostaną wprowadzone zmiany.

Te doniesienia, które ujrzały światło dzienne wczoraj, okazały się zupełnie nieprawdziwe, zdementowane przez Departament Stanu, co świadczy o tym, że ktoś pewnie został przez kogoś wprowadzony w błąd

- stwierdził szef rządu.

- Ja to mogę potwierdzić, bo na naszym poziomie w różnych aspektach gospodarczych, zbrojeniowych toczą się cały czas rozmowy, tak, jak się toczyły do tej pory. Nie ma tutaj żadnych zmian - dodał. 

Szczerski: To fake news

Do sprawy odniósł się również szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, który udaje się w środę z wizytą do Stanów Zjednoczonych.

- Kwestia doniesień o sankcjach dyplomatycznych wobec Polski jest w całości fake newsem, zdementowanym zarówno przez polskie, jak i amerykańskie władze - mówił Szczerski.

Podkreślił, że jeśli będzie taka potrzeba, jest gotowy na dialog ze stroną amerykańską w sprawie nowelizacji ustawy o IPN. - To nie jest tajemnica, że strona amerykańska ma do niej krytyczny stosunek, ale na tym polegają rozmowy dyplomatyczne i stałe partnerstwo między państwami, że na trudne tematy rozmawia się spokojnie - stwierdził.

Kryzys w relacjach Polska-USA?

W dokumentach, do których dotarli dziennikarze Onetu, Amerykanie ostrzegają, że "jeśli polska prokuratura zacznie ścigać na postawie ustawy o IPN jakiegokolwiek obywatela USA, to skutki będą dramatyczne". Z ich informacji wynika, że padła też groźba finansowa - blokady finansowania wspólnych projektów wojskowych.

Rzeczniczka Departamentu Stanu USA we wtorkowym oświadczeniu poinformowała, że Stany Zjednoczone nie zawieszają współpracy z Polską. Nie odniosła się jednak bezpośrednio do doniesień o tym, że Duda i Morawiecki nie są w Białym Domu mile widziani. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Powstanie Muzeum Getta Warszawskiego

Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra kultury Piotra Glińskiego była poświęcona planom otwarcia Muzeum Getta Warszawskiego.

Muzeum będzie się mieściło przy ulicy Siennej, blisko Dworca Centralnego - w gmachu dawnego szpitala, który w czasie II wojny światowej znalazł się na terenie getta. Premier Morawiecki mówił, że nowa placówka z jednej strony uczci "tragiczny czyn" powstańców, którzy w trudnych okolicznościach walczyli o godność i o to, by "ich krzyk stał się trochę bardziej słyszany, bo nie był słyszany"

Minister kultury Piotr Gliński mówił, że muzeum ma być nowoczesną placówką, która ma edukować na temat getta warszawskiego i innych gett i Holokaustu. - Mam nadzieję, że to będzie też symbol braterstwa i solidarności polsko-żydowskiej - takie wątki tam też będą przedstawiane, ale przede wszystkim tam będzie przedstawiona prawda historyczna - stwierdził wicepremier Gliński.

Dyrektorem powstającego muzeum został Albert Stankowski - członek rady warszawskiego Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Placówka ma być ukończona w 2023 roku, jednak wcześniej na jej terenie mają być dostępne wystawy czasowe.

Więcej o:
Komentarze (165)
Mateusz Morawiecki komentuje doniesienia ws. relacji z USA
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 71 razy 53

  Mogę zapewnić, że bank pod moim kierownictwem nie udzielał kredytów frankowych..
  To chyba wszystko na temat wiarygodności ust, odrobinę skrzywionych pana premiera.

 • droch

  Oceniono 60 razy 46

  A Partia na to: Kłamaliśmy rano, kłamiemy w południe, będziemy kłamać wieczorem!

 • chi-neng

  Oceniono 46 razy 34

  Nie wierze szubrawcom ani przez sekunde, pozujacym na wladze panstwa, a w grucie rzeczy bedacy stadem KUDNLI WARUJACYM KACZY KUPER !

  Zaprzepaszczacie wlasny kraj do cna!

 • obywalet

  Oceniono 39 razy 29

  Jak to fake news to pojedź teraz matołku do USA na spotkanie do Białego Domu! Wiesz co cię czeka? Poszczują psami ...

 • 99venus

  Oceniono 39 razy 25

  Czy Amerykanie już wiedzą,że serdecznie zapraszają Dudę i Morawieckiego do Białego Domu?

 • polakadam

  Oceniono 34 razy 24

  Propaganda sukcesu jak za komuny. Jednak tamta była inteligentniejsza.
  A może pis adresuje swoje przekazy wyłącznie do ciemnego wolskiego luda? Ci uwierzą.....

  A tu pech. Wyciekła kolejna korespondencja z MSZ.
  "Ze względu na znaczenie USA dla naszego bezpieczeństwa nie do przyjęcia jest sytuacja, kiedy prezydent czy premier mają zablokowane kontakty z głównym sojusznikiem" — pisał o kryzysie w relacjach z Ameryką Jan Parys, szef gabinetu ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza w wewnętrznej korespondencji MSZ.

 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 27 razy 21

  Wątpię, że to fake news. Wiceprezydent USA odmówił rozmowy z naszym Dudusiem, kiedy był w Korei Południowej. Nasi ministrowie przyjmowani są przez niskiej rangi asystentów amerykańskich polityków. PiS łasi się do USA i Izraela jak porzucony pies.

 • fakiba

  Oceniono 28 razy 20

  Nie płacz tylko się przyznaj jak jest

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX