Duda, Morawiecki i Czaputowicz rozmawiali o kryzysie w relacjach z USA? Oficjalnie nie. O Trójmorzu

Zakończyło się spotkanie w Pałacu Prezydenckim. Prezydent, premier i szef MSZ mieli dyskutować w Pałacu Prezydenckim o kryzysie w relacjach z USA. Jednak już po rozmowach Kancelaria Prezydenta podała, że tematem spotkania była "koordynacji działań ws. inicjatywy Trójmorza".

W Pałacu Prezydenckim zakończyło się spotkanie z udziałem prezydenta i premiera. Rozmowy, w których oprócz Andrzeja Dudy i Mateusza Morawieckiego wziął udział szef dyplomacji Jacek Czaputowicz oraz szef prezydenckiego gabinetu Krzysztof Szczerski, trwały ponad 1,5 godziny. Jak podała oficjalnie Kancelaria Prezydenta, "rozmowa dotyczyła m.in . koordynacji działań w sprawie inicjatywy Trójmorza. Poruszono też temat działań rządu w związku z katastrofą budowlaną w Poznaniu."

Także rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska oraz biuro prasowe MSZ dementują, by spotkanie dotyczyło ultimatum, jakie USA postawiło Polsce - czytamy na stronie Polsat News.

"O 16 w pałacu prezydenckim spotka się prezydent, premier i szef MSZ. A niektórzy nadal twierdzą, że nie ma problemu, nie ma kryzysu, nie ma obostrzeń personalnych ze strony USA, a sprawę wymyśliły media. Niestety nie wymyśliły." - napisał z kolei Marcin Makowski z "Do Rzeczy".

Kryzys Polska-USA?

Według ustaleń Onetu prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki mogą być "persona non grata" i nie zostaną przyjęci na wizytę w Białym Domu, dopóki w ustawie o IPN nie zostaną wprowadzone zmiany.

W dokumentach, do których dotarli dziennikarze, Amerykanie ostrzegają, że "jeśli polska prokuratura zacznie ścigać na postawie ustawy o IPN jakiegokolwiek obywatela USA, to skutki będą dramatyczne" - dowiadują się nieoficjalnie. Z ich informacji wynika, że padła też groźba finansowa - blokady finansowania wspólnych projektów wojskowych.

Eksperci: takiej sytuacji nie było od dawna

Prof. Zbigniew Lewicki z UKSW w rozmowie z Gazeta.pl przyznaje, że sprawa jest poważna. - Samej notatki nie widziałem, ale to, co ona opisuje, jeśli chodzi o sytuację Polski w Waszyngtonie, jest prawdą. Co do faktów, moje źródła amerykańskie, od pewnego czasu, wyraźnie mówiły to samo - mówi.

Czytaj też: Eksperci w rozmowie z Gazeta.pl ostrzegają: kryzys w stosunkach z USA może być dla Polski groźny

Ekspert wyjaśnia, że takiej sytuacji nie było od dawna. - Stany Zjednoczone dawno nie zachowały się tak w stosunku do państwa sojuszniczego. Były zawirowania w relacjach z Austrią za czasów pojawienia się Jörga Haidera* w rządzie kanclerza Wolfganga Schüssela (przełom XX i XXI w. - red.), gdy amerykańscy dyplomaci nie pojawiali się na pewnych uroczystościach, ograniczono też kontakty z utworzonym wówczas rządem - wskazuje prof. Lewicki.

- Należy to traktować bardzo poważnie, ponieważ dyplomacja amerykańska stara się zachować wiarygodność - ocenia z kolei dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas, ekspert ds. stosunków międzynarodowych, amerykanista. - To wynika z globalnej sieci interesów, sojuszy. Gdyby Amerykanie okazali się niespójni w jednej sprawie i to by się wydało, to USA groziłoby osłabienie wiarygodności na całym globie.

Andrzej Duda nie chciał rozmawiać z Tillersonem

Według ustaleń Wirtualnej Polski ciężar odpowiedzialności za relacje z USA może spaść na prezydenta Dudę. Szef amerykańskiej dyplomacji Rex Tillerson miał dzwonić do polskiego prezydenta zanim ten podpisał ustawę o IPN. Andrzej Duda nie zgodził się jednak na rozmowę, argumentując to tym, że Tillerson to urzędnik zbyt niskiego szczebla - informuje Wirtualna Polska, powołując się na swoje źródła z otoczenia premiera.

Czytaj też: Nieoficjalnie: Duda winny kryzysu. Zignorował szefa dyplomacji USA, bo to "za niski szczebel"