Prof. Gersdorf rezygnuje z funkcji przewodniczącej KRS. Była "grabarzem tej instytucji"

Prof. Małgorzata Gersdorf zrezygnowała z funkcji przewodniczącej Krajowej Rady Sądowniczej. Stało się tak po tym, jak Sejm na podstawie nowych przepisów wybrał 15 sędziów do Rady.

Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, profesor doktor habilitowana Małgorzata Gersdorf, złożyła dzisiaj rezygnację z funkcji Przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa. Poinformował o tym rzecznik prasowej Rady, sędzia Waldemar Żurek.

"Będę grabarzem tej instytucji"

Gersdorf została przewodniczącą KRS w drugiej połowie stycznia po tym, jak - na krótko przed wejściem w życie nowelizacji ustawy o KRS - ze stanowiska zrezygnował w proteście sędzia Dariusz Zawistowski. 

Mam poczucie, że KRS w swoim konstytucyjnym wymiarze kończy urzędowanie. Trudno nie mieć myśli, że będę grabarzem tej instytucji, ale ktoś musiał się podjąć tego zadania. Dlatego przyjmuję to nie jako zaszczyt, ale jako obowiązek spoczywający na pierwszym prezesie SN

- mówiła po wyborze sędzia Gersdorf, która była jedyną kandydatką.

Sejm wybrał sędziów

O swojej decyzji przewodnicząca KRS poinformowała niedługo po tym, jak Sejm wybrał nową Krajową Radę Sądownictwa. Wyboru dokonano w tzw. pierwszym kroku, czyli większością 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. W głosowaniu uczestniczyło 269 posłów, większość 3/5 wyniosła 162 posłów.

Nie brali w nim udziału posłowie PO, Nowoczesnej i PSL.

"Głosami PiS i ich sejmowych "przystawek" wybrano 15 sędziów do KRS. Doszło do oczywistego złamania Konstytucji i podporządkowania sądów politykom PiS. Teraz partyjna KRS będzie decydować o tym, kto w Polsce będzie sędzią. Powrót do PRL staje się faktem" - skomentował na Twitterze były minister sprawiedliwości Borys Budka z PO.

Andrzej Duda podpisze ustawy o KRS i Sądzie Najwyższym. Prezydent ogłosił swoją decyzję podczas konferencji prasowej

Więcej o: