Siemoniak: Mamy czerwony alarm w relacjach z USA. PiS zagraża bezpieczeństwu Polski

Zdaniem byłego szefa MON, relacje Polski z USA są "bliskie najgorszych relacji po 1989 roku". Tomasz Siemoniak obwinia PiS i apeluje do Morawieckiego, by uregulował sprawę nowelizacji ustawy o IPN.
Mamy czerwony alarm w relacjach Polski z USA. Ostatnie doniesienia mediów potwierdzają to, co jest wyraźnie widoczne od dłuższego czasu, że relacje z naszym najważniejszym sojusznikiem, z państwem, które gwarantuje bezpieczeństwo Polski, zostały przez PiS zagrożone i są bliskie najgorszych relacji po 1989 roku.

- powiedział w Sejmie Tomasz Siemoniak.

Tomasz Siemoniak: PiS zagraża bezpieczeństwu Polski

Były szef MON dodał, że do tej pory nasze relacje z USA były niezwykle ważne. "Fundamentem polskiej polityki zagranicznej były bliskie relacje z USA od odzyskania niepodległości. Przyniosło to wejście do NATO, rozmaite działania polskich żołnierzy u boku amerykańskich żołnierzy, a także korzystne dla Polski decyzje prezydenta Obamy w 2014 roku i decyzje szczytów NATO w Walii i Warszawie" - podkreślił Siemoniak. Jego zdaniem rządzący narażają bezpieczeństwo Polski.

Dziś PiS, narażając na szwank polsko-amerykańskie relacje, naraża nasze bezpieczeństwo. To gwarancje USA stanowią o sile NATO. To żołnierze amerykańscy przebywają od 2014 roku w Polsce. To w Polsce budowana jest instalacja antyrakietowa. (...) PiS tak nieodpowiedzialnie działając, nie godząc się na konstruktywne propozycje rozwiązania kryzysu brnie w rzecz, która jest nie do wygrania. Apeluję do rządu, premiera Morawieckiego żeby tę sprawę natychmiast uregulować. Polska jest tak położona w Europie i świecie, ma tak trudną historię, że żaden odpowiedzialny polski rząd nie może się w taki sposób zachowywać

- podsumował Tomasz Siemoniak.

Onet: Amerykanie nakładają sankcje za ustawę o IPN

Onet podał informację, że Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki nie są obecnie mile widziani w Białym Domu. Wszystko, zdaniem dziennikarzy portalu, przez nowelizację ustawy o IPN. Informację potwierdził BuzzFeed.

Przedstawiciele MSZ odnieśli się do doniesień Onetu. Twierdzą, że nie ma żadnego ultimatum. - To nieprawda – powiedział na antenie TVN24 Bartosz Cichocki, podsekretarz stanu w resorcie. Dodał, że w najbliższym czasie nie ma zaplanowanych spotkań prezydenta lub premiera w USA, zaś posługiwanie się taką notatką w kontaktach z dziennikarzami nazwał łamaniem prawa, które powinno "spotkać z zawieszeniem poświadczeń bezpieczeństwa przez kontrwywiad dla tych osób".

Współautor artykułu Andrzej Gajcy zaapelował, by ministerstwo opublikowało notatkę, "zamiast zarzucać nam kłamstwo" -  powiedział.

Czytaj też:

Więcej o:
Komentarze (114)
Tomasz Siemoniak: PiS zagraża bezpieczeństwu Polski
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 37 razy 27

  PiS pcha Polskę w łapy Rosji od dawna - więc konstatacja, że stanowi zagrożenie dla Polski nie jest żadnym objawieniem.

 • barbarella.net

  Oceniono 23 razy 19

  Ciężko mi uwierzyć, że pisowcy są aż tak głupi sami z siebie.
  Czy przypadkiem ktoś nie opłaca kilku ważnych polityków PiSu, by mieszali?

  No ale komu mogłoby na tym zależeć?
  (pytanie retoryczne - nie odpowiadać!)

 • tak_to_znowu_ja

  Oceniono 24 razy 18

  Fajnie by było wyjść na ulicę i pokazać piSSowi środkowy palec. Tylko kto nas skrzyknie? Schetyna, który boi się własnego cienia?

 • realistas

  Oceniono 24 razy 18

  PiS nie zagraża. PiS odbuduje Układ Warszawski. O ile Putin będzie chciał.

 • def11

  Oceniono 17 razy 17

  Nic nam tak dobrze w polityce zagranicznej nie wyszło jak PiS :)

  Moskwa

 • polakadam

  Oceniono 23 razy 17

  Sankcje na kaczystan. Tak jak na Rosję, Iran i Koreę.
  W doborowym towarzystwie się znaleźliśmy.
  A tyle było wazeliny do trampka w zeszłym roku.
  Prawactwo to jednak choroba.....

 • 55kris

  Oceniono 15 razy 11

  Pislamska Republika Rad z qurduplowatym Chrystusem-Królem na czele (a co - będzie na kogo zwalić...)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX