MSZ o sankcjach USA: Nie ma żadnego ultimatum. Ale notatka ambasady istnieje i... wyciekła

MSZ zaprzecza doniesieniom na temat sankcji USA wobec Polski. Przedstawiciele resortu przyznają jednak, że notatka, o której pisze Onet istnieje, a wobec sprawcy wycieku powinny zostać wyciągnięte konsekwencje.

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki nie mają szans na wizytę w Białym Domu, dopóki w ustawie o IPN nie będą wprowadzone zmiany - donosi Onet. Portal opisał "sankcje", jakie dla polskich władz przyszykowały USA.

- To nieprawda, nie było żadnego ultimatum tego rodzaju - mówił podsekretarz stanu w MSZ Bartosz Cichocki na antenie TVN24. Przyznał, że Amerykanie konsekwentnie wyrażają zaniepokojenie ustawą o IPN, ale w kontaktach z dyplomatami "nie ma klimatu ultimatum". W kontekście blokady spotkań dla Dudy i Morawieckiego, Cichocki mówił, że w ostatnim czasie nie planowano spotkań ze stroną amerykańską. - Nie rozumiem, dlaczego ktoś chce mącić wodę - dodał.

Kret w MSZ?

Jednocześnie wiceminister nie zaprzeczył istnieniu notatki ze spotkania w polskiej ambasadzie w USA, o którą opierają się doniesienia Onetu:

Posługiwanie się takimi notatkami w kontaktach z prasą nie tylko jest łamaniem prawa i powinno się spotkać z zawieszeniem poświadczeń bezpieczeństwa przez kontrwywiad dla tych osób, ale jest też dowodem skrajnej nieodpowiedzialności. Ktoś próbuje zrzucić winę za własne niedopatrzenia na MSZ. Akurat jest to na pograniczu śmieszności.

Dziennikarze: ujawnić dokumenty

Na jego słowa odpowiedzieli dziennikarze Onetu. "Było i jest nadal" - napisał o ultimatum Bartosz Węglarczyk. "Ale w prorządowych mediach pan minister odfajkował sprawę, bo mogą wyborcom powiedzieć że to nieprawda. I tylko to się liczy" - dodał.

Dyrektor programowy Onetu dodał, że wiceminister potwierdził, że notatka MSZ o sankcjach istnieje, ale sankcji nie ma. "Ma rację. To jak z wyrokami sądu - nie są opublikowane oficjalnie, to nie istnieją" - napisał.

Z kolei współautor publikacji Andrzej Gajcy zaapelował, by ministerstwo ujawniło publiczne dokumenty, o których mowa w artykule, zamiast zarzucać dziennikarzom kłamstwo.

Czytaj też:

Więcej o:
Komentarze (241)
MSZ o sankcjach USA wobec Polski: Nie ma żadnego ultimatum
Zaloguj się
 • puuchatek

  Oceniono 65 razy 49

  "wobec sprawcy jej wycieku powinny zostać wyciągnięte konsekwencje."

  A nie sensowniej byłoby wyciągnąć konsekwencje wobec tych, którzy do tego burdelu doprowadzili?

  A nie, przepraszam - to możemy zrobić tylko przy urnach wyborczych.

 • liftertoja

  Oceniono 48 razy 38

  To nieprawda, że ukradłem garnki. Po pierwsze nie było żadnych garnków, tylko patelnie. Po drugie to były moje garnki, po trzecie były dziurawe i nic nie warte.

 • tilow3

  Oceniono 43 razy 35

  Kierunek wschód! tam musi być cywilizacja. Jak marszałkowie Sejmu i Senatu wrócili z Białorusi, to nie mogłem uwierzyć w to co mówili. Pochwały na rzecz dyktatorskiej władzy Łukaszenki nie miały końca. Teraz rozumiem wszystko- po co nam UE, wraża Europa czy demokracja? Na wschodzie mamy stary sprawdzony "układ oligarchiczny" - z wieczną władzą - jedynie słuszną, bez opozycji, z "wolnymi" wyborami, bez Sądów, bez wolności. Doczekamy - Mińska w Warszawie!

 • zd46

  Oceniono 28 razy 22

  To nie "kret" w MSZ a "kretyni" w MSZ..."a wobec sprawcy jej wycieku powinny zostać wyciągnięte konsekwencje...." Panowie konsekwencje powinny byc wyciagniete wobec WAS, ktorzy ugnoiliscie Polske na swiecie. Przeciez to WY ukryliscie ostrzezenie USA przed uchwaleniem ustawa o IPN ! Zagalopowaliscie sie w swoich klamstwach, oszustwach i polprawdach, jestescie , "jak jednodniowe slepe szczury". Premier eksportuje swoj antysemityzm, „Reduta PiSowego Imienia” sieje nienawisc a MSZ obnosi się po swiecie ze swoia amatorszczyzna i infantylnym mysleniem a teraz, jak "trowga to do boga"? Dyletanci i awanturnicy polityczni i niestety, przywolujac slowa W.Bartoszewskiego, „DYPLOMATOŁKI”.

 • robkita

  Oceniono 31 razy 21

  Bedzie jak z Ukraina. Ruscy wejda i nikt nie ruszy palcem. A pisowski narod bedzie wital kwiatami zbawicieli przed imperialistyczna amerykanska zaraza.

 • munaciello

  Oceniono 21 razy 19

  Czekam na pasek w TVP Info: "Prezydent Duda i premier Morawiecki w związku z doskonałymi relacjami panującymi pomiędzy Polską i USA nie planują już wizyt w Waszyngtonie".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX