Ustawa degradacyjna w Sejmie. W komisji przewodniczący z PiS, oficer Ludowego Wojska Polskiego

Sejmowa komisja obrony poparła projekt tzw. ustawy degradacyjnej. Przepisy mają umożliwić pozbawienie stopni wojskowych żołnierzy, którzy w latach 1943-1990 "sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu". Tempo prac jest ekspresowe, we wtorek ustawa trafi na posiedzenie plenarne.

Zgodnie z zapowiedziami projekt ma wprowadzić przepisy, które pozwolą pozbawić stopni wojskowych między innymi Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka.

Przewodniczący komisji Michał Jach z PiS mówił, że nowe prawo pozwoli jednoznacznie wskazać, kto w polskiej historii był bohaterem, a kto zdrajcą.

Opozycja: ustawa degradacyjna niekonstytucyjna

Posłowie opozycji krytykowali przewidziany w projekcie sposób pozbawiania stopni wojskowych, który może być niezgodny z konstytucją. Krytykowali też pośpiech w pracach komisji. 

"Sejmowa Komisja Obrony: przedstawiciel Biura Legislacyjnego Sejmu wskazuje na niekonstytucyjny zapis projektu ustawy degradacyjnej. Sprawa oczywista, dotyczy kompetencji prezydenta. Bez reakcji PiS. Przepychają kolanem bubla legislacyjnego. Jutro chcą głosować ustawę" - napisał b. szef MON, Tomasz Siemoniak z PO.

Ponieważ od złożenia projektu do pierwszego czytania nie minęło wymagane siedem dni, komisja przegłosowała wniosek przewodniczącego w sprawie skrócenia tego terminu. 

Poseł Cezary Tomczyk z PO mówił, że Jaruzelski czy Kiszczak powinni ponosić odpowiedzialność za swoje czyny, ale za życia. Krytykował też wrzucanie wszystkich do jednego worka. - Jaruzelski i Hermaszewski to zupełnie różne postacie - powiedział.

Zobacz też: PiS zdegraduje Hermaszewskiego. Czarnecki (zięć): Przyzwoity człowiek i bardzo dobry dziadek

"Przewodniczący z PiS, oficer LWP"

Z kolei poseł Siemoniak zwrócił uwagę, że przewodniczący komisji Michał Jach z PiS był oficerem Ludowego Wojska Polskiego: 

Przewodniczący Michał Jach z PiS jako oficer Ludowego Wojska Polskiego od 1969 roku tym samym uznał, że do 1990 służył zdrajcom. Zapętlenie PiS w polityce gry trumnami

- napisał b. szef MON na Twitterze.

Ustawa degradacyjna w ekspresowym tempie 

W myśl projektu stopni oficerskich i podoficerskich pozbawiane będą osoby, które będąc w organach bezpieczeństwa państwa działały na rzecz podtrzymywania reżimu komunistycznego oraz na szkodę państwa polskiego.

W uzasadnieniu projektu napisano, że jego celem jest "stworzenie możliwości prawnych pozbawienia stopnia oficerskiego i podoficerskiego m.in. Wojciecha Jaruzelskiego oraz Czesława Kiszczaka", a także innych osób, które były członkami Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, albo pełniły służbę w organach bezpieczeństwa państwa wymienionych w ustawie lustracyjnej.

Projekt ustawy degradacyjnej zakłada, że o pozbawieniu stopnia będzie decydować - wobec generałów i admirałów - prezydent, a w odniesieniu do pozostałych oficerów i podoficerów - minister obrony.

Postępowanie będzie wszczynane z urzędu lub na wniosek ministra obrony, IPN, Wojskowego Biura Historycznego, archiwów państwowych lub organizacji kombatanckich i niepodległościowych.

Rząd przyjął projekt w czwartek, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, a we wtorek w Sejmie ma przejść drugie i trzecie czytanie.

Więcej o:
Komentarze (169)
Komisja przyjęła ustawę degradacyjną
Zaloguj się
 • tomtg123

  Oceniono 54 razy 50

  Prawo i sprawiedliwość" przywraca "porządek moralny" rękami SBckiego prokuratora Piotrowicza, pod czujnym okiem agentów osadzonych w TK .
  "Prawo i sprawiedliwość"... Zaprowadza "porządek moralny"....
  Cóż, Polska to jest taki dziwny kraj, że gdyby tu prostytutki założyły związek zawodowy, to by się pewnie nazywał "Cnota i dziewictwo"....

 • niknejm

  Oceniono 45 razy 45

  Jak w "Psach" Pasikowskiego: 'czasy się zmieniają, a Pan nadal zasiada w komisjach'. Świetnymi przykładami są Piotrowicz, Kryże, Jach... Goście zrobią wszystko, o co jakakolwiek władza ich poprosi - za marny ochłap.
  Ja bym się wstydził tak obnosić z mentalnością taniej mendy.

 • Oceniono 37 razy 35

  Pójdźmy dalej. Skoro, jak usłyszałem ostatniej niedzieli w jednym z programów TV, że w latach 1945-1989 Polska nie istniała (słowa posła PiS) proponuję:
  - zdegradować do stopnia szeregowego lub uznać ustawowo, że są żołnierzami ZSRR/Rosji wszystkich żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego (wszak służyli Moskwie),
  - zdegradować do stopnia posterunkowego wszystkich policjantów/milicjantów służących w czasach PRL lub uznać ustawowo, że są funkcjonariuszami ZSRR/Rosji (wszak nie było Polski, więc to Moskwa ich mianowała na stopnie),
  - odebrać wszystkie tytuły naukowe od profesora do magistra wszystkim, którzy je uzyskali w czasach PRL lub uznać ustawowo, że są to tytuły nadane przez ZSRR i nie podlegają automatycznej nostryfikacji w III RP (wszak nie było wtedy Polski a zatem wszystkie te tytuły nadała Moskwa),
  - uznać za nie obowiązujące wszystkie ustawy przyjęte przez Sejm w czasach PRL - a jest ich naprawdę wiele i regulują one podstawowy porządek prawny w III RP (wszak nie było Polski, a więc prawo stanowione było przez Moskwę),
  - zerwać wszystkie zobowiązania międzynarodowe podpisane przez PRL (wszak nie było Polski więc nie obowiązują w III RP),
  - uznać za bezpaństwowców (lub ustawowo przyjąć, że są to obywatele ZSRR/Rosji), wszystkie osoby urodzone w latach 1945-1989 (wszak wtedy nie było Polski),
  itd ....
  itp ....
  Obłęd wyznawców PiS nie będzie miał granic...

 • dziadekjam

  Oceniono 37 razy 33

  Czy szef Solidarnośći Piotr Duda, jako uczestnik stanu wojennego w ochotniczych wojskach desantowych, też zostanie zdegradowany i wy3,14erdolony ze stołka?

 • Andrzej Świątek

  Oceniono 33 razy 33

  Ja to bym pozbawił Bolesława Śmiałego tytułu króla!. Jak można bezkarnie zaciukać biskupa? No i to byłby tylko początek: dlaczego gwałciciel Klary Sach nosi przydomek wielki? I tak dalej...I tak dalej..

 • antropoid

  Oceniono 36 razy 32

  A co z typkiem od lat sprzeniewierzającym się polskim interesom na wysokich ministerialnych stanowiskach - a to poprzez demolkę polskiego wywiadu na wschodzie, a to przez demolkę armii polskiej, o defraudacji resortowych pieniędzy nie wspominając?

 • felicjan.dulski

  Oceniono 31 razy 27

  Jaruzelski to wielja pistać w historii Polski (nie wolski, proszę nie mylić).
  Działał w warunkach, które były, a innych nie było, odpowiedzialnie.
  Przeprowadził naród polski przez trudny czas jak Mojżesz Żydœw z Egiptu do ziemi obiecanej.
  Z PRLu do RP przy minimialnych stratach i krzywdach.. Zaoszczędził na nie tyle interwencji radzieckiej, co wojny domowej.
  I tego nie może mu PiSdecja darować. Za mało krwi się polało, a bez krwi nie zbuduje się tak łatwo własnej legendy, ba nawet aresztowań (.internowań) było za mało.
  No i mamy to co mamy:
  Karykatura Mojżesza prowadzi nas z ziemi polskiej do wolski.
  Może już doszliśmy?
  Tu jest wolska! Tu jest wolska! Tu jest wolska?
  O take wolskie!

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 27 razy 27

  Najlepsze będzie to, jak stary komuch Piotrowicz doprowadzi do zdegradowania oficera LWP Kuklinskiego

 • agnrodis

  Oceniono 25 razy 25

  A nie moznaby dorzucic obecnych kolaborantow Moskwy, niejakiego macierewicza, Rydzyka, Kaczynskiego, Ziobre i w zasadzie wszystkich pozostalych z PiSu? ..... za zdrade ojczyzny!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX