Złe wyniki "Wiadomości"? TVP: to nieprawda. Wydali specjalne oświadczenie

"W ostatnich dniach (...) ukazały się nieprawdziwe informacje o oglądalności programu "Wiadomości" w TVP" - pisze w swoim oświadczeniu telewizja. I broni swojej pozycji na rynku, podając zupełnie inne dane.

Branżowy portal Wirtualne Media opublikował wyniki oglądalności najważniejszych programów informacyjnych.  "Wydarzenia" Polsatu po raz pierwszy w historii miesięcznych zestawień oglądalności znalazły się przed "Wiadomościami" TVP" - podkreślono. Liderem były "Fakty" TVP. 

Chodziło o oglądalność dzienników na głównych antenach. Dalej zaznaczono, że "Wiadomości" TVP są emitowane dodatkowo na antenie TVP Info, zaś "Wydarzenia" Polsatu także na "Polsat News" i "Polsat News 2". Ten pierwszy program na obu antenach miał 2,87 mln widzów, zaś drugi 2,63 mln - wynika z zestawienia Wirtualnych Mediów. "Fakty", które można oglądać na TVN i TVN24 BiŚ na tych antenach zanotowały łącznie 3,33 mln widzów w lutym 2018 r. - opisano w badaniu.

Była też mowa o tym, że "Wiadomości" i "Teleexpress" zaliczyły duże spadki widowni. 

Pierwsza taka porażka "Wiadomości" TVP. Właśnie pojawiły się dane oglądalności za luty >>>

TVP: "Wiadomości" lepsze niż konkurencja

Telewizja Polska odpowiedziała oświadczeniem. "W publikacji nie uwzględniono zasadniczego faktu, że "Wiadomości" od sierpnia 2017 roku nadawane są na antenie TVP Info, gdzie osiągają ok. 1/5 swojej łącznej widowni, w znacznej części przeniesionej z TVP1. Wcześniej, do sierpnia 2017 "Wiadomości" nadawane były tylko w TVP1, zaś konkurencyjne audycje nadawane były od lat na kilku antenach jednocześnie. Wirtualne Media nie uwzględniły tej znaczącej zmiany i pomimo braku danych porównawczych dokonały analizy – całkowicie mylnej" - oświadcza telewizja publiczna. 

Zarzuca też badanie złej grupy widzów, a dokładnie, że "skupiono się na grupie komercyjnej, niereprezentatywnej dla programów informacyjnych". 

Telewizja Polska informuje również, że według danych pomiaru oglądalności, bazującego na rzeczywistych zachowaniach widzów (MOR), "Wiadomości" codziennie notują oglądalność wyższą, niż „Wydarzenia” oraz wyższą lub porównywalną z "Faktami". Różnice w pomiarach Nielsena oraz pomiaru alternatywnego sięgają nawet miliona widzów

- czytamy w oświadczeniu TVP, która publikację Wirtualnych Mediów nazywa "niedopuszczalną". O artykule branżowego portalu i innych portali, które się na tę publikację powołały napisano:

Powyższe artykuły są niemerytoryczną próbą zakwestionowania pozycji telewizji publicznej w chwili, gdy skutecznie odbudowuje ona swoją pozycję i prestiż.

Z oświadczenia TVP na koniec możemy się dowiedzieć, że "na 20 najchętniej oglądanych pozycji stycznia i lutego 19 było autorstwa TVP, zaś TVP1 po raz pierwszy od 2 lat, drugi miesiąc z rzędu odzyskało pozycję lidera wśród wszystkich kanałów telewizyjnych". 

Więcej o: