Argentyńscy dziennikarze nie godzą się na "cenzurę" z Polski. Mówią o "prawnym kagańcu"

Argentyńskie stowarzyszenia dziennikarskie wyraziły zaniepokojenie działaniami Reduty Dobrego Imienia wobec portalu Pagina 12. Twierdzą, że to próba cenzury. Reduta odpiera zarzuty.

Wszystko zaczęło się od artykułu opublikowanego przez argentyński portal Pagina 12. Chodzi o tekst autorstwa Federico Pavlovsky'iego, który ukazał się w centrolewicowym dzienniku internetowym 18 grudnia ubiegłego roku. Artykuł o zbrodni w Jedwabnem zilustrowany został fotografią zamordowanych polskich żołnierzy z oddziału Mieczysława Dziemieszkiewicza "Roja", poległych 25 lutego 1950 roku. Fotografia została wykonana przez UB.  

Na publikację zareagowała Reduta Dobrego Imienia. Materiał argentyńskiego dziennika nazwała manipulacją, działaniem na szkodę narodu polskiego i naruszeniem dobrego imienia polskich żołnierzy. "To celowe nadużycie, które ma potwierdzić i utwierdzić w czytelnikach polski antysemityzm" - napisała organizacja.

Zdaniem Reduty Dobrego Imienia "wydawca dokonując takiego zestawienia wykazał się ogromną ignorancją historyczną, za którą powinien oficjalnie przeprosić wszystkich Polaków". Reduta złożyła w tej sprawie pozew w Sądzie Okręgowym w Warszawie, domagając się od argentyńskiego medium przeprosin i sprostowania. 

Czytaj też: Fundacja pozywa dziennik za użycie złego zdjęcia. Ale jest pewien problem. "Ręce mi opadły"

Argentyńscy dziennikarze o pozwie Reduty

Na pozew RDI zareagowały stowarzyszenia dziennikarskie z Argentyny. W sobotę do sprawy odniosło się Stowarzyszenie Argentyńskich Podmiotów Dziennikarskich (ADEPA). Organizacja napisała, że jest "zaniepokojona skargą przeciwko Pagina 12".

W poniedziałek z kolei do działania Reduty Dobrego Imienia odniósł się Syndykat Prasy z Rosario. W oświadczeniu opublikowanym na stronie Pagina 12, działania RDI nazywane są cenzurą. Jak czytamy, syndykat "wyraża zaniepokojenie i nie zgadza się na próbę nałożenia kary i cenzurowania Pagina 12".

Dziennikarze piszą o próbie nałożenia na poziomie światowym "prawnego kagańca, by nie informowano o Holokauście".

Ponadto organizacja porównuje działania polskiej fundacji do działań tureckich, mających na celu cenzurowanie wypowiedzi dotyczących rzezi Ormian.

Reduta Dobrego Imienia odpowiada

Reduta Dobrego Imienia podkreśla, że nie może być mowy o próbie cenzurowania mediów. W swoim oświadczeniu fundacja podkreśla, że sprawa "ma charakter cywilny".

RDI przedstawia pełną treść sprostowania, jakiego domaga się od wydawcy argentyńskiego portalu. Fundacja chce przeprosin za "naruszenie dobrego imienia Naród Polski, a w szczególności wszystkich krewnych, którzy walcząc o niepodległość zostali zamordowani przez komunistycznego okupanta". Ponadto RDI chce, by na portalu pojawiła się informacja, że na zdjęciu ilustrującym tekst o Jedwabnem znajdują się zamordowani polscy żołnierze.

Według fundacji portal dopuścił się manipulacji. Ponadto RDI zaprzecza, jakoby próbowała zastosować cenzurę. "Nie można mówić w tym przypadku o cenzurze – tekst wraz ze zdjęciem był i jest nadal dostępny w internecie, zaś cenzura polega na tym, by pewnych treści nie udostępniać i w ogóle nie publikować" - czytamy w oświadczeniu. Według fundacji nie ma tutaj działania prawa wstecz.

"Należy również podkreślić, że każdy, kogo dobre imię zostało naruszone może w każdym czasie - co do zasady - występować na drogę powództwa cywilnego. Przedawnienie (w kwestii ochrony dóbr osobistych) dotyczy jedynie roszczeń majątkowych i wynosi 3 lata od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się albo przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia (np. od daty publikacji materiału). Roszczenie niemajątkowe (takie, którego domaga się RDI) co do zasady nie przedawnia się. Stąd też nie mogło dojść do 'działania prawa wstecz'" - stwierdza RDI w swoim oświadczeniu.

Kontrowersyjna nowelizacja ustawy o IPN

Nowelizacja ustawy o IPN, która wywołała dyplomatyczny spór i spotkała się z ostrą reakcją Izraela, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy, zakłada między innymi karę do 3 lat więzienia za "publicznie i wbrew faktom" przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne.

Ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda i jednocześnie skierował do Trybunału Konstytucyjnego.

Ustawa o IPN zamrożona?

Przed tygodniem izraelskie media podały, że władze Polski zadeklarowały "zamrożenie" ustawy, która weszła w życie z początkiem marca. Te doniesienia dementowało dość ogólnie Ministerstwo Sprawiedliwości, które mówił, że w Polsce nie ma czegoś takiego jak "zamrażanie" ustawy, która weszła w życie. Jednak już wcześniej politycy obozu rządzącego mówili, że może ona w praktyce "nie działać". Pojawiły się też spekulacje, że nawet jeśli zaczną się postępowania, to prokuratorzy mogą je przedłużać.

Słowa premiera Mateusza Morawieckiego na nowo rozpaliły dyplomatyczny spór z Izraelem

Więcej o:
Komentarze (176)
Argentyńskie stowarzyszenia krytykują RDI. Mowa o cenzurze
Zaloguj się
 • dupajasi0

  Oceniono 43 razy 19

  Nikt nam tak nie psuje dobrego imienia za granicą jak Reduta Dobrego Imienia. ;-)

 • krynolinka

  Oceniono 41 razy 17

  I przedruk niszowego artykułu puściły w pierwotnej wersji, prawie wszystkie argentyńskie media.
  Podbijamy właśnie Amerykę Łacińską..
  Zostaje Azja i Afryka..
  Pingwiny na Antarktydzie właśnie się zastanawiają za co i w jakich okolicznościach Reduta pociągnie je za dziób do odpowiedzialności. Brawo My..

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 42 razy 14

  ku..., jeszcze z Argentyną się pisarstwo nie zdążyło pokłócić i obsobaczyć...
  za chwile człowiek nie będzie mógł wyjechać nawet na Markizy albo inne Kiribati żeby go nie wzięli za ksenofoba, paździerza i buraka

 • partia

  Oceniono 17 razy 9

  Wypisują tam bardzo różne rzeczy, mylą fakty, dają jakieś dziwaczne kwalifikacje. W końcu to dla ludzi tam jest sprawa dosyć odległa. W polskiej infosferze też się popełnia różne niezręczności. Przypominam projekt pomnika rzezi wołyńskiej oparty na zdjęciu zrobionym przez policję gdzieś w latach 30tych powieszonym dzieciom które ukatrupiła ich zrozpaczona matka, Cyganka, błąkająca się zimą bez żadnej pomocy. Przez autora pomnika załamania emulsji zostały zinterpretowane jako drut kolczasty którym ofiary przywiązano do pnia drzewa. Z tego nauka taka, ze jeżeli chce sie prezentować jakiś dramat to należy sie dobrze przygotować. A ci co odkryją taką pomyłkę powinni taktownie wyjaśniać sprawę bez popadania w histerię. Szczególnie, jeżeli chodzi o zagranicę. Gdyby RDI grzecznie napisała do argentyńskich gryzipiórków, ze sie pomylili to kto by się musiał tłumaczyć? Mogliby przy okazji poprosić nasi "patrioci" o zamieszczenie przez Pagina 12, w ramach pokuty, by dokładnie opisać zamieszczone niefortunnie zdjęcie, jakiegoś materiału o tragedii polskiego ruchu oporu po wkroczeniu do Polski sowieckich nibysojuszników, o zdradzie jakiej dopuścili sie Alianci wobec Polaków po odkryciu Katynia z "wdzięczności" za wkład Polaków w wojnę z Niemcami w Aftyce i zachodniej Europie plus coś o Jałcie. Pomyłka ze zdjęciem mogła sie stać świetną okazją do prezentowania Polskiego punktu widzenia. Poinformowania również, ze IPN oficjalna polska agencja ( o którego istnieniu też pewnie Argentyńcy nie wiedzą) prowadziła ws Jedwabnego śledztwo z urzędu i to śledztwo, oficjalne, w imieniu państwa prowadzone, zgadza się z tezami Grossa i że nigdy żaden polski rząd tych ustaleń nie kwestionował. Tak by postąpiła rozsądna dyplomacja. A niestety służki Kaczyńskiego (bo RDI nie jest żadną niezależną organizacją tylko częścią kaczyńskiego imperium) potrafią się zachowywać tylko jak kibole na trybunach bluzgający komu popadnie. No i mamy "sukces" w obronie dobrego imienia. Sukces w skali globalnej.

 • cacadux

  Oceniono 28 razy 8

  Tego nam brakowało - awantura z Argentyna. Boshe, pzreciez ten Świrski jest zwyczajnym świrem - to duchowy bliźniak innego świra - Macierewicza. Przez tych przygłupów Polska konfliktuje sie z całym światem !!! Rany boskie, jak długo to jeszcze potrwa ?!!! PiSowyborcy, naparwdę nei rozumiecie, że to ma krótkie nogi ?! Że skończy sie totalna izolacją Polski. Bankructwem gorszym niż w Grecji bo Grekom Niemcy pomogli się podnieść. NAm IE POMOGĄ po tym co wygadujecie na nich. A to oznacza że wasze pińcet plus tez sie skończy, bo zabraknie kasy. Emerytury ?! Zapomnijcie !

 • cacadux

  Oceniono 9 razy 7

  I nawet wy - tępe hejterskie najmity wylecicie na mordę z roboty. Bo zabraknei kasy i nikt wam nie zapłaci za wasze pomyje wylewane na forach. Jako pierwsi dostaniecie w doopę. A my wam z przyjemnościa dokopiemy , smierdziele,.

 • zd46

  Oceniono 13 razy 7

  Premier w filmiku o losach wojennych Polski moze wlepiac zdjecia z "innej bajki" a dotyczace wyzwolenia obozow polozonych w Europie Zachodniej a Argentynczycy nie? 'Wolnos Tomku w swoim domku".
  Filmik o martyrologi Polakow w tle prasowych premiera, no ale nowa "polityke i prawde historycznie-historyczna firmuje sam Morawiecki oredzia M.Morawieckiego, trwajacy zaledwie 2.50 minuty, to kompromitacja sluzb wyuczony historyk ale nie nauczony? Obozow ani Polski nie wyzwalaly wojska USA, na „autach willisach”i w helmach amerykanskich a takie sa w filmie zademonstrowane (39 sekunda)wśród ofiar obozowych. Zadni Amerykanie, żadne ich wojska nie wyzwalaly Polski !!!.....Za Wikipedia: .. Obóz KL Auschwitz-Birkenau wyzwoliła 27 stycznia 60. Armia Czerwona 1 Frontu Ukrainskiego.Podczas wyzwolenia terenów Oświęcimia zginęło 231 żołnierzy radzieckich. Znaleźli tam około 7.000 więźniów (wśród nich byli m.in.: Henri Limousin, profesor anatomii patologicznej Uniwersytetu w Clermont Ferrand; Xawery Dunikowski, polski rzeźbiarz; Bertold Epstein, kierownik praskiej Kliniki Dziecięcej). Badzmy w swej obronie uczciwi, uczciwi.

 • niko8472

  Oceniono 23 razy 7

  Zna ktos serwer na Tasmani na ktorym mozna niezgodne z polskim prawem karnym teksty publikowac? O to chodzilo pisiorom? Zeby caly swiat sobie teraz jaja z polskiego nadecia patryjotycznego robil? Prosze bardzo, cel osiagniety.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX