Ustawa degradacyjna w Sejmie. "Chcemy przywróciæ podstawowy porz±dek moralny"
Premier Mateusz Morawiecki określił ustawę degradacyjną jako sposób na przywrócenie sprawiedliwości.
Przyjęcie ustawy degradacyjnej
Rządowy projekt ustawy degradacyjnej został przyjęty podczas obrad specjalnych w symbolicznym dniu, bo 1 marca, czyli w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W rzeczywistości przygotowanie ustawy degradacyjnej trwa już od ponad roku, a jej wersje były wielokrotnie zmieniane.
"Nazwać zło złem, a dobro dobrem|
– Chcemy przywrócić podstawowy porządek moralny. Chcemy nazwać po imieniu złem złem, dobro dobrem, zdradę zdradą, a bohaterstwo bohaterstwem – tak premier Mateusz Morawiecki tłumaczył przyczyny powstania ustawy. Dodał, że taka sprawiedliwość była marzeniem jego pokolenia. Słowa Morawieckiego poparł szef MON-u, Mariusz Błaszczak.
Więcej o ustawie degradacyjnej >>>
Ustawa degradacyjna – założenia
Ustawa degradacyjna ma zezwolić na odbieranie stopni wojskowych po śmierci. Zgodnie z projektem zdegradowani zostaną żołnierze, którzy działali we WRON-ie (Wojskowej Radzie Ocalenia Narodowego), KBW lub współpracowali z organami bezpieczeństwa państwa w latach 1944-1990.
Kogo obejmie ustawa degradacyjna?
Prezydent będzie mógł pozbawić stopni generałów i admirałów, z kolei oficerami i podoficerami zajmie się MON. Ustawa pozbawi generalskich pagonów zmarłego Czesława Kiszczaka i Wojciecha Jaruzelskiego, którzy stali na czele WRON-u. Odznaczenie straci jednak również Mirosław Hermaszewski, jedyny Polak w kosmosie, który był członkiem WRON-u, ale nie angażował się w jej działalność, więc jego degradacja budzi kontrowersje.
Proces przyjęcia ustawy degradacyjnej
Prace nad ustawą degradacyjną były prowadzone od 2016 r. Pojawiły się jednak do niej poprawki - m.in. rozszerzono katalog osób, które można zdegradować.
Pierwsze czytanie ustawy, a wraz z nim dokonanie jej analizy przez ekspertów odbędzie się na posiedzeniu komisji w poniedziałek wieczorem. Jej treść zaprezentuje Mariusz Błaszczak. Jeśli ustawa przejdzie przez Sejm, trafi następnie do Senatu, a potem – w ręce prezydenta.
-
Pogoda. "Bestia ze Wschodu" tym razem zawita do Polski? Temperatura mo¿e spa¶æ do minus 30 stopni
-
Indie. Po¿ar najwiêkszej fabryki szczepionek na ¶wiecie. Tu produkowany jest m.in. preparat AstraZeneca
-
Melania Trump kaza³a komu innemu napisaæ kartki do personelu Bia³ego Domu. "Nie ¿a³owa³a, ¿e wyje¿d¿a"
-
Chorzów. Odnaleziono zaginion± 13-latkê. "Dziewczynka jest ca³a i zdrowa"
-
Sejm g³osowa³ ws. wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich. Wiêkszo¶æ popar³a Piotra Wawrzyka
- Dzieñ Dziadka 2021. Najpiêkniejsze wierszyki i ¿yczenia
- Ruszy³y zapisy na szczepienia dla osób 70+. Jest 1,2 mln terminów i ju¿ kolejki. "Tu nie ma miejsc"
- Horoskop dzienny - pi±tek 22 stycznia 2021 [Baran, Byk, Bli¼niêta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Kozioro¿ec, Wodnik, Ryby]
- Pogoda na dzi¶ - pi±tek 22 stycznia. Spore ocieplenie i du¿o s³oñca w ca³ym kraju
- USA. Biden og³osi³ plan walki z COVID-19. Wprowadza m.in. obowi±zkow± kwarantannê dla podró¿nych