Rząd Morawieckiego znacznie się zmniejszy. "Naszą polityką nie jest władza bizantyńska"

W ciągu kilku najbliższych dni zostanie przedstawiony plan odchudzenia rządowej administracji. Jak ujawniają politycy Prawa i Sprawiedliwości, Mateusz Morawiecki może zwolnić nawet kilkudziesięciu wiceministrów.

- Pan premier w najbliższych dniach przedstawi program ograniczania administracji, również zmniejszania liczby ministrów - zapowiedział w Polsat News szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

Jak dodał, "mniej więcej wiadomo", ilu ministrów straci pracę. - Te ustalenia jeszcze trwają. Na pewno jeśli chodzi o wiceministrów, których mamy około stu, będzie to znacznie niższa liczba. Nie jest naszą polityką jakaś władza bizantyńska - zapewnił Sasin.

Jak poinformował na Twitterze dziennikarz Radia ZET Mariusz Gierszewski, rząd może zmniejszyć się o ok. 20 proc. wiceministrów.

Morawiecki: Przegląd personalny i finansowy

Premier Mateusz Morawiecki złożył obietnicę w sprawie zmniejszenia liczby wiceministrów w lutym w trakcie wizyty w Fabryce Pojazdów Szynowych im. Cegielskiego w Poznaniu. Szef rządu poinformował wówczas, że obecnie dokonuje przeglądu wiceministrów. Zapowiedział, że tych stanowisk będzie mniej niż w 2017 roku.

- Pokażemy bardziej szczupłą, oszczędną, mniej zbiurokratyzowaną strukturę rządową i w związku z tym również dokonamy pewnych przeglądów nie tylko personalnych, ale również finansowych - powiedział Mateusz Morawiecki. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Jeśli chodzi o liczbę wiceministrów, Polska przoduje w Unii Europejskiej. Jak wyliczył TVN24, gabinet Morawieckiego liczy 96 wiceministrów w 19 resortach i kancelarii premiera. Najwięcej jest ich w: KPRM (13), Ministerstwie Zdrowia oraz Ministerstwie Finansów (po 7).

15 milionów z kart MON

Ministerstwo Obrony Narodowej pod kierownictwem Antoniego Macierewicza wydało 15 mln zł w ciągu półtora roku. O wydatki dokonane za pomocą służbowych kart płatniczych i kredytowych resort zapytał poseł Nowoczesnej, Piotr Misiło. Polityk zapytał również inne resorty – odpowiedzi wpłynęły w listopadzie ubiegłego roku. Od MON dopiero teraz. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Ponadto Macierewicz tuż przed dymisją z funkcji ministra obrony narodowej zdążył jeszcze w styczniu przyznać nagrody urzędnikom. W ciągu pięciu dni roboczych 2018 r. w resorcie przyznano 81 tys. zł nagród na podstawie decyzji Macierewicza i ówczesnego dyrektora generalnego MON. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Mateusz Morawiecki podczas konferencji na temat tzw. ustawy degradacyjnej: "Chcemy nazwać po imieniu: zdradę - zdradą, bohaterstwo - bohaterstwem"

Więcej o: