Fundacja pozywa dziennik za użycie złego zdjęcia. Ale jest pewien problem. "Ręce mi opadły"

Reduta Dobrego Imienia twierdzi, że pozywa argentyńską gazetę, korzystając z nowelizacji ustawy o IPN. Problem w tym, że artykuł ukazał się w grudniu, kilka miesięcy przed wejściem w życie ustawy.

"Reduta Dobrego Imienia złożyła pozew do Sądu Okręgowego w Warszawie przeciwko argentyńskiemu dziennikowi internetowemu Pagina12. Redakcja w artykule o zbrodni w Jedwabnem wykorzystała zdjęcie pomordowanych polskich żołnierzy podziemia niepodległościowego, tzw. Żołnierzy Wyklętych" - czytamy na stronie. 

Fundacja uważa, że redakcja połączyła epoki "bezrefleksyjnie i celowo", a wykorzystanie zdjęć pokazuje "ogromną ignorancję wydawcy". Z informacji prasowej dowiadujemy się, że to pierwszy proces, w którym RDI korzysta z nowego prawa, jakie wynika z nowelizacji ustawy o IPN.

"Ręce mi już opadły"

Jak zauważył dziennikarz Jan Kunert, Reduta Dobrego Imienia pozywa redakcję za tekst z grudnia na podstawie zapisów ustawy, która weszła w życie w marcu. W związku z tym, że prawo nie działa wstecz, jest to dosyć karkołomna teza. Tymczasem Sebastian Kaleta z komisji weryfikacyjnej przekonuje, że "jeśli tekst z takim zdjęciem cały czas wisi w necie, mimo interwencji polskiej ambasady, skutki naruszenia trwają".

Były premier Jan Olszewski, który mocno krytycznie odnosi się do ustawy, wyjaśniał w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że jej zastosowanie będzie dużym problemem - Ustawa nie odnosi się do procesów cywilnych, a jak rozumiem proces wytoczony jest w trybie postępowania cywilnego - mówił. Przyznał, że inicjatywa fundacji jest bardzo dobra, ale "ustawa o IPN, ani przepisy karne, do niczego w tym wypadku nie były potrzebne".

"Żeby tylko postawić na swoim"

Co więcej, Olszewski uważa, że wejście ustawy w życie to błąd, który spowodował międzynarodowe konsekwencje, a Polska zamiast zyskiwać - traci i musi minimalizować straty:

Błędem było przepychanie ustawy w Senacie, w odpowiedzi na reakcje zagraniczną, żeby tylko postawić na swoim. Powinniśmy już w tamtym momencie wycofać się z tej ustawy (...). Obecnie ten akt prawny jest dla Polski tylko obciążeniem. Powstała jednak sytuacja, z której wycofać się nie możemy i trzeba walczyć o zakres spraw, który można spróbować uregulować.
Więcej o:
Komentarze (162)
IPN. Reduta Dobrego Imienia pozywa argentyński dziennik
Zaloguj się
 • bog43

  Oceniono 39 razy 33

  ustawa w całości do kosza , bo jak ten przypadek wskazuje , ośmieszyć się już bardziej nie da rady .

 • jxl82

  Oceniono 35 razy 27

  Weźcie Messiego jako zakładnika albo Franciszka.

 • dupajasi0

  Oceniono 30 razy 24

  No i wszystko się zgadza. Nic nam nie psuje dobrego imienia za granicą jak Reduta Dobrego Imienia. ;-)

 • MACIEKR76

  Oceniono 29 razy 23

  Skoro tak, to proszę pozwać premiera Morawieckiego za minachijskie słowa o "polskich sprawcach" Holocaustu - zapisy wywiadu są w wielu miejscach w internecie a i sam premier jest w Polsce, chyba nadal nie jest wyłączony spod polskiej jurysdykcji.

 • kicior99

  Oceniono 30 razy 22

  Jak można bronić dobrego imienia, skoro samemu się go nie ma?

 • 45rtg

  Oceniono 32 razy 22

  Jak można w ogóle pozwać Argentyńczyków w Argentynie na podstawie polskiej ustawy w Polsce? Toż to tak, jakby pozwać dwieście milionów usańców, bo mają broń, a nie mają polskich pozwoleń.

 • bog43

  Oceniono 26 razy 20

  Sebastian Kaleta , który zdał aplikacje , jak sam się chwalił z wyróżnieniem a w którymś z wywiadu opowiada , że w Niemczech z sędziami robi się tak i tak i nikt tam nie protestuje. Nie dość , że to kalectwo kłamało , to jeszcze w Polsce , powołuje się na przepisy , które obowiązują w Niemczech . Kto takim kretynom daje dyplom , czy pies , który z pamięci wyszczeka kodeks karny tez dostanie tytuł magistra ?

 • shawmut

  Oceniono 24 razy 18

  reduta idiotów

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX