Krajowe Biuro Wyborcze ma nową szefową. Co z dotychczasową? PKW ma sprytny plan

Magdalena Pietrzak objęła dziś stanowisko szefa Krajowego Biura Wyborczego. Jej kadencja będzie trwać 7 lat. Państwowa Komisja Wyborcza zadbała jednak o to, by dotychczasowa szefowa - Beata Tokaj - nadal brała czynny udział w pracach nad organizacją wyborów.

Magdalena Pietrzak została dziś szefową Krajowego Biura Wyborczego. Pietrzak to wieloletnia sekretarz powiatu łowickiego, miasta Zduńska Wola i gminy Skierniewice. Od grudnia 2016 roku była zastępcą dyrektora Departamentu Spraw Parlamentarnych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Na stanowisko w KBW została wybrana w lutym.

Zgodnie z procedurą, PKW wybiera szefa KBW spośród kandydatów przedstawionych przez szefa MSWiA, którym obecnie jest Joachim Brudziński. Oprócz kandydatury Pietrzak Brudziński proponował też Mirosława Sanka - zastępcę generalnego inspektora ochrony danych osobowych, wcześniej dyrektora generalnego Ministerstwa Edukacji Narodowej i asystenta europosła Ryszarda Legutki.

Na liście znalazł się także Paweł Szrot - sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w przeszłości legislator Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, sekretarz sztabu prezydenckiej kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, asystent Krzysztofa Jurgiela i dyrektor sekretariatu wicepremiera Przemysława Gosiewskiego. 

Co dalej z Tokaj?

Magdalena Pietrzak zastąpiła na stanowisku szefa KBW Beatę Tokaj, która kierowała biurem od grudnia 2014 r. Jednak, jak kilka dni temu informował "Dziennik Gazeta Prawna", jest wysoce prawdopodobne, że Tokaj nadal będzie aktywnie uczestniczyła w organizacji wyborów.

Krótko przed wyborem nowej szefowej Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła kilka uchwał. Jedna z nich powołała nowe stanowisko doradcy Państwowej Komisji Wyborczej. Jak podaje "DGP", jest niemal pewne, że rekomendowana na to stanowisko będzie właśnie Beata Tokaj, choć decyzję o jej zatrudnieniu ma podjąć Magdalena Pietrzak. Kolejna uchwala wymaga, by zmiany na stanowiskach dyrektorów zespołów i delegatur była uzgadniana z szefem Państwowej Komisji Wyborczej.

W ten sposób PKW doprowadziłaby do sytuacji, w której na kilka miesięcy przed wyborami samorządowymi nad ich organizacją czuwałyby osoby z wieloletnim doświadczeniem.

Zadania Krajowego Biura Wyborczego

Szef Krajowego Biura Wyborczego nie może należeć do partii politycznej, nie może też być skazany za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego ani za przestępstwo skarbowe. Państwowa Komisja Wyborcza może odwołać go przed upływem kadencji w uzgodnieniu z MSWiA.

Do zadań Krajowego Biura Wyborczego należy między innymi zapewnienie warunków organizacyjno-administracyjnych, finansowych i technicznych, niezbędnych do organizacji wyborów i referendów.

Więcej o: