Krajowe Biuro Wyborcze ma nową szefową. Co z dotychczasową? PKW ma sprytny plan

Magdalena Pietrzak objęła dziś stanowisko szefa Krajowego Biura Wyborczego. Jej kadencja będzie trwać 7 lat. Państwowa Komisja Wyborcza zadbała jednak o to, by dotychczasowa szefowa - Beata Tokaj - nadal brała czynny udział w pracach nad organizacją wyborów.

Magdalena Pietrzak została dziś szefową Krajowego Biura Wyborczego. Pietrzak to wieloletnia sekretarz powiatu łowickiego, miasta Zduńska Wola i gminy Skierniewice. Od grudnia 2016 roku była zastępcą dyrektora Departamentu Spraw Parlamentarnych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Na stanowisko w KBW została wybrana w lutym.

Zgodnie z procedurą, PKW wybiera szefa KBW spośród kandydatów przedstawionych przez szefa MSWiA, którym obecnie jest Joachim Brudziński. Oprócz kandydatury Pietrzak Brudziński proponował też Mirosława Sanka - zastępcę generalnego inspektora ochrony danych osobowych, wcześniej dyrektora generalnego Ministerstwa Edukacji Narodowej i asystenta europosła Ryszarda Legutki.

Na liście znalazł się także Paweł Szrot - sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w przeszłości legislator Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, sekretarz sztabu prezydenckiej kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, asystent Krzysztofa Jurgiela i dyrektor sekretariatu wicepremiera Przemysława Gosiewskiego. 

Co dalej z Tokaj?

Magdalena Pietrzak zastąpiła na stanowisku szefa KBW Beatę Tokaj, która kierowała biurem od grudnia 2014 r. Jednak, jak kilka dni temu informował "Dziennik Gazeta Prawna", jest wysoce prawdopodobne, że Tokaj nadal będzie aktywnie uczestniczyła w organizacji wyborów.

Krótko przed wyborem nowej szefowej Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła kilka uchwał. Jedna z nich powołała nowe stanowisko doradcy Państwowej Komisji Wyborczej. Jak podaje "DGP", jest niemal pewne, że rekomendowana na to stanowisko będzie właśnie Beata Tokaj, choć decyzję o jej zatrudnieniu ma podjąć Magdalena Pietrzak. Kolejna uchwala wymaga, by zmiany na stanowiskach dyrektorów zespołów i delegatur była uzgadniana z szefem Państwowej Komisji Wyborczej.

W ten sposób PKW doprowadziłaby do sytuacji, w której na kilka miesięcy przed wyborami samorządowymi nad ich organizacją czuwałyby osoby z wieloletnim doświadczeniem.

Zadania Krajowego Biura Wyborczego

Szef Krajowego Biura Wyborczego nie może należeć do partii politycznej, nie może też być skazany za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego ani za przestępstwo skarbowe. Państwowa Komisja Wyborcza może odwołać go przed upływem kadencji w uzgodnieniu z MSWiA.

Do zadań Krajowego Biura Wyborczego należy między innymi zapewnienie warunków organizacyjno-administracyjnych, finansowych i technicznych, niezbędnych do organizacji wyborów i referendów.

Więcej o:
Komentarze (62)
Magdalena Pietrzak nową szefową KBW. Co z Beatą Tokaj?
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 43 razy 29

  Co tu deliberować. Taniej by było gdyby pan prezes już dziś podjął decyzje, gdzie i kto ma być wójtem, sołtysem czy radnym. Prawie miliard by się ostał na nagrody i karty płatnicze bez limitu dla ekipy rządzącej.

 • chi-neng

  Oceniono 22 razy 16

  Brudzinskie Jojo zaproponowalo:

  • Pietrzak
  • Mirosława Sanke- zastępcę generalnego inspektora ochrony danych osobowych, wcześniej dyrektora generalnego Ministerstwa Edukacji Narodowej i asystenta europosła Ryszarda Legutki.
  • Pawla Szrota - sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w przeszłości legislator Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, sekretarz sztabu prezydenckiej kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, asystent Krzysztofa Jurgiela i dyrektor sekretariatu wicepremiera Przemysława Gosiewskiego.

  Reszte, oczywiscie Z PISU, dokompletuja lada moment.

  Kaczy gnom i jego sekta, od katastrofy do dzisiaj, darli dzioby i kwakali przy kazdej okazji o faszowanych wyborach.

  W miedzyczasie – planujac, kupujac 'wtyczki' wszedzie gdzie sie dalo i we wszystkich sondazowniach, takze.

  DZISISIAJ STOICIE PRZED FAKTEM DOKONANYM – PISDZIELCE MAJA WSZYSTKO W SWOICH REKACH!

  I CO IM ZROBICIE?!

 • 7ogamihcra

  Oceniono 28 razy 16

  Wygląda na to, że pani Pietrzak (zbieżność nazwisk z pisim przydupasem chyba przypadkowa) nie ma pojęcia co ma robić. Do roboty zostanie pani Beata Tokaj i wszystko co możliwe będzie do spieprzenia to zwalą na nią. pewnie nawet to, że braknie na najdroższe w dziejach (za to sfałszowane) wybory pewnie przynajmniej 400 milionów złotych i nic nie będzie działać jak powinno. Ani kamery, ani transmisja na żywo z lokali wyborczych, ani najdłuższy okres oczekiwania na wyniki. Działać na pewno będzie grupa "poprawiająca " karty, bo przecież tylko po to wymyślono tą możliwość.

 • mzungu2

  Oceniono 16 razy 14

  No to się Prezes Narodowo-Komunistycznej Partii Polski wkurzy na mordy zdradzieckie.

 • cezar85

  Oceniono 20 razy 14

  do czego to doszło, żeby w demokratycznym kraju nie można było sfałszować wyborów.....

 • probelpl

  Oceniono 13 razy 13

  Obowiązywać bedzie zasada Stalina "Nie jest ważne jak głosują tylko jak policzą"

 • jxl82

  Oceniono 17 razy 9

  EUgeniusz Wszech Miast i Wsi znowu wyprowadzony w pole przez panią Tokaj? Egészségre Tawarisz Jarosław!

 • obserwatorfiubziu

  Oceniono 7 razy 7

  GŁUPI POLACY DALEJ POZWALAJCIE MAFII PISOWSKO -FASZYSTOWSKIEJ NA RUJNOWANIE POLSKI, A BĘDZIECIE SIERPAMI ICH ODRYWAĆ OD KORYT!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX