Macierewicz ogłasza: obowiązkowa służba wojskowa powinna wrócić

Wszystkie państwa świadome zagrożenia albo ją przywracają albo wprowadzają - mówił w Toruniu Antoni Macierewicz.

Były szef MON spotkał się z mieszkańcami Torunia w Centrum Dialogu. Otwarte spotkanie było okazją do zadawania pytań. Jedno z nich dotyczyło obowiązku powszechnej służby w wojsku. Nie pierwszy raz Macierewicz dał się poznać jako zwolennik armii budowanej na powszechnym poborze.  - Obowiązkowa służba wojskowa powinna zostać przywrócona jak najszybciej. Wszystkie państwa świadome zagrożenia – nawet pacyfistyczna Szwecja – przywracają albo wprowadzają zasadniczą służbę wojskową - tłumaczył. 

Dodał, że od czasów rządów PiS w Polsce odbywa się to "kolejnymi krokami". 

- Może tak trzeba ze względu na to, że "zielona wyspa" Donalda Tuska składała się m.in. z rozbudzenia wśród młodzieży strachu i niechęci do służby wojskowej, bazującej jeszcze na powszechnej niechęci z czasów komunistycznych - stwierdził.

Ale jak zapewnił były szef MON armia w Polsce będzie większa. - Chcemy, żeby ludzie na powrót zapoznali się z wojskiem, jako prawdziwą, wielką wartością. Efektem tego ma być zaproponowanie powrotu do obowiązkowej służby wojskowej, bo ona jest państwu i narodowi konieczna – oświadczył.

CZYTAJ TEŻ: Rozrzutność MON przyprawia o zawrót głowy. Za Macierewicza wydali 15 mln zł ze służbowych kart

Więcej o: