Zła ocena rządów Lubnauer. Koleżanka z partii przyznaje: z Nowoczesną jest coś nie tak...

Katarzyna Lubnauer, liderka Nowoczesnej, została skrytykowana przez Joannę Scheuring-Wielgus rano na antenie RMF RM. Czyżby dochodziło do kolejnego osłabienia wewnątrz partii?

W rozmowie z Robertem Mazurkiem polityk i menedżer kultury Joanna Scheuring-Wielgus nie kryła negatywnej opinii na temat sytuacji w Nowoczesnej.

"Partia to nie budowanie z klocków Lego"

 – Sondaże pokazują, że z Nowoczesną jest coś nie tak. Te sondaże są alarmujące i bardzo złe dla nas. Mija sto dni rządów, czy liderstwa, Katarzyny Lubnauer. Mam nadzieję, że odbędzie się jakaś rzeczowa i dobra dyskusja: "co dalej?" – tak odpowiedziała na pytanie prowadzącego o ocenę poczynań Lubnauer.

Joanna Scheuring-Wielgus zapewniała, że nie jest przeciwniczką liderki partii, ale uważa jej rządy za prowizoryczne.

Partia to nie budowanie z klocków Lego

– dodała. Mówiła też, że wizyty w telewizji nie wystarczą. Zapewniała, że sama nie zamierza odchodzić do PO i oczekuje przedstawienia "strategii i wizji" Nowoczesnej.

Czarna wizja przyszłości

O 3,6 proc. poparcia dla Nowoczesnej w nowym sondażu IBRIS Joanna Scheuring-Wielgus wypowiedziała się tak: "Oczywiście, że to jest klęska Nowoczesnej. Natomiast zadecydują wyborcy przy urnach". Robert Mazurek przypomniał, że niewiele ponad rok temu w sondażu IBRIS partia cieszyła się poparciem sięgającym 20 proc. i była druga po PiS. Dziś PiS w tym badaniu ma 40,6 proc.

Nowoczesna w sondażach

Nowoczesna Ryszarda Petru nie miałaby dzisiaj szans na otrzymanie mandatów – tak wynika z sondażu IBRIS przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej" 28 lutego. Niefortunne 3,6 proc. to najgorszy wynik Nowoczesnej od momentu wejścia do Sejmu.

Nieco inaczej przedstawia się sondaż Kantar Public. Według badania z 26 lutego partia Katarzyny Lubnauer mogłaby liczyć na 6 procent poparcia. W porównaniu z zeszłym miesiącem byłby to spadek o jeden procent. 

Tych sondaży nie można porównywać, ale jedno jest pewne - Nowoczesna od pewnego czasu traci poparcie, choć receptą na kryzys miała być właśnie zmiana lidera.

Sprawdź wcześniejsze notowania Nowoczesnej >>>

Więcej o:
Komentarze (91)
Nowoczesna. Zła ocena rządów Katarzyny Lubnauer
Zaloguj się
 • zdzichu_bhp

  Oceniono 25 razy 17

  Pani Lubnauer wypłynęła na plecach Petru i go zmiotła. I tak samo za jakiś czas zostanie zmieciona Nowoczesna ponieważ z tej nowoczesności nic poza nazwa nie zostało. Nie ma pomysłu na partię, na działania, na nic. W następnych wyborach ta partia będzie może na progu wyborczym. Ot taka przystawka - partyjka kanapowa.

 • je2bny

  Oceniono 10 razy 8

  >>> Nowoczesna od pewnego czasu traci poparcie, choć receptą na kryzys miała być właśnie zmiana lidera.<<<

  Jednak powiedzenie - nie zmienia się koni w trakcie przeprawy przez rzekę - nadal jest aktualne i okaże się, że sfilcowany znowu pozostanie przy korycie i drabinie na Krakowskim Przedmieściu i znowu będzie takim polskim hitlerkiem.

  Brak porozumienia wśród opozycji, to woda na młyn karła z Żoliborza.

 • mirek76pl

  Oceniono 12 razy 8

  Lubnauer jesli chciala zminimalizowac szkody po jej przewrocie palacowym, powinna byla dac Rysiowi przynajmniej wiceprezesa i szefostwo klubu parlamentarnego. Odsuwajac go calkowicie na boczny tor pozbawia sie nie tylko poparcia prawie polowy czlonkow partii, ale tez polowy potencjalnego elektoratu.
  Teraz juz zreszta za pozno na naprawe bledu, jesli chce wyciagnac .N z pikowania w dol, powinna usiasc razem z Rysiem i zastanowic sie wspolnie nad nowym prezesem.

 • mrmouse

  Oceniono 9 razy 7

  Cała sytuacja z Nowoczesną jest dla mnie dość smutna. Głosowałem na tą partię i namówiłem na to kilka innych osób. Sam pewno wciąż bym zagłosował, ale innych już bym raczej nie namawiał. Po pierwsze przeraża totalna amatorszczyzna choćby w sprawie odebranej dotacji dla partii i cała otoczka z tym związana, np. ciągłe dopominanie się o pieniądze od sympatyków w połączeniu z zagranicznymi wojażami pana prezesa. Po drugie partia jest kojarzona z różnymi rzeczami, a nie z konkretnymi działaniami. Gdzie jest rząd cieni Nowoczesnej, czemu na każdego pisowskiego ministra nie przypada jego "zmiennik" który recenzowałby istotne działania podejmowane przez rząd w określonej dziedzinie i co ważniejsze mówił co i jak należy zrobić lepiej. Program partii na stronie Nowoczesnej to 124 strony, wciąż straszy w nim pan Petru, szef partii chyba się zmienił. Istotne treści w nim prezentowane powinny być regularnie prezentowane i pokazywane w mediach. Tymczasem o Nowoczesnej słychać bo Petru pojechał na Maderę, Lubnauer wykosiła Petru, kilku posłów Nowoczesnej zawiesiło się i odwiesiło, Scheuring-Wielgus skrytykowała szefa partii itd. Czy to w ogóle jest jakaś drużyna, czy ma coś do zaproponowania, czemu nie potrafi zwrócić na siebie uwagi mediów. Długo jeszcze mógłbym pisać dalej.

 • grad1964

  Oceniono 9 razy 7

  Spadek poparcia dla Nowoczesnej to efekt tego jak zachowała się pani Lubnauer, pani Gasiuk-Pichowicz i inni członkowie N, w stosunku do założyciela partii. Ryszard Petru nie jest ideałem, zdarzają mu się wpadki językowe i merytoryczne, ale każdy kto usłyszał nazwę Nowoczesna kojarzył ją z osobą Petru. Bardzo źle to wyglądało jak po prawie dokładnie 2 latach zasiadania w Sejmie, osoby, które zaistniały w polityce tylko dzięki panu Petru (zostały posłami) wbijają mu "nóż w plecy" podczas kongresu. Ryszard Petru przegrał wybory głosami delegatów z terenu, którzy są zawiedzeni, że nie ma dla nich stanowisk w strukturach samorządowych i instytucjach państwowych, taka jest prawda a opowiadanie o potrzebie zmian, nowych impulsach i podobne zaklęcia to zwykła ściema. Pani Lubnauer komentowała swój start na lidera ugrupowania nie chęcią posiadania władzy, ale tylko i wyłącznie dobrem partii i troską o spadające poparcie społeczne. Poczekajmy na zbliżające się wybory samorządowe, stawiam dolary przeciw orzechom, że wszędzie tam gdzie Nowoczesna wystawi sama własnego kandydata, to nikt nie wygra. Dlatego obecna Przewodnicząca tak chętnie zawiera porozumienie wyborcze z PO (chociaż to był Jej główny zarzut wobec R. Petru), bo liczy, że jak duet PO-N przegra wybory samorządowe to wina spadnie na G. Schetynę a nie na nią. Pytam więc panią K. Lubnauer czy jak przegracie wybory samorządowe i kolejne sondaże będą coraz gorsze poda się pani do dymisji? Dla dobra Nowoczesnej rzecz jasna, czy jednak zaczną się komentarze w stylu " ... mamy jeszcze rok do wyborów parlamentarnych, wszytko jeszcze można zmienić, wszystkie ręce na pokład, nie możemy się poddawać ...". Moja bezinteresowna rada dla pani i innych członków N - przeprosić się z Ryszardem Petru, wyjaśnić opinii publicznej , że chciałam dobrze, ale trudności mnie przerosły (zapewniam , że takie słowa bardzo się wyborcom spodobają) i wrócić na stanowisko Rzecznika N.

 • pan.szklanka

  Oceniono 21 razy 7

  Założyć coś racjonalnego. Bez powoływania się na niewidzialnego przyjaciela podczas ślubowania. Nie wdawać się w konszachty z Millerem. Wypowiedzieć poddaństwo Watykanowi.
  Będzie przynajmniej 20%.

 • pivonka

  Oceniono 16 razy 6

  Ryszard wróć!!!, apelują wszyscy po cichu.

 • bokaj

  Oceniono 16 razy 6

  Ci państwo zamiast PRACOWAĆ dla Polski, tzn. opracowywać lepsze niż obecnie koncepcje ustaw, programów rozwojowych i przekazywać je CZYTELNIE opinii publicznej zajmują się polityka na poziomie przedszkolnym - krytykowaniem kolejnych głupstw rządzącej sitwy chciwych idiotów.
  Przepraszam, ale tyle to ja tez potrafię. I nie tylko ja.
  Jako onegdajszy wyborca .nowoczesnej wyrażam gotowość zastąpienia posłanki Lubnauer w ławach poselskich.
  Bedę równie gorliwie i kwieciście krytykował, a prezencję mam - jak twierdzą moje Koleżanki - lepszą.
  Mogę trochę punktów uciułać...

 • ginztonickiem

  Oceniono 19 razy 5

  Z taką opozycją to nam PiS za rok zafunduje drugą Koreę. Północną

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX