"Trzy biliony złotych polskich strat wojennych". Poseł Mularczyk chce pojechać do Bundestagu

Prawie trzy biliony złotych - taka kwota strat wojennych Polski została podana podczas pierwszego publicznego posiedzenia parlamentarnego zespołu do spraw odszkodowań wojennych od Niemiec.

To ostrożne wyliczenia Józefa Menesa, który był sekretarzem zespołu do spraw strat wojennych w Warszawie, gdy prezydentem tego miasta był Lech Kaczyński.

Na posiedzeniu parlamentarnego zespołu dane dotyczące zniszczeń i ofiar wojny przedstawiali też przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej. Józef Menes przedstawił kilka powojennych opracowań, które zawierały oszacowane straty poniesione przez Polskę. Jak mówił, najbliższe prawdy są dane Biura Odszkodowań Wojennych, opublikowane dwa lata po zakończeniu II wojny światowej. Ekspert zaznaczył, że jego sposób wyliczenia jest "dość ostrożny". Straty oszacowane na prawie 49 miliardów dolarów w 1939 roku pomnożył razy 17,5, czyli zmianę wartości nabywczej dolara amerykańskiego, i otrzymał ponad 858 miliardów.

- Stosując aktualny kurs na koniec 2017 roku wyliczam 2 biliony 987 miliardów złotych - podsumował Józef Menes.

Na posiedzeniu przedstawiono też informację o kwotach wypłacanych przez niemieckie przedsiębiorstwa i rząd obywatelom Polski w latach 2001-2006. Jakub Deka z Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie" zaznaczył, że były to świadczenia, a nie odszkodowania.

W sumie blisko pół milionom ludzi wypłacono 3,5 miliarda złotych. Świadczenia otrzymali byli więźniowie obozów koncentracyjnych, ciężkich więzień i gett, a także robotnicy zatrudnieni w III Rzeszy Niemieckiej.

Przewodniczący zespołu poseł Arkadiusz Mularczyk z PiS podkreślił na posiedzeniu, że Polska ma prawo domagać się reparacji od Niemiec, bo zbrodnie wojenne się nie przedawniają. Powołał się przy tym na kilka umów międzynarodowych. - Jestem przekonany, że znajdziemy takie środki polityczne i prawne, które zmuszą Niemcy w przyszłości do zapłacenia Polsce reparacji - powiedział poseł PiS.

Jak podało RMF FM, Mularczyk chce zorganizować wyjazd do Bundestagu. Odpowiedni wniosek w tej sprawie ma na dniach trafić na biurko marszałka Sejmu. -  Celem spotkania z niemieckimi posłami ma za być przypomnienie długu, jaki Niemcy mają wobec Polski - mówi poseł PiS.

Podczas czwartkowego posiedzenia zaprezentowano też materiał filmowy z archiwum Telewizji Polski i zdjęcia lotnicze prezentujące zniszczenia wojenne na terytorium Polski. Prace zespołu mają zakończyć się opracowaniem raportu. Do zadań parlamentarzystów należy między innymi oszacowanie szkód poniesionych przez Polskę w wyniku II wojny światowej. Kolejne cele to analiza możliwości prawnych dochodzenia od Niemiec odszkodowań, a także bieżące monitorowanie krajowych i zagranicznych publikacji dotyczących odpowiedzialności za szkody w trakcie wojny.

Więcej o:
Komentarze (255)
"Niemcy są nam winne blisko 3 biliony złotych"
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 40 razy 30

  Sekta kaczego gnoma, jak widze, upatrzyla sobie 'przyszla dojna krowe', poniewaz finansowe przywileje z EU, niebawme zostana im odciete :).

  "Jak podało RMF FM, Mularczyk chce zorganizować wyjazd do Bundestagu."
  -----
  A ten co?
  Zabiegac bedzie o 3 biliony zlotych, czy o wlasna kariere polityczna?
  Wyrabia sobie imie?
  Przeciez juz DAWNO wyrobil, jako oszolom smolenski.

 • g.lesio

  Oceniono 37 razy 23

  Ja bym powiedział, że nie 3 biliony a pincet bo to przecież ulubiona liczba obecnie rządzących.A wyjazd proponowałbym na San Escobar bo tam w przeciwieństwie do Bundestagu Jaśnie Pana Posła wysłuchają.

 • ad2009

  Oceniono 35 razy 23

  Dlaczego tak mało? Wyraźnie niedoszacował strat...
  O djutra rzucam robote i i czekuje na niemieckie rekompensaty.
  Ponieważ jest uczciwy PiSi rząd dostane je razem z odsetkami za 60letnia zwloke.
  A Panu poslowi Mularczykowi podpowiadam - jest jeszcze Rosja. I to oni sa nam winni odszkodowania, ktore dla nas dostali od Niemiec i te w/w odsetki...

 • facio60

  Oceniono 31 razy 21

  Niezła rozpierducha. My ich 3 bln złotych, a oni za utratę Pomorza i Śląska + wypędzonych. Za utratę Lwowa pokażą nam kierunek ZSRR (Ukraina?), Wilna ZSRR (Litwa?) .
  Nie uznajemy przecież traktatów powojennych, prawda? Na dodatek Żydzi przybombią nam 64 mld USD. Oj, będzie się działo. Skłócimy się ze wszystkimi o wszystko:)))

 • kazek100

  Oceniono 30 razy 20

  W kategorii "idiota roku" poseł Mularczyk jak zwykle jest bardzo wysoko. Wiadomo jednak, że konkurencja w partii bardzo silna. Niemniej zamordowanie całego Bundestagu może mu nie ujść na sucho. Przecież jak oni tam usłyszą te jego brednie, to wszyscy umrą ze śmiechu. A pierwszego kopa w du.pę dostanie od gości z AfP, których sukcesami wyborczymi tak się pisiory cieszyły....
  A na serio - poseł Mularczyk to osobnik bez honoru, włazidupiec który zawsze będzie głosił, co mu przełożony każe.

 • kali23

  Oceniono 31 razy 17

  Niech ten PiSowski DEBIL zastanowi się ile są warte Ziemie Zachodnie, Wrocław, dostęp do
  morza, Śląsk ?
  W głowie się nie mieści jak można tak BREDZIĆ jak to PiSowskie BAGNO >>
  Pomijam fakt, że z punktu widzenia prawnego Polska NIGDY nie wygra w tej sprawie.
  O co chodzi PiSowskiej KLOACE? Chcą wojny z wszystkimi?
  PS
  O utracone przez MAGNATERIĘ ziemie na wschodzie proponuję się zwrócić do Putina!

 • marywil2012

  Oceniono 25 razy 17

  Dam panu przyjacielską radę: PRL zrezygnowało w roszczeń bo miało dostać od ZSRR. Niech się nie boi pisać do putina, on z pewnością przychyli się do wniosku. NO chyba, że się pańskie ugrupowanie polityczne boi. Albo co gorsza może wbrez buńczucznym zapowiedziom, po prostu ręka w ręka rozbija UE działając w porozumieniu...Wiarygodność w nato przez takich jak Pan już straciliśmy, z Izraelem też sobie narobiliśmy wrogów większych niż dotychczasowo. Stany ostrzegają nas już drugi rok i to za dwóch diametrialnie róznych politycznie prezydentów. Pewnie pan nie rozumie moich uwag i oburzenia dotychczasowych sojuszników, to może czas po prostu powiedzieć wprost, że bliżej Panu do Putina i nie chce pan po prostu przyjacielowi robić przykrość żądając spłaty tego co się należy na podstawie umów międzynarodowych, a zamiast tego bawi się pan z kolegami w uprawianie polityki dla ciemnego luda...

 • jan-ru

  Oceniono 33 razy 17

  A kto zapłaci za 123 lata rozbiorów?Jak tak dalej pójdzie to rzucamy pracę i tylko odszkodowania.Banda zbłąkanych idiotów.

 • MACIEKR76

  Oceniono 25 razy 15

  Od biedy przyjmiemy 4 Maybachy dla księdza dyrektora. Dlaczego dzielny Mularczyk nie pojedzie po reparacje do Moskwy? Boi się mocodawców swojek partii czy boi się skończyć w rzece?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX