Macierewicz podważa decyzję ws. gen. Kraszewskiego. "Fakty są bezsporne" - mówi b. szef MON

- Fakty są bezsporne, mam pełne zaufanie w tej sprawie do ministra Piotra Bączka i SKW - powiedział w rozmowie z TelewizjaRepublika.pl były szef MON Antoni Macierewicz. W ten sposób odniósł się do sprawy przywrócenia certyfikatu bezpieczeństwa gen. Kraszewskiemu, o którą toczył bój z prezydentem.

Gen. Jarosławowi Kraszewskiemu przywrócono certyfikat bezpieczeństwa, które odebrał mu Antoni Macierewicz. Były już szef MON odniósł się do tej sprawy w wywiadzie dla Telewizji Republika, - Fakty są bezsporne, mam pełne zaufanie w tej sprawie do ministra Piotra Bączka i Służby Kontrwywiadu Wojskowego - mówił.

1 marca uchylono decyzję o cofnięciu poświadczenia bezpieczeństwa gen. Jarosławowi Kraszewskiemu, którą wydał poprzedni szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Piotr Bączek (podał się do dymisji po odwołaniu Antoniego Macierewicza z funkcji szefa MON, na tym stanowisku zastąpił go Maciej Materka - red.). Poinformował o tym rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Jak zaznaczył, minister Mariusz Kamiński uchylił decyzję szefa SKW, działając z upoważnienia premiera. W komunikacie podkreślono, że "potwierdzono zdolność gen. Jarosława Kraszewskiego do zachowania tajemnicy w zakresie określonym w posiadanym przez niego poświadczeniu bezpieczeństwa".

Macierewicz: Merytoryczna decyzja SKW

O generała Kraszewskiego przez ostatnie miesiące toczyły się walki na linii Kancelaria Prezydenta-Ministerstwo Obrony Narodowej, gdy resortem kierował Antoni Macierewicz. Przez brak poświadczeń bezpieczeństwa gen. Kraszewski nie mógł pracować w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego przy prezydencie. Wojskowy został powołany tam na stanowisko dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi.

Uchylenie tej decyzji w sprawie gen. Kraszewskiego skomentował w rozmowie z portalem TelewizjaRepublika.pl Antoni Macierewicz. - Moja wiedza na ten temat pozwala mi ocenić, że z jednej strony była decyzja merytoryczna – ta podjęta przez SKW, a z drugiej strony jest decyzja na szczeblu politycznym, która kieruje się innymi regułami - mówił były szef MON, a obecnie szef komisji ds. ponownego zbadania katastrofy w Smoleńsku.

Generał Jarosław Kraszewski - mianowanie na generałaGenerał Jarosław Kraszewski - mianowanie na generała prezydent.pl

Jak przekonywał Macierewicz, w tej sprawie "fakty są bezsporne" i podkreślił, że ma pełne zaufanie do byłego szefa SKW Piotra Bączka i kierowanej przez niego formacji. Dodał również, że SKW dopełniła wszystkich swoich obowiązków i w przypadku sprawy gen. Kraszewskiego nie wystąpił "problem przepisów, ale zupełnie inny problem". Nie doprecyzował jednak, jaki.

Prezydent o zaufaniu ze strony MON

Tego samego dnia, gdy ogłoszono decyzję ws. gen. Kraszewskiego, odbyło się wręczenie nominacji generalskich. Prezydent Andrzej Duda przekazał podczas uroczystości, że awansowanym generałom "gratuluje osobistego sukcesu i zaufania". - Jak panowie doskonale wiecie, te awanse oznaczają zaufanie ze strony Ministra Obrony Narodowej, Pana Mariusza Błaszczaka i z mojej strony jako Prezydenta Rzeczypospolitej. Oznaczają zaufanie, ale oznaczają również i zadanie, bo awans to nie jest przejście na emeryturę - mówił prezydent.

Te słowa prezydenta można odczytywać jako koniec sporów na linii MON-prezydent. Z poprzednim kierownictwem resortu Andrzej Duda nie mógł się dogadać w sprawie awansów generalskich przez 15 miesięcy. Wygląda na to, że z nowym szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, głowie państwa łatwiej znaleźć wspólny język.

Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie. "Mamy pokój, ale wojsko musi być zawsze przygotowane do tego żeby strzec bezpieczeństwa obywateli"