Rozrzutność MON przyprawia o zawrót głowy. Za Macierewicza wydali 15 mln zł ze służbowych kart

Ministerstwo Obrony Narodowej pod kierownictwem Antoniego Macierewicza wydało ze służbowych kart 15 mln zł w ciągu półtora roku. To siedem razy więcej niż pracownicy pozostałych ministerstw.

Ministerstwo Obrony Narodowej pod kierownictwem Antoniego Macierewicza wydało 15 mln zł w ciągu półtora roku. O wydatki dokonane za pomocą służbowych kart płatniczych i kredytowych resort zapytał poseł Nowoczesnej, Piotr Misiło. Polityk zapytał również inne resorty – odpowiedzi wpłynęły w listopadzie ubiegłego roku. Od MON dopiero teraz. Co z nich wynika?

MON wydał 15 mln zł płacąc służbowymi kartami

Okazuje się, że w 2016 roku pracownicy resortu obrony wydali 9 540 317 zł. W pierwszym półroczu 2017 roku – 5 258 061 zł. Podsumowując, łącznie w ciągu półtora roku pracownicy MON wydali 15 mln zł.

W 2016 roku resort obrony posiadał 832 karty służbowe, w tym 131 kredytowych i 701 płatniczych. W pierwszym półroczu 2017 roku było ich mniej: łącznie 733, w tym 132 kredytowe i 601 płatniczych.

Jak wyjaśnił w odpowiedzi na zapytanie poselskie Bartosz Kownacki, „karty płatnicze i kredytowe używane w resorcie obrony narodowej są instrumentem finansowym, niezbędnym do rozliczeń pieniężnych, np. opłat za pobyt w hotelach podczas podróży służbowych”. Wiceminister dodał, że każdy wydatek wynika z planu finansowego i jest zatwierdzony przez samego ministra, jego zastępców, dowódców wojskowych lub kierowników jednostek budżetowych.

Nikt nie potrafił tak wydawać pieniędzy jak minister Antoni Macierewicz. Setki kart kredytowych i miliony złotych. Ciekawe ile z tych noclegów było za noclegi pana Misiewicza i innych młodych pracowników MON?

- podsumował na Twitterze Misiło.

 MON krytykowane za rozrzutność

Informacja o rozrzutności MON za czasów Antoniego Macierewicza spotkała się z dużą krytyką. Zwłaszcza, ze wydatki resortu obrony wynoszą siedem razy więcej niż pozostałych ministerstw razem (2 mln zł łącznie, rekord należał do Ministerstwa Środowiska – 1,3 mln zł)

Sposób i okoliczności wydania tych 15 milionów z kart służbowych w MON to może być serial, przy którym taśmy Sowy to czytanka dla dzieci

-  skomentował Adam Buła z „Polska The Times”.

Wśród komentarzy pojawił się również wątek zakupów dla resortu obrony, a właściwie ich brak.

Dla wojska Macierewicz nie dał rady NIC kupić, 15mln zł kartami kredytowymi dali radę wydać jego ludzie. Powiedzieć Bizancjum, to nic nie powiedzieć.

- napisał Marcin Kierwiński z PO.

Skromność tej władzy powala. Nie wiem jak ludzie tego jeszcze nie zauważają i to tolerują.

- zauważył jeden z komentatorów.

MON Macierewicza w 2016 z kart płatniczych i kredytowych wydawał średnio codziennie, każdego dnia roboczego przez cały rok.. 37 tys zł. Codziennie.

- napisał Bartosz Arłukowicz.

15 milionów złotych służbowymi kartami. Już wiadomo dlaczego MON próbował ukrywać te informacje. Niewiarygodne

- skomentowała Agnieszka Burzyńska z „Faktu”

Oświadczenie MON

Napisaliśmy do MON z prośbą o informację dotyczącą wydatków dokonanych za pomocą służbowych kart płatniczych z lat wcześniejszych. Czekamy na odpowiedź. Tymczasem resort wydał oświadczenie w sprawie wydatków z kart kredytowych i płatniczych.

Informujemy, że jedną z pierwszych decyzji ministra Mariusza Błaszczaka po objęciu stanowiska ministra obrony narodowej było ograniczenie o ponad połowę liczby kart płatniczych przeznaczonych do dyspozycji pracowników urzędu. Obecnie w Ministerstwie Obrony Narodowej pozwolenie na używanie kart posiada jedynie 12 osób. 

- czytamy w oświadczeniu. Karty, jak informują przedstawiciele ministerstwa, są w posiadaniu pracowników MON, którzy odpowiadają za organizację wyjazdów zagranicznych ministrów i oficjalnych delegacji resortu.

W 2016 roku resort obrony miał do dyspozycji 832 karty służbowe, zaś w pierwszym półroczu 2017 roku – 733.

Jednocześnie zaznaczamy, że łączna liczba kart oraz kwota wydatkowana w latach 2016-2017, która została podana w odpowiedzi na zapytanie Pana posła Piotra Misiło dotyczyła całych sił zbrojnych,  a nie jedynie ministerstwa. Nie były to też środki przeznaczone na wydatki reprezentacyjne jak twierdzą posłowie opozycji. Były to karty wykorzystywane do funkcjonowania jednostek wojskowych i ponad 100 ataszatów obrony funkcjonujących poza granicami państwa.

- napisano w oświadczeniu.

Więcej o:
Komentarze (451)
Pracownicy MON wydali 15 mln zł ze służbowych kart
Zaloguj się
 • inder

  Oceniono 102 razy 92

  Drodzy zwolennicy PiS. Przeszkadzały wam zegarki Nowaka, przeszkadzały wam ośmiorniczki, przeszkadzało wam Amber Gold. To wszystko rozumiem, bo mi też to przeszkadzało. Ale dlaczego wam nie przeszkadzają Misiewicze, SKOKi, spółka Srebrna, rekordowe nagrody dla ministrów, miliony idące z waszych podatków na dopieszczanie Rydzyka, a teraz jeszcze te miliony z MON... ? Chętnie poznam waszą odpowiedź na to pytanie, ale przede wszystkim - SOBIE ODPOWIEDZCIE.

 • antekpociecha

  Oceniono 72 razy 58

  A tumany propisbolszewickie nadal jak mantrę powtarzają że PO to złodzieje a gdy spytać o przykłady to tylko jeden mają o ośmiorniczkach

 • starczypl

  Oceniono 67 razy 57

  dlaczego jeszcze opozycja, pożal się boże, nie wyświetla takich informacji permanentnie na TELEBIMACH w miastach i wszelkich możliwych lokalizacjach ???? dlaczego ludzie tego nie widzą przy drogach, na bilboardach, plakatach?????? jak wy chcecie wygrać z tym faszyzmem kaczym?????? paplaniną Schetyny???? on nie potrafi prostego przekazu w TV sformułować.... WYŚWIETLAĆ PRAWDĘ !!!!!!!!!!!!!!!!! kaczyzm nie wytrzyma z nerwów i w końcu im puszczą !!!!!

 • Jan Osik

  Oceniono 48 razy 38

  jak kraść to nie łyżeczką tylko chochlą!
  nowy pisowski program: "chochla +"!

 • justas32

  Oceniono 39 razy 31

  Czepiacie się !!! Za PO jedli ośmiorniczki aż po 70 zł - a wy 15 milionów żałujecie Prawdziwym Patriotom ?

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 32 razy 30

  37'000 dziennie, ciężko musieli tyrać żeby tak dzień w dzień taką kasę wydać...
  Teraz te słynne kolacyjki u Sowy, wydają się jak dziecinna igraszka.
  Jak tam pisiaki? Wystarczy nie kraść?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX