Amerykanie zgłaszali zastrzeżenia do ustawy o IPN. Notatka MSZ nie trafiła na czas do rządzących

Polskie władze były wielokrotnie ostrzegane przez zagranicznych partnerów ws. nowelizacji ustawy o IPN - wynika z dokumentów, do których dotarł Onet. Rządzący twierdzili wcześniej, że nie otrzymywali sygnałów w tej sprawie.

Dziennikarz Onetu opisuje, że 19 stycznia doszło do spotkania przedstawicieli polskiego MSZ z amerykańskimi dyplomatami. Podczas niego padły jasne komunikaty ze strony Amerykanów, dotyczące ewentualnych konsekwencji przyjęcia znowelizowanej ustawy o IPN, od której zaczął się polsko-izraelski spór. Rozmawiano także o ustawie reprywatyzacyjnej.

Z tego spotkania z Thomasem K. Yazdgerdim, odpowiedzialnym za sprawy Holocaustu w amerykańskim Departamencie Stanu, powstała notatka, sporządzona przez Macieja Pisarskiego, pełnomocnika ministra do spraw kontaktów z diasporą żydowską.

Fatalna komunikacja

Onet dotarł do zapisów tej notatki z 22 stycznia: "TKY (Thomas K. Yazdgerdi - red) powtórzył znane i wielokrotnie sygnalizowane stanowisko, że w przypadku uchwalenia zmian w ustawie o IPN, jak również w przypadku oskarżenia J.T. Grossa Dep. Stanu będzie zmuszony do wyrażenia krytycznego stanowiska". Pismo zostało skierowane m.in. do szefa MSZ Jacka Czaputowicza, wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego, ministra w Kancelarii Prezydenta Wojciecha Kolarskiego czy wiceministra Jana Dziedziczaka.

Mimo tego, że notatka powstała 22 stycznia, do najważniejszych osób w państwie dotarła dopiero po 26 stycznia, czyli po dniu, w którym przegłosowano ustawę o IPN. Potwierdził to w rozmowie z Onetem wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Do Ministerstwa Sprawiedliwości notatka wpłynęła 30 stycznia (tak wynika z pieczątki z datą wpływu). Co więcej, do resortu trafiła "okrojona" wersja notatki, ponieważ zawierała informacje tylko i wyłącznie o rozmowach na temat ustawy reprywatyzacyjnej.

Wcześniej rządzący, m.in. wiceminister Jaki, utrzymywali, że nie byli ostrzegani przez zagranicznych partnerów. Swoje zdziwienie wyraził też prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla tygodnika "Do Rzeczy", mówiąc, że "był zaskoczony reakcją Izraela".

Wizyta polskiej delegacji w Izraelu

W czwartek 1 marca, czyli w dniu, kiedy w życie wchodziła znowelizowana ustawa o IPN, rządowy zespół ds. relacji polsko-izraelskich odbył rozmowy ze swoim odpowiednikiem. Spotkanie w izraelskim MSZ w Jerozolimie trwało ponad 4 godziny.

Członek polskiej delegacji Bronisław Wildstein ocenił, że rozmowy przebiegły w dobrej atmosferze. Dodał, że pokazuje to, rzeczywistą możliwość porozumienia. Przyznał, że strona izraelska pytała, dlaczego teraz wprowadzana jest taka ustawa. Jak wyjaśnił członek rządowego zespołu, w ostatnim czasie oskarżenia Polski o uczestnictwo w Holocauście coraz bardziej narastają, a narodowość "nazistów" się rozpływa.

Kierujący izraelskim zespołem dyrektor generalny izraelskiego MSZ Yuval Rotem mówił, że zmiany w polskim prawie dotyczące Holokaustu wywołały niepokój w Izraelu i wśród Izraelczyków na całym świecie. - Musimy upewnić się, że prawda historyczna jest chroniona oraz nie ucierpi swoboda badań i wypowiedzi. Mam nadzieję, że dialog między Izraelem a Polską będzie otwarty, przyjazny i szczery - taki jaki powinien być między przyjaciółmi i sojusznikami - mówił przewodniczący izraelskiego zespołu.

Ustawa o IPN

Znowelizowana ustawa o IPN została skierowana przez prezydenta Andrzeja Dudę do zbadania przez Trybunał Konstytucyjny. Nowelizacja wprowadza między innymi przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do 3 lat.

Więcej o:
Komentarze (238)
Ustawa o IPN. Polskie władze nie otrzymały kluczowej notatki
Zaloguj się
 • jaskitm

  Oceniono 35 razy 27

  jaks sie te amerykany naucza porzadnie po polsku pisac, to moze wtedy nasz rzad przeczyta. moze.

 • biesczad1

  Oceniono 44 razy 26

  Jedno PiSowskie kłamstwo więcej, ale kto jeszcze je liczy - bo wierzących w nie ciągle sporo, niestety...

 • normalny-parch

  Oceniono 38 razy 22

  Nie słyszeli ostrzeżeń, bo nie pasowało im słyszeć. Oni słyszą i słuchają tylko siebie samych. I sami siebie przekonują, że mają rację. Co z tego wynika, już widać.

 • def11

  Oceniono 33 razy 19

  Czyli albo sabotaż i partyjne walki frakcyjne, albo totalna niekompetencja, co w przypadku PiS-u dziwne nie jest, jak nagrody i premie za "dobrą" pracę ..

 • drbob20

  Oceniono 32 razy 16

  IPN, Duda i tzw. Trybunal Konstytucyjny im. Wolfganga. no i na dokladke ''zaskoczony'' kurdupel. i wildstein negocjator. czy kogos przeoczylem?

 • pedro.666

  Oceniono 29 razy 15

  Skok Gangu Olsena na politykę zagraniczną :)

 • japka_putina

  Oceniono 26 razy 10

  Czemu MSZ ostrzegał tak, żeby ostrzeżenie nie zostało wzięte pod uwagę? Sabotaż, czy głupota? W każdym razie po występie izraelskiej ambasador w Oświęcimiu, sprawa stała się publiczna, a wycofanie się z ustawy, choć wciąż technicznie możliwe, dla partii mającej w dużej części antysemicki elektorat, było bardzo ryzykowne - wymagało posiadania jaj i rozumu, a w PiS ani na jednym, ani na drugim nikomu nie zbywa.

 • pwiejacz

  Oceniono 11 razy 9

  Sądzę że wcale MSZ się nie spóźniło z przeczytaniem notatki: po przeczytaniu utajniono ją, aby potem udać że się spóźniono.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX