"Aspekt duchowy pacjenta równie ważny co fizyczny". Ministerstwo o obecności księży w szpitalach

Poseł Nowoczesnej, który z zawodu jest lekarzem, pyta w interpelacji o wynagrodzenie księży w szpitalach. Co na to ministerstwo? "Aspekt duchowy pacjenta jest równie ważny co fizyczny".

Marek Ruciński, poseł Nowoczesnej i lekarz skierował do Ministerstwa zdrowia interpelację, w której dopytuje o kwestię kapelanów w szpitalach. "Środki przeznaczane na polski system ochrony zdrowia od lat są niewystarczające. Liczne nadwykonania bardzo często skutkują zadłużaniem się szpitali. Jednocześnie w wielu placówkach finansowana ze środków publicznych jest opieka duszpasterska." - czytamy w poselskiej interpelacji. Ruciński stwierdza, że co prawda "aspekt psychiczny i duchowy" jest równie ważny co fizyczny, niemniej jednak nacisk powinien zostać położony na specjalistów z zakresu psychologii.

Poseł pytał m.in. o to, czy NFZ finansuje "opiekę duszpasterską" w szpitalach oraz jakie środki przeznaczane są na opiekę duszpasterską. Rucińskiemu odpowiedział Piotr Gryza, wiceminister zdrowia.

" W pełni podzielam zdanie o konieczności dbania o zdrowie pacjenta – nie tylko w aspekcie fizycznym, ale również psychicznym i duchowym, ponieważ, jak słusznie zauważył Pan Poseł, ma ono nie mniejsze znaczenie w całym procesie leczenia." - odpowiada resort. Wiceminister zaznaczył, że koszty związane z "opieką duszpasterską" to wewnętrzna sprawa konkretnych szpitali, NFZ finansuje jedynie koszty świadczeń opieki zdrowotnej. Resort zapewnia, że nakłady na opiekę zdrowotną, psychiatryczną i leczenie uzależnień wzrosło o 4,85 proc. w stosunku do planu z 2017 r.

Dzwonisz na 112 i co dalej? Te rzeczy musisz powiedzieć, żeby szybko i sprawnie wezwać pomoc

Więcej o:
Komentarze (226)
Poseł Nowoczesnej pyta o kapelanów. Odpowiedź ministerstwa
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 74 razy 66

  W szpitalu, w szkole, w policji i straży granicznej o leśnej nie wspominając i wszyscy na etatach. A kościoły pustoszeją.
  Może jednak wrócić z Panem Bogiem do świątyń, a nie żerować na państwowej kasie..

 • starveling

  Oceniono 60 razy 54

  Aspekt duchowy wobec ateisty, buddysty, czy wreszcie kobiet na patologii ciąży po utracie dzieci, traktowanych jak morderczynie? To w szpitalach nie ma psychologów?

 • zloty_cielec69

  Oceniono 56 razy 50

  zagłosuję z rodziną na partię, która w programie będzie miała pognanie klechów, zerwanie konkordatu.

 • elektronik_99

  Oceniono 45 razy 41

  Od prawie 30 lat niezależnie kto rządzi jest tak samo - na leczenie może brakować, na edukację może brakować, ale koryto dla czarnych świń musi być pełne...

 • hunkyyankee

  Oceniono 38 razy 34

  Czarna mafia. Gdy człowiek jest chory, umierający, to się boi. Na strachu polski kościół katolicki buduje swoją potęgę.

 • tygrys102

  Oceniono 34 razy 30

  o ile pamiętam to Pan Jezus nie brał pieniędzy za nauki...a bydło kościelne tylko chapie garściami

 • stellar14

  Oceniono 32 razy 26

  Odpowiedz brzmi: "Mam Pana w d... i co nam Pan zrobi", a klerowi musimy dawać kasę bo dzięki nim wygraliśmy wybory

 • senseiek

  Oceniono 28 razy 24

  Jeśli ktoś widzi ksiedza w pokoju szpitalnym to już myśli "przyszedł z ostatnim namaszczeniem" czyli już jest po wszystkim.. i się poddaje w walce...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX