Posłowie zorganizowali w Sejmie "zbiórkę na Gowina". Wiemy, dokąd trafią pieniądze ze słoika

W środę w Sejmie odbyła się "zbiórka na Gowina". Zorganizowano ją po wypowiedzi wicepremiera rządu PiS na temat zarobków. Polityk stwierdził, że gdy był ministrem sprawiedliwości, nie starczało mu do pierwszego.

Podczas obrad Sejmu zebrano 242 zł.Posłowie na sali obrad przekazywali sobie z rąk do rąk słoik z naklejką „zbiórka na Gowina”. Politycy PO, Nowoczesnej i Kukiz’15 wrzucali do niego drobne i banknoty. Znalazło się nawet potwierdzenie przelewu.

Zbiórka na Gowina

Jarosław Gowin do zebranych podczas zbiórki pieniędzy ma dołożyć od siebie 1200 zł i całość kwoty przekazać Centrum Myśli Jana Pawła II. Organizacja działa od 2006 roku i zajmuje się m.in. popularyzacją myśli papieża Polaka.

 Gowin: nie starczało mi do pierwszego

W środę rano wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin rozmawiał z Konradem Piaseckim w Radiu Zet na temat podwyżek dla członków rządu. Przyznał, że jest zwolennikiem wyższych pensji i powiedział, że gdy był szefem resortu sprawiedliwości w latach 2011-2013 w rządzie PO-PSL „czasami nie starczało mu do pierwszego”.

Miałem wtedy trójkę dzieci na utrzymaniu, studiowały. I słowo honoru - czasami nie starczało do pierwszego. I teraz sytuacja, w której minister - minister sprawiedliwości odpowiada za budżet dziesięciomiliardowy, minister nauki za budżet dwudziestomiliardowy - zamiast skupiać się na sprawach państwa, zastanawia się, jak dożyć do pierwszego, to nie jest sytuacja zdrowa z punktu widzenia państwa

- stwierdził Gowin, który zarabiał wtedy około kilkunastu tysięcy złotych „na rękę”.

Wypowiedź wicepremiera spotkała się z ogromną krytyką. Kilka godzin później Jarosław Gowin przeprosił za swoje słowa.

Przepraszam, tych którzy poczuli się dotknięci moją niefortunną wypowiedzią - zwłaszcza tych, którzy zmagają się z prawdziwym niedostatkiem. Moim zamiarem nie było uskarżanie się na własną sytuację, która bez wątpienia jest o wiele lepsza niż milionów Polaków

- napisał na Twitterze [pisownia oryginalna - red.].

"Pan minister Gowin doskonale wie, że pan prezes wyraził zastrzeżenia co do tych propozycji". Rzeczniczka PiS o "Konstytucji dla nauki"

Więcej o: