Krasnodębski nowym wiceprzewodniczącym PE. Zastąpił odwołanego Czarneckiego

Europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski został wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Wcześniej stanowisko to należało do Ryszarda Czarneckiego, który został odwołany z funkcji.

Zdzisław Krasnodębski, europoseł PiS, został nowym wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego.  Został wybrany na sesji plenarnej w Brukseli. Zajął miejsce odwołanego Ryszarda Czarneckiego. Krasnodębski był kandydatem konserwatystów. Jego rywalem był Estończyk, Indrek Tarand z grupy zielonych.

Jak poinformowała dziennikarka Radia ZET Danka Woźnicka, za kandydaturą Krasnodębskiego opowiedziało się 276 posłów na 631 obecnych na sali. Na Indreka Taranda zagłosowały 193 osoby.

"PiS pokazał skuteczność w polityce międzynarodowej: Krasnodębski wiceszefem PE! Gdzie ta izolacja, opozycjo?" - skomentował na Twitterze europoseł Ryszard Czarnecki.

Obaj kandydaci - Krasnodębski i Tarand - zapewniali przed głosowaniem, że się szanują i lubią oraz że mają zbieżne poglądy dotyczące Parlamentu Europejskiego i przyszłości Unii. - To dżentelmeński pojedynek, ale mam nadzieję, że go wygram - zapowiadał Zdzisław Krasnodębski. Po odwołaniu miesiąc temu Ryszarda Czarneckiego szefowie większości grup politycznych zapowiadali, że poprą kandydata wskazanego przez konserwatystów.

Posłowie Platformy Obywatelskiej deklarowali, że zagłosują przeciwko Krasnodębskiemu. - Mamy niestety nieszczęsny, bardzo ostry konflikt polski, przenoszony na poziom europejski. I ja ten stosunek do mojej kandydatury rozumiem jako uprawianie polityki w stylu totalnej opozycji - mówił europoseł Zdzisław Krasnodębski. Głosowanie było tajne.

Zdzisław Krasnodębski wiceprzewodniczącym PE

Krasnodębski ma 64 lata, jest filozofem, publicystą i socjologiem. Był członkiem honorowego komitetu poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich w 2005 roku. W latach 2007-2009 był był członkiem Rady Służby Publicznej przy premierze. 

W 2010 r. został powołany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego na członka Narodowej Rady Rozwoju. Cztery lata później został członkiem rady programowej PiS.

W 2014 r. został eurodeputowanym z list PiS.

Odwołanie Ryszarda Czarneckiego

Europoseł PiS Ryszard Czarnecki został odwołany z funkcji wiceprzewodniczącego PE w lutym. O odwołanie europosła PiS z funkcji wiceprzewodniczącego wnioskowała Konferencja Przewodniczących.

ZOBACZ TAKŻE: Usunięty ze stanowiska wiceszefa PE Czarnecki mówi, że odwoła się do unijnego Trybunału>>>

Była to reakcja na wypowiedzi europosła PiS o Róży Thun. Europosłanka PO w materiale niemiecko-francuskiej telewizji Arte o sytuacji w Polsce za rządów PiS powiedziała: "Jak tak dalej pójdzie, w Polsce nastanie dyktatura (...) Jak się raz zniszczy demokrację i wolność, to nie wiem jak to odbudować".

Ryszard Czarnecki skomentował te słowa w rozmowie z portalem Niezależna.pl. - Podczas II wojny światowej mieliśmy szmalcowników (..), a dzisiaj mamy Różę von Thun und Hohenstein i niestety wpisuje się ona w pewną tradycję - stwierdził europoseł.

Krasnodębski o zatrzymaniu Frasyniuka: Jesteśmy krajem praworządnym, prawo obowiązuje wszystkich

Więcej o: