Konserwatyści w PE zdecydowali, kto zastąpi Czarneckiego. To polityk, który już nie gości w TVP

Zdzisław Krasnodębski oficjalnie kandydatem europejskich konserwatystów na wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

Poinformowały o tym władze frakcji. Ma on zastąpić odwołanego na początku miesiąca Ryszarda Czarneckiego. Głosowanie w tej sprawie jutro, na sesji plenarnej. Kontrkandydatem Polaka jest Estończyk Indrek Tarand z grupy zielonych, który sam się zgłosił. 

Kim jest prof. Zdzisław Krasnodębski?

Prof. Zdzisław Krasnodębski jest z wykształcenia socjologiem i filozofem społecznym. W roku 2014 został członkiem rady programowej PiS. W tym samym roku wystartował z list tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zdobył mandat europosła, uzyskując ponad 96 tys. głosów.

To jednocześnie pierwszy polityk związany z PiS, który od wyborów parlamentarnych w 2015 roku i czasu "dobrej zmiany" w TVP zrezygnował z występów w publicznej telewizji.

Krasnodębski w kolejnym tweecie wyjaśnił, że jego bojkot nie ma związku z polityką tylko z "grzecznością".   

PO będzie przeciw 

Jak podała korespondentka RMF FM z Brukseli, europosłowie PO nie poprą kandydatury Krasnodębskiego na następcę Czarneckiego.

"Zarząd PO zdecydował, że będzie jutro głos.przeciwko @ZdzKrasnodebski na stanowisko wiceprzew. PE. Tymczasem szef EPL, niemiecki chadek @ManfredWeber mówił dzisiaj, że stanowisko to należy się PL i kandydatowi ECR. Taka była zresztą umowa wszystkich grup PE." - napisała na Twitterze Katarzyna Szymańska- Borginon. 

Ryszard Czarnecki odwołany. Pierwszy taki przypadek w historii Parlamentu Europejskiego

Więcej o: