Rząd miał tłumaczyć się z powiązań Kamińskiego i Wąsika. Nie padło ani słowo na ten temat

- Istotą donosów kierowanych z aresztu przez Jakuba R. jest próba sparaliżowania śledztwa - stwierdził dziś na mównicy sejmowej sekretarz stanu w KPRM Paweł Szrot. Odniósł się w ten sposób do pytań opozycji o kontakty polityków PiS z osobami zamieszanymi w aferę reprywatyzacyjną.

Posłowie Platformy Obywatelskiej domagali się od rządu wyjaśnień ws. powiązań ministra koordynatora służb specjalnych, jego zastępcy oraz szefa CBA z Jakubem R. Mężczyzna przebywa obecnie w areszcie śledczym. To były wiceszef Biura Gospodarki Nieruchomości w warszawskim ratuszu, który odpowiadał za decyzje dotyczące reprywatyzowanych kamienic.

Posłowie PO wnioskowali o informację powołując się na doniesienia piątkowej "Gazety Wyborczej". Jak informowała "GW", rodzina Jakuba R. miała funkcjonować w układzie towarzyskim, w którym znajdowali się również m.in. minister i koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, jego zastępca Maciej Wąsik i szef CBA Ernest Bejda. Jakub R. twierdzi, że jego dawni znajomi próbowali wpływać na jego decyzje ws. nieruchomości zarządzanych przez spółkę powiązaną z Prawem i Sprawiedliwością. Były urzędnik przekonuje również, że miał być namawiany do tego, by dostarczać CBA materiały obciążające prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz.

"Brudna gra człowieka z aresztu"

Na te zarzuty miał odpowiedzieć sekretarz stanu w KPRM Paweł Szrot. Nie odniósł się jednak wprost do kontaktów Jakuba R. z działaczami PiS. W swoim kilkuminutowym wystąpieniu w Sejmie skupił się na obarczeniu PO winą za kwestie reprywatyzacji.

- Próba legitymizowania donosów kierowanych przez aresztowanego byłego urzędnika jest niedopuszczalna. Mamy do czynienia z pismami kierowanymi przez osobę, która jest oskarżona przez polską prokuraturę o przyjmowanie gigantycznych łapówek - podkreślał Szrot. Dodał, że odpowiedzialność polityczna za aferę reprywatyzacyjną spoczywa na Hannie-Gronkiewicz-Waltz.

- Ani ona, ani jej koledzy z PO nie zamierzają przyznawać się do błędów. zamiast tego wolą wciągać parlament w brudną grę człowieka osadzonego w areszcie - dodał sekretarz stanu w KPRM. Przypomniał, że Jakub R. w latach 2009-2015 miał przyjąć ponad 50 milionów złotych łapówki.

- Przez ostatnie miesiące kierował do wielu instytucji publicznych w Polsce donosy, dotyczące osób, które doprowadziły do aresztowania jego i członków jego najbliższej rodziny. Jakub R. jako oskarżony może przyjmować każdą linię obrony. Co przyświeca Platformie Obywatelskiej, która na siłę szuka uwiarygodnienia jego absurdalnych tez? - oburzał się minister.

Szrot: Afera wyjaśniana dzięki Kamińskiemu

Szrot podkreślał, że "afera reprywatyzacyjna jest wyjaśniana dzięki determinacji ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego i jego współpracowników i to dzięki ich działaniom Jakub R. usłyszał zarzuty". Według ministra Jakub R. swoimi donosami chce "sparaliżować śledztwo".

- Pan poseł Marcin Kierwiński [poseł PO - red.] mówił o absurdalnym zarzucie, jakoby pan minister Maciej Wąsik miał nakłaniać Jakuba R. do dopuszczenia PiS jako siły politycznej do udziału w nielegalnych procedurach reprywatyzacyjnych. Miało to nastąpić w 2011 r., w sytuacji, kiedy CBA rządzi pan Wojtunik, kiedy w ABW rządzi pan Bondaryk, kiedy służbami mundurowymi w MSWiA rządzi pan minister Miller. Proszę zauważyć, jak bardzo absurdalna jest ta sytuacja - podsumował Szrot.

"Nie chcemy w Polsce pisać historii na nowo, chcemy by prawda historyczna była broniona". A. Duda spotkał się w Krakowie ze społecznością żydowską

Więcej o:
Komentarze (61)
Afera reprywatyzacyjna. Rząd odpowiada na słowa Jakuba R.
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 30 razy 30

  Biorąc pod uwagę w jaki sposób PiS i jego spółka Srebrna uwłaszczyła się na nieruchomościach warszawskich, nie traktowałbym z założenia opowieści Jakuba R. jako wyssanych z "brudnego palucha", a powiązania kryształowego Kamińskiego jako stricte kryształowe :)

 • remo29

  Oceniono 29 razy 29

  Pilnujcie teraz, żeby Jakub R. nie potknął się w areszcie o zagięte linoleum i nieszczęśliwe udusił zahaczonym o kaloryfer szalikiem. Wiadomo jak zimno jest przy takich temperaturach.

 • jurek4491

  Oceniono 22 razy 22

  TOTALNA jazda po funkcjonariuszach PiSu - coś PIĘKNEGO .
  Zadaniem opozycji i dziennikarzy jest żeby tej sprawy nie odpuścić , PiS nie zdążył zniszczyć wszystkich dowodów , chcieli to ukryć i zaklajstrować przed SUWERENEM , nie udało się .

 • fakiba

  Oceniono 22 razy 22

  Wiadomo było od razu że ukręcą łeb spawie , k.. kr.. łba nie urwie

 • jxl82

  Oceniono 17 razy 17

  Panowie Dowody na te wykrętne tłumaczenia! Era- "Przez ostatnie 8 lat Polscy i Polaki.." już się zużyła!

 • dublet

  Oceniono 16 razy 16

  Czy skazany przez sąd i uniewinniony przez Dudę Kamiński dalej jest przestępcą czy już nie?

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 16 razy 16

  Ale jak za rządów PiS CBA i prokuratura szantażem wymuszały na niewinnych, osadzonych w aresztach wydobywczych ludziach fałszywe zeznania mające pogrążyć SLD-owskich notabli, jak pozwalały drobnym oprychom snuć najdziksze konfabulacje o biznesmenach, samorządowcach i wysokich oficerach policji, to wszystko w porządku było?
  Przypominam sprawy komisarza Mirosława Kluka, prezesa Rafinerii Trzebinia Grzegorza Ślaka i rencisty Leszka Szlachcica. Wszyscy trzej zostali oskarżeni o rzeczy nieprawdopodobne, przetrzymywani miesiącami w areszcie i... uniewinnieni z braku dowodów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX