Rząd zlecił sondaż ws. Izraela. Polacy chcą dialogu, ale zmiana ustawy "nie do przyjęcia"

Polacy od zmiany ustawy o IPN wolą dialog z Izraelem - tak ma wynikać z sondażu, do którego wyników dotarł dziennik "Rzeczpospolita". W czwartek do Izraela udaje się polska delegacja.

W czwartek formalnie wejdzie w życie ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej, zakładająca m.in. kary za przypisywanie narodowi polskiemu współudziału w Holokauście. Nowelizacja została skierowana przez prezydenta Andrzeja Dudę do Trybunału Konstytucyjnego, do momentu wydania wyroku przez TK prokuratura ma nie stawiać zarzutów na podstawie nowych przepisów.

"Rzeczpospolita" dotarła do wyników sondażu zleconego przez rząd. Z badania wynika, że według niemal połowy badanych zmiana ustawy o IPN - już po wybuchu kryzysu i reakcji Izraela - jest "nie do przyjęcia". Jedna trzecia respondentów uważa, że ustawę trzeba poprawić.

Jednocześnie dwie trzecie uczestników badania twierdzi, że rząd powinien wyjaśnić władzom Izraela, iż ustawa nie jest wymierzona przeciwko Żydom i pamięci o Holokauście.

Ustawa o IPN. Delegacja Polski w Izraelu

Delegacja polskiego rządu uda się w czwartek do Izraela i weźmie udział w pierwszym spotkaniu zespołu do spraw relacji polsko-izraelskich. - Jest to zespół, o którym telefonicznie premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z premierem Benjaminem Netanjahu. Polska delegacja rządowa pod przewodnictwem ministra Bartosz Cichockiego [podsekretarza stanu w MSZ - red.] uda się do Izraela, by podjąć dialog ze swoimi odpowiednikami ze strony izraelskiej - zapowiedziała rzecznik rządu.

Joanna Kopcińska dodała, że "zarówno Polska jak i Izrael chcą prowadzić realny dialog o wszystkich sprawach, która od miesiąca są w centrum zainteresowania naszych rządów i naszych społeczeństw".

Bartosz Cichocki, przewodniczący działającego przy premierze zespołu ds. dialogu prawno-historycznego poinformował w rozmowie z Polskim Radiem 24, że wizyta w Izraelu ma na celu wyjaśnienie wątpliwości co do działania znowelizowanej ustawy o IPN. Cichocki podkreślił, że zespół nie będzie negocjował treści ustawy, a jedynie ją wyjaśniał.

Więcej o:
Komentarze (196)
Ustawa o IPN. Rządowy sondaż: Polacy nie chcą zmian w nowelizacji
Zaloguj się
 • hamsterx

  Oceniono 63 razy 43

  jedyną dobrą ustawą o ipn-ie
  będzie ustawa która go zlikwiduje
  natychmiastowo i bezpowrotnie

 • justas32

  Oceniono 52 razy 32

  Ale cwaniak - zlecił sondaż. Jak wyjdzie ze Polacy są antysemitami - to będzie obrażał Żydów. Jak wyjdzie że Polacy nie chcą awantur - to przeprosi. Typowy Pisowski aparatczyk. Szacun za brak kręgosłupa moralnego niezbędny do zajmowania stanowisk w tej partii ...

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 51 razy 27

  Smutne jest to, ze dopiero larum Żydów uświadamia nam, jak zamordystyczne i nazistowskie prawo wprowadza nam jedynie słuszna partia z wielkim wodzem na czele. A w ramach kolejnego etapu tworzenia narodowej historii premier/historyk składa kwiaty nazistowskim bandytom bohunom, którzy w dudzie mieli i rząd londyński i AK. Zupełnie, jak obecna władza Konstytucję RP.

 • jxl82

  Oceniono 46 razy 26

  Matołuszku a jaki byłby wynik sondażu odnoście przyznania sobie premii przez poprzedniczkę ?

 • darek655

  Oceniono 31 razy 19

  Zlikwiidować Instytut Podburzania Narodu

 • czechy11

  Oceniono 37 razy 19

  Durny naród którego wolności słowa musi bronić Izrael bo dał sobie wcisnąć ze przez propagandę ze ustawa mająca zamknąć mu usta jest dla niego dobra.

 • czechy11

  Oceniono 35 razy 19

  Zlikwidować Pilicje Hustorycxna zwana IPN. To organizacja zajęta narzucaniem ludziom prawackiego ogłupienia i fałszowaniem historii pod kontrola oszołomów z PiS.

 • czechy11

  Oceniono 30 razy 18

  Matołusz Jrzywousty jest kwintesencja durniami PiS opakowana w droższy garnitur.

 • loneman

  Oceniono 26 razy 16

  Manipulowanie ludzi tymi "sondazami" to ich konik i znak rozpoznawczy - tak jak grzebanie w zyciorysach, pastwienie nad zmarlymi, kolesiostwo, religianctwo, katastrofy ladowe i drogowe, duze premie i odprawy oraz prawo Kalego i "a uwas bija murzynow"....
  Powinni oglosic tez ze lud (ciemny) stanowczo wymaga ogloszenia krolem prezesa (a potem jego kota i "namaszczonych"), wprowadzenia dziesieciny Inkwizycji i feudalizmu, zamkniecia granic, napisania nowej "historii", stworzenia nowej "medycyny", efektem bedzie masowa emigracja jak w czasach wojny i komunizmu oraz ogromny utarg dla grabarzy wskutek wysypu epidemii chorob i zabojstw, glodu oraz nedzy do jakiej nas prowadza :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX