Przełom w sprawie Amber Gold? "Najważniejsze przesłuchanie w historii tej komisji śledczej"

Komisja śledcza ds. Amber Gold zdecydowała jednomyślnie: protokół z poniedziałkowego niejawnego przesłuchania byłego naczelnika wydziału operacyjnego gdańskiej ABW ma być odtajniony. Według opozycji to przełom.

O odtajnienie zeznań wnioskowali posłowie opozycji: Witold Zembaczyński z Nowoczesnej i Krzysztof Brejza z PO. Ich wniosek przyjęto we wtorek jednomyślnie.

Według posła Witolda Zembaczyńskiego, zeznania świadka są "przełomem" w pracach nad wyjaśnieniem afery Amber Gold. Jak mówił, wskazują na nowe dokumenty i wątki.

Przełom ws. Amber Gold? 

- Słowa, które zostały wypowiedziane niosą ze sobą niesamowity ładunek informacyjny pozwalający wyjaśnić praprzyczyny afery, jej okoliczności, pokazujący wspólne mianowniki tej afery z innymi ważnymi w Polsce. To wszystko stanowi istotny i kluczowy przełom - powiedział poseł Nowoczesnej.

To jest, drodzy państwo, najważniejsze przesłuchanie w historii tej komisji śledczej 

uzasadniał wniosek poseł Zembaczyński. 

O odtajnieniu zdecyduje szef ABW

Przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann z PiS powiedziała, że popiera wniosek. Zapowiedziała, że komisja zwróci się do szefa ABW z prośbą o pomoc, które z wrażliwych momentów przesłuchania można ujawnić.

- Po sporządzeniu protokołu, a nawet przed jego podpisaniem, zwracamy się do szefa ABW o udzielenie wsparcia i pomocy do tego, aby ten protokół w jak największej części odtajnić - powiedziała Wassermann. 

Sejmowa komisja śledcza w poniedziałek i wtorek przesłuchiwała funkcjonariuszy ABW, którzy pracowali przy sprawie Amber Gold. Także PiS twierdzi, że przesłuchania są przełomem, ale wskazuje na zupełnie inny wątek. W poniedziałek funkcjonariusz ABW zeznał, że Agencja otrzymała od gdańskiej prokuratury polecenie, aby wstrzymać czynności operacyjne dotyczące Michała Tuska

Afera Amber Gold

Spółka Amber Gold powstała w 2009 roku. Miała inwestować pieniądze klientów w złoto i inne kruszce, oferując oprocentowanie wyższe od lokat bankowych. W 2011 roku przejęła trzy linie lotnicze i na ich podstawie stworzyła przewoźnika OLT Express.

Firma założona przez Marcina P. w sierpniu 2012 roku ogłosiła upadłość i nie wypłaciła pieniędzy tysiącom klientów. Prokuratura ustaliła, że Amber Gold oszukała niemal 19 tysięcy osób na kwotę ponad 850 milionów złotych.

Głuchy telefon na sejmowej komisji: "Pani Małgosiu, Pani napisze smska, to oddzwonię"

Więcej o:
Komentarze (212)
Komisja ds. Amber Gold: przesłuchania funkcjonariuszy ABW
Zaloguj się
 • jxl82

  Oceniono 74 razy 60

  SKOK Papers. Prześledźcie powiązania SKOK Luksemburg- przelewy, faktury, spółki córki.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 74 razy 56

  zeznania na komisji AmberGold mają odzwierciedlenie w zebranym materiale dowodowym. Zeznania te wskazują wprost na powiązania AmberGold z dużą instytucją finansową - Układ PiS!!!
  Po tym ile setek "ośmiorniczek" przytuliła Szydło, ile milionów wypłynęło do Rydzyka, ilu Misiewiczów z PiS siedzi na ciepłych posadka w spółkach skarbu państwa... zaden ich przekręt już mnie nie zdziwi...
  Jak to było pisiory??? wystarczy nie kraść??? buahhhaaaaaaa haa haaaaaaaaaaaaa

 • cezar85

  Oceniono 73 razy 55

  Amber Gold, czyli dziecko SKOK'ów

  stąd suski i reszta cymbałów w komisji

 • jurek4491

  Oceniono 57 razy 47

  " powiązania Amber Gold z dużą instytucją finansową " , najprawdopodobniej ze SKOK-ami , gdyby to była prawda to by były niezłe jaja .

 • jxl82

  Oceniono 55 razy 41

  Strukturyzowany Kryminalnie Oscylator Kapitałowy wieloletni sponsor kandydatów PIS. Robi się ciekawie.

 • hen-live

  Oceniono 40 razy 34

  Wiadomo od dawna że Amber Gold było powiązane ze SKOK. No ale przewodniczącym Senackiej Komisji Finansów dojna zmiana zrobiła senatora od SKOK więc ABW będzie musiała jednak to utajnic. Alleluja i do przodu jak mawia biznesmen z Torunia finansowany przez bezdomnych.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 33 razy 29

  Spółka Amber Gold powstała w 2009 roku. Miała inwestować pieniądze klientów w złoto.
  A teraz wszystko jest tajne???? Tajne jest że prezydent jeździ na łysych oponach. że piloci nie umieją prowadzić prezydenckiego samolotu bo od wtorku mają licencję na ten model i od środy potrafią gadać po rosyjsku. Przełom? Wątpię. To tylko dalsze okłamywanie się, że nic nie funkcjonuje ale wszyscy uśmiechają się dalej.

 • naw18

  Oceniono 34 razy 28

  Zprotokolu to ciemny lud zobaczy pierwsze i ostatnie slow.
  Co w srodku to wyjasni mu TVP Info.

 • kater-11

  Oceniono 32 razy 26

  Caryca Katarzyna znalazła drzwi do garażu ? intelekt odziedziczony .... więc drzwi i wanna się znalazły . Już ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX