PiS nagle zwołuje posiedzenie grupy polsko-izraelskiej. Więcej głosów niż członków

Na posiedzenie liczącej 64 osoby grupy przyszło prawie 100 posłów PiS. Praktycznie bez uprzedzenia przegłosowali usunięcie Michała Szczerby z funkcji szefa Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej.

- Godz. 17:30 posłowie opozycji dostali SMS-a, że wicemarszałek Beata Mazurek zwołała posiedzenie Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej na godz. 17:30 - powiedział w rozmowie z Gazeta.pl Michał Szczerba. Poseł PO do dziś był przewodniczącym grupy.

Inna parlamentarzystka Marta Golbik zamieściła treść wiadomości, w której widać, że została dostarczona w momencie, gdy zaczynało się posiedzenie. 

Szczerba powiedział, że udało mu się dotrzeć do Sali Kolumnowej. - Spostrzegliśmy, że cała jest zajęta przez posłów PiS, którzy nie są członkami grupy - powiedział. - Pan poseł Waldemar Andzel, który nawet nie jest członkiem grupy, złożył bez uzasadnienia wniosek o odwołanie mnie z funkcji przewodniczącego - relacjonował Szczerba. 

Nadal nie wiemy, czy ci posłowie byli członkami grupy - mówi Szczerba.

Według posła PO za jego odwołaniem głosowało 96 osób. Z informacji na stronie Sejmu wynika, że grupa liczy... 64 posłów. Ponadto zasiadający w niej posłowie opozycji byli przeciw wnioskowi. Nowym przewodniczącym został Jan Krzysztof Ardanowski z PiS.

- To skandal. Po raz kolejny na Sali Kolumnowej złamano zwyczaje parlamentarne, ale też - w mojej opinii - prawo. Te działania autoryzuje pani wicemarszałek - ocenił. - Chcą wyrzucić opozycję z tego obszaru działalności parlamentarnej - dodał. 

Szczerba zapowiedział, że rozważa odwołanie się od decyzji. - Nie wierzę, że to głosowanie zostało przeprowadzone legalnie. Z informacji publicznych wynika, że grupa liczy 64 członków i nie wiem, w jakiej formie te osoby się dopisały - stwierdził .

Na razie nie udało nam się uzyskać komentarza wicemarszałek Beaty Mazurek. Polsat News podaje, że Mazurek stwierdziła, iż "głosowanie zostało przeprowadzone zgodnie z regulaminem".

Więcej o: