Staniszkis: To, co powiedział Morawiecki, było przerażające. Historyk powinien to wiedzieć

- To, co powiedział Morawiecki, było przerażające - tak słowa premiera Morawieckiego na temat udziału Żydów w Holokauście skomentowała Jadwiga Staniszkis w Polsat News.

- Byłam zszokowana, kiedy zaczęto nas uspokajać, że ta ustawa (nowela ustawy o IPN - red.) będzie zawieszona, nie będzie działała. Kiedy już jest podpisana przez prezydenta w sposób nieopaczny, to powinna być zmieniona w trybie parlamentarnym. To kolejny krok łamiący rządy prawa - mówiła Staniszkis. 

W jej ocenia "ustawa jest okropna".

- Stwarza ona zagrożenie dla tych, którzy chcą mówić jak skomplikowana była ta sytuacja, a z drugiej strony nie wierzę że w PiS jest wielu antysemitów, ale taka lekkomyślność w wypowiedziach i premiera i prezydenta - powiedziała w "Gościu Wydarzeń" w Polsat News Staniszkis.

Zdaniem Jadwigi Staniszkis, słowa premiera o udziale "żydowskich sprawców" w Holokauście, było przerażające.

- Myślę, że jako historyk (Mateusz Morawieckie - red.) powinien wiedzieć, jak skomplikowana była sytuacja. Faktycznie łódzkim gettem administrowali Żydzi, ale często odwlekali decyzje. To zostało dobrze opisane. Jednak nie można powiedzieć, że współuczestniczyli w Holocauście. To, co powiedział Morawiecki, było przerażające - oceniła socjolożka.

Więcej o: